referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Grécko
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dfd
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 812
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 

Grécko, dlhý tvar Grécka republika, je štát ležiaci v južnej Európe na juhu Balkánskeho polo strova a na Peloponézskom polostrove.

Grécko na severe hraničí s Albánskom (282 km), bývalou juhoslovanskou republikou Macedónskom (246 km) a Bulharskom (494 km), na východe s Tureckom (206 km). Medzi Gréckom a Tureckom leží Egejské more, zo západu Grécko obklopuje Iónske more a z juhu Stredozemné more. Celková dĺžka pobrežia je 13 676 km. Ku Grécku patrí okolo dve tisíc ostrovov, ležiacich prevažne v Egejskom mori. Z väčších ostrovov stojí za zmienku najmä Kréta v Stredozemnom mori. Grécko je členskou krajinou Európska únia a NATO.

Podnebie Grécka je rozmanité. V nižších polohách sú dlhé, horúce a suché letá. Morské vetry ochladzujú pobrežia, ale počasie je aj tak ovplyvnené horúcimi suchými prúdeniami z Afriky známimi ako Meltami, ktoré zvyšuje teplotu na Kréte a na juhu. Najviac zrážok padne na jeseň a v zime, najmä v pobrežných horách na severozápade. Ľadový vietor Bóra zo severu prináša na hory množstvo snehu. Na juhu sú zimy mierne s vlhkým prúdením od mora. Najslnečnejšie je v Aténach, kde slnko svieti 348 dní v roku.

POVRCH

Územie Grécka je veľmi hornaté. Štyri pätiny krajiny tvoria hory prevažne vápencového pôvodu. Západ a juh krajiny vypĺňa alpská horská sústava. Jej kostru tvorí pohorie Pindos(na severe sa začína Smolikasom a na juhu končí Parnasom). Ďalším pohorím je Olymp s najvyšším vrchom Mytikas 2917m. Na severovýchode sú to pohoria Pelasica, Pirin , Rodopy. Najväčšou nížinou je Thesália.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Pôda je úrodná, ale musí sa zavlažovať pretože väčšinou prší len v zime. Stromy ,ktoré tu môžeme najviac vidieť sú olivovníky (v produkcii olív je Grécko na 3. mieste v Európe), pestuje sa tu však aj tabak, na juhu citrusy a rôzna zelenina ( v mokrejších oblastiach aj ryža).

Grécko má prekrásnu prírodu, ale kácanie lesov a pasenie oviec a kôz zredukovalo pôvodné lesné pokrytie na pätinu rozlohy Grécka. V nižších polohách a skoro na celom Peloponéze prevládajú krovinaté vždy zelené formácie typu MAKCHIE. Iónske ostrovy majú vyššie zrážky a preto tu je bohatšia vegetácia. Severné lesy sú stále útočiskom niektorých savcov, ktoré sa v Európe skoro nevyskytujú. Ale určite v celej krajine sa stretnete so „spevom“ cikád.

PRIEMYSEL

Väčšina priemyslu je sústredená okolo Atén a Solúnu. Turistika je kľúčovým priemyslom.

Nerastné bohatstvo: hnedé uhlie, bauxit, nikel, zinok, olovo, mangán, chróm, mramor, ropa

Odvetvia priemyslu: turistika, potravinársky p.- spracovanie tabaku, textilný, chemický – spracovanie kovu a ropy.

OBYVATEĽSTVO

Z vyše 10 mil. ľudí, ktorí žijú v Grécku, celá ¼ žije v Aténach. Takmer 3 000 000 veľkomesto dáva najviac pracovných príležitostí. Aténčan je predovšetkým trhovec, predavač surovín, majiteľ reštaurácií či hoteliér , čiže podnikateľ v rámci turistického ruchu. Zloženie gréckeho obyvateľstva v minulosti riadne ovplyvnili príslušníci iných národov. No dnes žije v krajine 95% Grékov, ktorí sú nábožensky jednotní. Patria ku gréckej pravoslávnej cirkvi. Úradným jazykom je gréčtina, ale dorozumiete sa tu aj anglicky .

GRÉCKA KUCHYŇA

Grécku kuchyňu ovplyvnil Orient. Stretávame sa tu s tureckými jedlami. Na prvom mieste sú jahňacina a baranica pripravované na ražni. Ako predkrm sa podávajú šaláty v rôznych úpravách, kde nesmie chýbať rajčina, uhorka, olivový olej, ale aj olivy a ovčí syr. Okrem páleniek a aperitívov ako uzo, rakija, mastika a metaxa je hlavným nápojom víno.

PAMIATKY

- Olympia - konali sa tu prvé olympijské hry v roku 776 pred Kr.
- Epidauros - divadlo s vynikajúcou akustikou, spodná časť divadla bola postavená v 3. pr.Kr. a vrchná časť v 2.str. , zmestí sa sem asi 14000 divákov
- Mykény – Levia brána
- Korintský prieplav - je hlboký 80 m, dlhý 6,3 km, široký 23 m, voda dosahuje do 8 m,
- Atény- Akropolis (Partenon- chrám panenskej Atény vybudovaný v r.447- 438 pr. Kr.).
- Delfy - pod majestátnymi svahmi hory Parnas stáli kedysi Delfy, najchýrnejšie posvätné miesto starovekého Grécka. Kňažka – v tranze, ktorý si sama vyvolala, predpovedala budúcnosť.
- Kláštory Meteory - skaly na ktorých stoja sú vysoké 300 m, v čase rozkvetu ich bolo 24, dnes ich je obývaných len 5.

 
Podobné referáty
Grécko SOŠ 2.9290 1403 slov
Grécko SOŠ 2.9743 577 slov
Grécko SOŠ 2.9474 673 slov
Grécko SOŠ 2.9576 821 slov
Grécko SOŠ 2.9613 4078 slov
Grécko SOŠ 2.9514 3887 slov
Grécko SOŠ 2.9672 859 slov
Grécko 2.9546 1210 slov
Grécko SOŠ 2.9504 1344 slov
Grécko 2.9528 5621 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.