referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Nedeľa, 22. mája 2022
Megalitické stavby v strednej Európe
Dátum pridania: 18.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gabrielle
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 440
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
V mladšej dobe kamennej – neolite – vznikajú prvé kamenné pamiatky monumentálneho stavebníctva – megalitické stavby. Týmto pojmom sa označujú vztýčené kamene a ich zoskupenia. Pomenovanie pochádza z gr. slov megas – veľký a lithos – kameň.

Sú rozšírené najmä na začiatku doby bronzovej. Nemajú presne vymedzenú funkciu. Ich existenčná opodstatnenosť je v tom, že vyjadrujú jednotu a silu spoločenstva a úsilie človeka vytvoriť niečo významné a veľké. Ich výrazová sila je hlavne v ich veľkosti, pretože tvarovo sú veľmi jednoduché.

Megality delíme na:

-menhir
-kromlech
-dolmen
-trilit

Najviac megalitických pamiatok sa zachovalo vo Francúzsku – 5730 menhirov na ploche 40 ha, ďalej v Anglicku – kromlech zo 121 kameňov na ploche 14 ha. V Anglicku sa zachovali aj umelo upravené kopce ako megalitické stavby - Silbury Hill, Tor Hill, Dragon Hill . . .

Menhir:

-z bretónskeho men – kameň a hir – dlhý

Sú to obrovské kolmo postavené kamene, ktoré tesne súviseli s pochovávaním, neboli však náhrobníkmi v pravom zmysle. Mali asi určitý zobrazujúci význam, neboli to však spodobenia ľudských postáv, ale skôr symbolické znaky, ktoré celkom jednoznačne vyjadrovali iba jednu charakteristickú vlastnosť človeka – vzpriamené držanie tela.

Tvoria základ architektúry, pretože vztýčený kameň je základom stavebného umenia. Podobná je stéla, ktorá je ale spravidla štíhlejšia a vztyčovaná na hroboch.

Dolmen:

- názov pochádza z bretónskeho dol - stôl

Skladajú sa obvykle z dvoch kolmo postavených kameňov, na ktorých leží široký plochý kameň. Sú to vlastne rôzne kamenné stoly, prístrešky, umelé jaskyne alebo primitívne svätyne. V niektorých prípadoch boli dolmeny zo všetkých strán uzavreté kamennou doskou a niekedy boli zasypané mohylou. Dolmen vlastne tvoril jadro mohyly.

Vnútorný priestor dolmenu bol tajomným stánkom duše predka, ktorému mali spojenie s vonkajším svetom zabezpečiť malé okrúhle otvory v stenách.

Kromlech / henge:

Tvoria ho do kruhu usporiadané menhiry, čiže vytvárajú akési kamenné prstence. Pravdepodobne predstavujú skamenenú podobu kultovéto kolového tanca. Tento kult predstavoval procesiu, pohyb, okolo kultového pomníka. Práve tieto menhiry majú taktiež vyvolávať predstavu smútočného sprievodu.

Najznámejší je Stonehenge v Anglicku. Predstavuje zoskupenie veľkých menhirových kruhov spravidla pre kultové a astronomické účely. Uprostred stál oltár, ktorý bol obklopený kolmými kameňmi, ktoré vytvárali plot chrániaci posvätný obvod, ale zároveň akoby sa zúčastňovali na obradoch (ako ľudia držiaci sa za ruky).

Pravdepodobne súviseli s uctievaním slnka. Slnko, ktoré prenikalo v dňoch rovnodennosti týmto kamenným plotom, bolo symbolom plodnosti a zrodu nového roku.
Predstavujú prototyp neskorších stĺpových siení so striedajúcimi sa podporami a prekladmi.

Trilit:

Pozostáva z troch prvkov – kamenné napodobenie gréckeho písmena pí. Predstavuje kamenné napodobenie brány, s dvoma zvislými kameňmi (stojkami) a vodorovne na nich položeným plochým kameňom (preklad).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Bauerová, A.: Zlatý věk země Bóju. Praha 1988. , Svoboda, K.: Tajemné megality - Svědkové doby kamenné. Praha 1990., Alpatov, M.V.: Dejiny umenia 1. Bratislava 1976.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.