Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

System Of A Down

System of a down je hudobná skupina pochádzajúca z Los Angeles v štáte Kalifornia v USA, ktorá bola založená v roku 1995. Má veľmi osobitý štýl hudby, a tak ani medzi fanúšikmi nepanuje jednota v názore na to, o aký štýl vlastne ide. Časť tvrdí, že najpresnejšie ich vystihuje pojem hard rock, väčšina však hovorí o veľmi jedinečnej alternatívnej hudbe, v ktorej sa nachádza ethno, funky, psycho, death metal s prvkami arménskeho folklóru. Skupina má štyroch členov, a to Serj Tankian (spev, klávesy), John Dolmayan (bicie), Daron Malakian (gitara, spev) a Shavo Odadjian (basgitara). Všetci štyria sú arménskeho pôvodu.

Všetko sa začalo roku 1993 v Los Angeles, keď Serj Tankian stretol gitaristu menom Daron Malakian. Obaja v tom čase hrali v iných kapelách. Napokon však našli ku sebe cestu, keď zistili že maju toho veľa spločného. Spolu s bývalým členom, bubeníkom Andranikom Khatchaturianom, ktorého neskôr nahradil John Dolmayan, vytvotili kapelu menom Soil. Shavo Odadijan (tiež arménsekho pôvodu) trávil veľa času so Soil a po čase bol požiadaný o to, aby sa stal ich manažérom. Neskôr sa však stal plnohotným členom kapely, kde hrá na basgitare. Výsledok tohto zloženia bol vznik kapely System of a down v roku 1995. S Andranikom nahrali prvé demo nahrávky, avšak po nezhodách kapelu opustil a jeho miesto zaujal spomínaný John Dolmayan. Na jedno vystúpenie v Hollywoode (Viper Room) si Guy Oseary z Maverick Records zavolal priateľa a producenta Ricka Rubina, ktorý produkoval skupiny ako Slayer, Red Hot Chilli Peppers, Danzing, Johnny Cash a Beastie Boys.

Rick bol taký nadšený z hudby, že získal kapele zmluvu s American Records a produkoval ich prvý album z roku 1998. Po troch rokoch vystupovania ako predkapela na turné Slayers a účasti na OzzFeste vydali druhý album s názvom Toxicity v auguste 2001. Ten znamenal pre kapelu obrovský úspech. Vzhľadom na fakt, že sa zvyšné demá, ktoré vznikli pri nahrávaní Toxicity, dostali na internet, tretí album prišiel v novembri 2002 pod názvom Steal This Album! (podľa Steal this book). Jeho predajnosť sa už ráta na desaťtisíce kópií. Tretí album sa však od predchádzajúcich líšil hlavne tým, že k nemu nebolo žiadne turné a nebyť vojny v Iraku, zrejme by nevzniklo ani video k sladbe Boom!

Po trojročnej pauze kapela v rámci jedného kalendárneho roku vydáva dvojalbum Mezmerize/Hypnotize,s ktorým sa hneď dvakrát dostala na samý vrchol hitparády Billboardu (v ich kariére je to už po tretí krát, prvý krát sa im to podarilo s albumom Toxicity z roku 2001). Niečo podobné sa doteraz podarilo len The Beatles – v roku 1996 s kompiláciami „Anthology 2“ a „Anthology 3“ – a o dva roky neskôr raperovi DMX s jeho prvými dvoma sólovými počinmi.

Diskografia: 1998 System Of A Down
2001 Toxicity
2002 Steal This Album
2005 Mezmerize
2005 Hypnotize


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk