Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Estetika odievania

Úvod

„Estetické cítenie je prameňom všetkého prekrásného, veľkého a človek zbavený tohoto citu stojí na úrovni nemej tváre.“
V.G.Belinskij

Na svete je nespočetné množstvo vecí z rôznych oblastí, ktoré ľudia označujú za krásne. S pojmom krásno sa stretávame najmä v umení. Moderným umením, alebo umením súčasnosti možeme popri grafike či designu nazývať aj umenie textilného návrhárstva, odevného návrhárstva a návrhárstva látok. Práve teraz, keď ustupuje do úzadia najmä základný význam oblečenia a to najmä chrániť nositeľov pred vplyvmi počasia a do popredia sa prediera najmä jeho vedlajšia funkcia a to funkcia práve estetická. Ak by tomu tak nebolo, rečo by okolo nás chodilo toľko dievčat v džínsach, ktoré neboli vôbec navrhnuté pre naše podnebie. Módny diktát zavelil a hotovo. Tvorcami tohoto diktátu sú samozrejme módny návrhári, ktorí by sa však kľudne mohli označiť aj ako akademickí maliari. Módne prehliadky, ktoré organizujú pre módne domy v ktorých pracujú, sa určite riadia heslom: “Zaujať za každú cenu!“. Dôraz sa tu nekladie na využitie modelov, málokto by našiel odvahu sa v takomto modeli predviesť napríklad na ulici, ide tu najmä o krásu modelov. Najrôznejšie strihy, látky, farby, vzory a aplikácie dotvárajú skutočne dojem majstrovských diel. Navrhári sú skutočnými umelcami, ich práca počínajúc vytváraním návrhov a končiac finálnym predvedením modelov na móle vyžaduje skutočne kreatívneho ducha.


Estetika odievania

Proti gustu žiadny dišputát!
Ľudové porekadlo

Veľkým problémom v každodennom živote (ale aj v estetike) je otázka dobrého a zlého vkusu. Každý má právo na svoj vlastný vkus, a predsa neustále vznikajú nové a nové konfrontácie kôly vkusu, akoby existoval jeden vkus, ktorého zákony platia pre každého. Vkus je skutočne mimoriadne intímny a individuálny, pretože zasahuje celú osobnosť a vyrastá z celku osobnosti. Každý človek nesie v sebe výrazne individuálnu, neopakovateľnú ľudskú skúsenosť, preto má právo aj na osobný, neopakovateľný vkus.

Na vkus pôsobí a stanovuje určité hranice estetickým normám, najmä fakt, že sme členmi určitej spoločnosti, žijeme v určitej dobe a v určitej kultúre. Nie všetko je každému v kultúre povolené a považované za normálne, ako v rôznych kulturách. V starom Egypte bolo po dlhé stáročia normálne také oblečeni žien, ktoré poprsie nechávalo odhalené. V kresťanskej Európe je to len s veľkými výhradami akceptované na kúpalisku a pre moslimský svet je absolútnym tabu, čo len odhalenie nôh vyše kolien. Táto norma, bezprostredne ovplyvňuje nielen módu v obliekaní, ale aj estetické súdy v rôznych kultúrach.

Estetické vnímanie, a tým aj povaha estetických zážitkov, sa líší aj pod vplyvom kultúry svojej doby. Čovek má v kažej dobe vyvinutý zmysel (vkus) pre určité vybrané oblasti umenia.

Môžu sa síce v danej dobe medzi ľuďmi odlišovať, ale okruh umení, ktoré sú ľudia v určitej kultúre schopný akceptovať sa zásadné nemení i keď v súčasnosti to neplatí tak striktne ako kedysi. Môžeme práve naopak vnímať akúsi polyfónnosť umení a to len vďaka tomu, že vždy sa nájde publikum, ktoré toto umenie ocení. Bola by nepredstaviteľná nuda, ak by sa vkus riadil akýmsi vzorovým modelom. Vkus je záležitost jednotlivcov, to čo sa jednému javí ako krásne, môže druhý pokladať za vadu krásy.

Pojem dobrý a zlý vkus platí preto len v rámci určitej kultúry. Aj tu je však platnosť týchto termínov obmezená, lebo žiadna spoločnosť sa neskladá z typických ľudí a žiadna kultúra nie je jednorozmerná. Aj v Európe sa môže vyskytnut člověk s takým vkusom, že bude moslimský odev považovať za krásny a európske ženské šaty za škaredé. Povieme o ňom, že má zlý vkus, ale bude to pravda len čiastočne.


Móda

Móda to nie je len odev. Móda je aj úprava tváre, účes, ale aj stolovanie, bývanie, literatúra, hudba, výtvarné umenie, architektúra, celé naše prostredie, náš život, celý náš svet. Slovo móda je odvodené z latinského slova modus, čo znamená spôsob, teda spôsob bývania, obliekania atď. Móda má pôvod v túžbe človeka po zmene, originalite, novosti. V ostatných premenách módy je vyjadrené tvorivé hľadanie nového, azda aj lepšieho v našom živote. Móda je dočasný všeobecne prijatý názor na vonkajšie formy.
Aj keď sa pojem móda vzťahuje na mnohé vonkajšie kultúrne formy, najcharakteristickejším vyjadrením pojmu móda je oblasť odievania. Móda je v odievaní vážnym hospodárskym činiteľom, pretože pre uspokojeni potrieb „pani módy“ pracujú veľké priemyselné odvetvia a obchod. Jej kúzlo, ale aj jej úskalia je v jej premenách.

Móda je záležitosťou nášho estetického cítenia a túžby po kráse. Človek sa módou chce odlíšiť od svojich súčastníkov, alebo sa zaradiť do nejakej skupiny. Móda existuje od nepamäti a ľudia mali vždy potrebu odlišovať sa od iných a dávať tak najavo svoj sociálny a ekonomický status. Móda úzsko súvisí s estetickými normami, teda so všeobecne prijatými predstavami ľudí o tom, čo je krása. Všeobecne prijaté znamená prijaté v určitom spoločenstve a v určitej kultúre. Na móde vidno ako sa mení predstava ľudí o kráse, ako sa menia estetické normy. Spoločenstvo pokladá za módne to, čo je všeobecne prijaté, teda čo sa stalo normou. Estetické normy sa podobne, ako móda, zdokonaľujú, zmrazujú do nemennosti. Lenže tak ako móda aj estetické normy majú tendenciu skôr porušovať, ako striktne dodržiavať prijaté pravidlá. Móda to je čisté vyjadrenie fungovania estetických noriem.

Estetické zákony si vyžadujú súlad a krásu i v spôsobe obliekania. Vkusné a starostlivo vybraté oblečenie vyjadruje úctu človeka k sebe i k ostatným ľuďom. Pre obliekanie by mala platiť zásada účelnosti a estetickosti, v súčasnosti sa hranice účelnosti, ktorou odsúvajú na úkor estetickosti. Existujú však určité kritériá, ktoré majú všeobecnú platnosť. Moderný odev musí byť predovšetkým funkčný. To znamená, že strih a materiál nemôže brániť človeku v činnosti, v pohybe. Funkčnosť odevu závisí od cieľa, na ktorý ho chceme používať. Iný je športový, iný pracovný a iný společenský odev.

Pracovný odev má predovšetkým umožniť potrebný pohyb, má chrániť ľudské telo pred prachom, nečistotou infekciou, chladom alebo teplom. Športové oblečenie má pre každý šport špecifický charakter, ovpyvnený druhom činnosti. Preto má rôzny strih, je z rôzneho materiálu, má rôznu štruktúru. Na spoločenský odev kladieme určité vžité požiadavky. Na oficiálnych pozvánkach býva zvyčajne v ľavom dolnom rohu pokyn, aké spoločenské oblečenie sa pre danú príležitosť vyžaduje. Nie každý vie, že usmernenie týkajúce sa oblečenia je v civilizovanom svete záväzné.

•Formal, alebo white tie
•Semi-formal, alebo black tie
•Business casual
•Casual

White tie-frak je najelegantnejší večerný oblek pre pánov, pozostáva z čierneho jednoradového fraku s lesklými chlopňami, ktorý sa nezatvára, z nohavíc bez manžiet s dvomi lesklými lampasmi a vesty s výstrihom tvaru „V“, z bieleho piké alebo ripsu. Osobitná biela košeľa je s jednoduchými manžetami, so zosilnenou náprsnou časťou, ponožky sú čierne, topánky lakové. Vždy biely motýlik (čierny motýlik k fraku je vyhradený pre čašníkov) je z rovnakej látky ako vesta a mal by byť uviazaný ručne.
Dámy nosia veľkú večernú toaletu, čo sú dlhé šaty s výstrihom, doplnené dlhými rukavicami, pravým šperkom a večernými lodičkami.

Black tie-pre pánov znamená smoking: čierny alebo modročierny oblek osobitného strihu, sako s lesklými chlopňami (jednoradové alebo dvojradové), nohavice bez manžiet, s jedným lesklým lampasom a nosí sa zvyčajne po 19. hodine. Môže ho doplniť čierna vesta z rovnakého materiálu s okrúhlym výstrihom. Nevyhnutne však k nemu patrí biela košeľa so stojačikovým golierom a dvojitými manžetami, manžetovými gombíkmi, čiernymi ponožkami a hladkými čiernymi poltopánkami. Chýbať nesmie čierny motýlik, hoci sa nosia aj farebné alebo vzorkované motýliky, ak je príležitosť menej oficiálna. Rovnakej alebo vhodnej farby by mal byť aj pás okolo drieku, prípadne vesta.

Pre dámy je v tomto prípade predpísaná malá večerná toaleta, čo môžu byť krátke alebo dlhé večerné šaty (po 20. hodine), kokteilové šaty alebo elegantný nohavicový kostým. Business casual-znamená to pre mnohých oblečenie, v ktorom sa pohybujú v obchodnom svete aj cez deň. Teda pre pánov tmavý oblek s viazankou a so svetlou košeľou, pre dámy kostým alebo nohavicový kostým.

