referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Sibiu - história a turistické atrakcie
Dátum pridania: 18.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: milly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 937
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Mesto má svoje počiatky v neolitickom osídlení a základy boli postavené v antike, keď tu ležalo mesto Cedonia. V dokumentoch bol po prvýkrát spomenuté v 12. storočí pod menom Cibium, odkiaľ pochádza dnešný názov. Mesto oddávna prekvitalo vďaka saským kolonistom. Mesto bolo opevnené v 14. storočí, odkedy sa tu zachovalo 5 obranných veží. Okrem významného ekonomického prínosu zohralo tiež dôležitú úlohu v Transylvánskej kultúre. Bola tu založená prvá nemocnica v Rumunsku (1292), prvá lekáreň (1494) v Rumunsku a prvé homeopatické laboratórium na svete (1797). Bola tu tiež vytlačená prvá kniha v Rumunsku. Knižnica a škola tu boli založené už na začiatku 14. storočia. V 19. storočí tu bola založená Právnická akadémia. V súčasnosti má vlastnú univerzitu, pomenovanú podľa rumunského poeta Luciana Blaga. V architektúre vládne súhra nemeckej presnosti a románskej kreativity, stredovekej architektúry a moderného životného štýlu.

Najzaujímavejšie pre turistov:

Historické centrum sa delí na Horné mesto, ktoré bolo vždy bohatšou časťou mesta s najzaujímavejšími historickými budovami a Dolné mesto s malými farebnými domčekmi a širokými uličkami vydláždenými kameňom obohnané hradbami. Veľké námestie (zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO) je centrom mesta a stojí tu aj najstaršia budova v meste a dominantný Rímsko-katolícky kostol. Na druhej strane námestia dominuje majestátny Brukenthálov palác. V bývalej Staromestskej radnici má sídlo Historické múzeum. Prechodom cez Poschodovú pasáž prejdete na Malé námestie, ktoré spája horné (opevnené) a dolné mesto.
Obľúbenou atrakciou na námestí je Most klamárov (Podul Mincinosilor) s komplikovaným kovaním. Názov je odvodený z príbehu, v ktorom sa hovorí o milencoch, ktorí sa tu stretávali a hovorili si nevinné milostné lži. Po moste prejdete k Huetovmu námestiu s Evanjelickou katedrálou. Pokračujúc Dolným mestom možno nadobudnete pocit, akoby Vás domy sledovali. Je to preto, že strechy majú vetračné otvory v tvare očí, čo je svojráznosťou Sibiu. Nakoniec blízko Veľkého námestia prejdete okolo hotelu Rumunsky cisár, v ktorom býval Rakúsko-Uhorský panovník počas svojho pobytu v Rumunsku. Hotel si stále zachoval čaro týchto čias a dodnes ponúka luxusné ubytovanie.

Rímsko-katolícky kostol

Rímsko-katolícky kostol bol postavený v barokovom štýle v rokoch 1726 - 1738. Interiér je kompletne zrekonštruovaný s veľkolepými pozlátenými stenami a farebnými freskami na strope. Takmer celá hlavná loď je pokrytá zložitými kameňorezbami, zatiaľ čo stĺporadie a bočné oltáre sa lesknú ružovým mramorom. Vovnútri je pochovaný Otto Ferdinand de Abensberg, vojvodca Transylvánie v rokoch 1744 – 1747. Vstup zdarma.

Brukenthalov palác

Bol postavený v rokoch 1778 – 1785 v neskorobarokovom štýle viedenským architektom. Postaviť ho dal barón Samuel von Brukenthal ako svoju oficiálnu rezidenciu a miesto pre jeho rozsiahle umelecké zbierky, ktoré sú tam dodnes, doplnené o ďalšie zaujímavé umelecké predmety slúži ako múzeum, v ktorom je vystavená zbierka obrazov, starožitností a vzácnych kníh, príležitostne sa tu konajú výstavy moderného umenia a slávnosti. Hoci múzeum bolo oficiálne otvorené v roku 1817, jeho galérie navštevovalo množstvo návštevníkov už od roku 1790, teda 3 roky pred otvorením Louvru. Najznámejšie sú diela Rubensa a Van Dycka. Zaujímavé sú tiež kolekcie strieborných šperkov, maľovaného skla a 350 vzácnych kníh, z toho niektoré pochádzajú z roku prvej vytlačenej knihy v Rumunsku. Vstupné cca 80 Sk.

Evanjelická katedrála

Bola postavená v roku 1520 na základoch románskej baziliky. Je charakteristická masívnou najvyššou vežou s piatimi špicatými strieškami. Interiér je jednoduchý, až strohý, čím kontrastuje s inými katolíckymi kostolmi. Gigantická freska z roku 1445 pokrýva takmer celú severnú stenu oltáru. Zobrazuje ukrižovanie a je ukážkou prechodu z neskorogotického štýlu do renesancie. Vovnútri sú 2 organy, z ktorých jeden je najväčším organom v krajine s viac ako 6000 rúrkami. Raz za týždeň sa tu organizujú organové koncerty.

Poschodová pasáž

Pochádza z 13. storočia a je architektonickým majstrovským dielom so zdvojeným schodiskom a klenutými priechodmi. Spája Horné a Dolné mesto a je pokladaná za najfotogenickejšie miesto v Sibiu. Na konci pasáže stojí najstaršia budova v meste, v ktorej je najstaršia reštaurácia v Rumunsku Zlatý sud.

Zlatníkovo námestie

Kľudné námestie obklopené starými domčekmi s historickými oknami, vežičkami a vchodmi. Veľa rokov bývalo hlavným bodom poschodovej pasáže.

Historické múzeum

Múzeum umiestnené v gotickej Staromestskej radnici z roku 1470 sa môže pochváliť kolekciou zo stredoveku, baroka a zbierkou strieborného tovaru. Počas prehliadky spoznáte históriu mesta od praveku až po súčasnosť. Vstupné cca 50 Sk.

Farmaceutické múzeum

Nachádza sa v budove zo 16. storočia, kde fungovala viac ako 150 rokov najstaršia lekáreň v meste Čierny medveď (La Ursul Negru). Múzeum vystavuje viac ako 6000 exponátov z 16. až 19. storočia, pochádzajúce z lekární, liečebných ústavov aj od jednotlivcov. Múzeum má atmosféru apotéky 18. storočia. Vstupné cca 50 Sk.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.