Casual-pokyn na neformálne oblečenie, alebo tiež „bez viazaniek“

Denné oblečenie by malo spĺňať najmä kritérium praktickosti. Ide najmä o oblečenie pre študentov, kde sú asi najtypickejšou súčasťou oblečenia rifle, alebo o oblečenie na voľný čas, kde môžeme zaradiť najmä joggingové súpravy. Móda je veľmi stará, nie je to len výdobytok našej modernej doby. Jej vývoj je dlhý historický proces. Od chvíľe, keď človek objavil nutnosť a účelnosť obliekania ako ochranu pred chladom a nepriazňou počasia, nebolo ďaleko ku chvíli, keď sa začal zamýšlať nad estetickou kvalitou svojho odevu. Jedna z podmienok, aby sme sa dobre, to znamená pekne a účelne obliekali, je vycibrený vkus, čo znamená niečo ako vypestovaný cit pre krásu.
Farba odevu má, okrem niektorých výnimek, význam estetický. Jasná farebnosť vytvára pocit radosti, optimizmu. Nie každá farba pristane každému. Pri obliekaní je dôležitá farebná harmónia. Pri výbere odevu a jeho farebnosti dbáme na to, čo sa hodí k tvári a k postave. Vychádzame z poznatkov optického zdania. Silnejšia postava v svetlom odeve alebo odeve s obrovskými kvetmi či hrubými priečnymi pásmi zdá sa ešte silnejšia. Vysoká štíhla postava oblečená v šatách s pozdĺžnymi pruhmi alebo v hladkých tmavých šatách je ešte chudšia a vyššia. Veľa pestrých farieb pôsobí nevkusne, krikľavo.

Módne trendy súčasnosti

V súčasnosti môžeme badať určite vysokú rôznorodosť štýlov obliekania. Pretože móda sa neustále vracia, badáme v súčasnosti najmä vplyvy 80-tich rokov, či hippies. Hitom terajšej sezóny jar/leto 2007 sa stali výrazné farby, ktoré majú vplyv i na našu náladu a celkové psychické rozpoloženie. Každý z nás má svoju obľúbenú farbu, ktorá tvorí prevažnú časť nášho šatníka. Nemali by sme sa ale báť experimentov, pri ktorých môžeme vytvoriť úplne nové módne inovácie, ktoré z nás vytvoria dokonalý originál. Módny diktát velí skúšať kombinovať zdanlivo nesúladné farby. No i v tomto prípade treba zachovať určitú mieru, aby konečný efekt nevyznel ako maliarova paleta, ale ako dokonalé umelecké dielo hodné veľmajstrov.

Ružová
Dnes prevláda v mnohých módnych kolekciách a stala sa rešpektovanou farbou mnohých návrhárov. V kombinácii so šedou vytvára art štýl. Tiež si skvelo rozumie s olivovo zelenou.

Žltá
Táto farba sa stala hitom tohtoročnej jari. Prinesie veselú náladu, ale tiež komplikácie, ako dosiahnuť harmonický vzhľad. Výrazná žltá už neunesie žiadnu ďalšiu výraznú farbu na outfite.

Fialová
Táto mystická a tajomná farba je sama o sebe dosť výrazná a preto sa neradno zahrávať s ďalšími výraznými tónmi. Skvelo sa vyníma na saténových blúzach, jednoducho strihaných šatách alebo letnom tope. Rozhodne nádherný efekt vytvára spolu zo zlatou.

Modrá
Tmavším variant sa momentálne nosí ako náhražka námorníckeho štýlu. Blankytne modrá pripomíná letné nebo.

Zelená
Farba, ktorá sa spravidala priraďuje k ryšavkám. Obklopenie zelenou pôsobí blahodarne na psychiku. Táto farba je ten pravý relax pre dušu a nikdy jej nie je dosť. Rok 2007 sa bude niesť v tóne čerstvo natrhanej paliny.


Záver

Zvoliť si vhodné oblečenie je určite umenie, nie vždy si môžeme zaobstarať to, čo by sa nám páčilo. Je naozaj ťažké zladiť všetky doplnky tak, aby bol želaný efekt účinný. Vždy však treba dbať na to, aby odev bol funkčný a estetický, čistý a upravený. Túžba po kráse vyjadrená vkusným obliekaním, je celkom prirodzená. Móda nám umožňuje uplatňovať svoj osobný vkus. Aj keď sa nechceme obliekať podľa určitej šablóny, nebudeme módu chápať ako možnosť vynikať vo svojom okolí iba pomocou vonkajších, prehnaných spôsobov a prehnaným obliekaním resp. v súčasnosti odhaľovaním určitých partií. Rovnako to platí pre úpravu tváre a účesu.

Zdroje:
Zatloukalová-Kalinová,Z.:Estetická výchova,Osveta,Martin,prvé vydanie,1985 -
Mistrík,E.:Základy estetiky a etikety.Slovenské pedagogické nakladateľstvo,Bratislava,prvé vydanie,1994 -
Misrík,E.:Vstup do umenia.Enigma,Nitra,prvé vydanie -
- sport.hnonline.sk/1-10025630-17586870-k04100_detail-73
- www.moda.sk
- www.wikipedia.com

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk