Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Green day

Na začiatku 90. rokov minulého storočia sa v USA zrodila nová vlna hudby - melodický punkrock, v našich končinách označovaný ako neopunk. Vtedy ešte nikto netušil, že tento smer hudobne prameniaci v punkových rytmoch s textami, ktoré sú bližšie súčastnej generácii mladých, bude taký úspešný. Jednou z hudobných skupín, ktoré začali propagovať tento štýl hudby boli a sú aj Green day.

Pôvodnú zostavu tvorili spevák Billie Joe, basgitarista Mike Dirnt a bubeník Al Sobrante, ktorého však po odchode nahradil Frank Edwin Wright pod prezývkou Tré cool.

Spevák, gitarista a frontman kapely BILLIE JOE ARMSTRONG je od roku 1994 ženatý s Adriennou Nesser s ktorou má aj 2 deti Josepha a Jakoba. Okrem gitary vie hrať na harmonike, piane, bicích a mandolíne. Billie Joe Armstrong prišiel na tento svet 17. februára v roku 1972 v mestečku Rodeo v Californii ako najmladší zo šiestich detí. Jeho otec Andrew Armstrong bol jazzman a vodič kamiónu, zatiaľ čo jeho matka Ollie Armstrongová servírkou v lokálnej reštaurácii menom Rock's Hickory Pit. Bola tiež veľkým fanúšikom country hudby, ktorú milovala. Billie začal so spievaním, keď mu bolo len 5 rokov. Navštevoval nemocnice a spieval tam chorým, aby sa cítili lepšie. To mu dalo ohromný zážitok a tiež rozšírilo jeho hudobný rozhľad.

Potom nahral svoj prvý song "Looking for Love“ u miestnej nahrávacej firmy Fiat Records. Jeho otec sa rozhodol, že mu dá elektrickou gitaru, ktorú pomenoval proste "Blue". Billie do dnes používa niekoľko kópii tejto gitary. Gitara bola to posledné čo stihol jeho otec Billiemu dať. Keď bolo totiž Billiemu 10 rokov, jeho otec zomrel na rakovinu. Jeho matka stále pracovala v Rock's Hickory Pit, Valleio, California. Musela živiť jak seba, tak svojich 6 detí. Billie a Mike neskôr v tejto reštaurácii pracovali.

Druhý člen kapely je Mike Dirnt. V kapele hrá na basgitare. Je rozvedený a žije so svojou priateľkou Sarah. Okrem basgitari si rád zahrá aj na bubnoch. Michael Ryan Pritchard, známy ako Mike Dirnt, sa narodil 4. mája v roku 1972 do chudoby. Mikeova matka bola závislá na heroíne. Ešte keď bol dieťa, bol ponúknutý k adopcii. Behom svojho detstva striedal často svoje rodiny. Keď mu bolo 6 rokov jeho adoptívni rodičia sa rozišli. Mike zostal s adoptívnou matkou a staršou sestrou. Mike stretol Billieho Joe v 5. triede v školskom bufetu a od tej doby sú najlepšími kamrátmi. Nakoniec si Mike prenajal byt v Billieho baráku a spoločne pracovali v reštaurácii, kde pracovala Billieho mama. Obaja, Billie a Mike, boli fascinovaní punkrockovou hudbou a založili spolu skupinu Sweet Children. Na rozdiel od Billieho mal Mike na strednej škole dobré známky a má za sebou dokonca niekoľko seminárov na společensko - vedeckej fakulte. Mike sa oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Anastásiou v roku 1996 a ich dcéra Estelle Desiree sa narodila v apríli v roku 1997. Mike svoju dcéru strašne miluje a hovorí jej "Hero". Dnes sú Mike a Anastasia rozvedení, ale sú stále dobrí priatelia. Mike teraz žije v Oaklandu v Californii, USA.

Tretí člen skupiny bubeník Frank Edwin Wright III. s prezývkou Tré cool hrá okrem bubnov aj na gitare a akordeóne. Je dvakrát rozvedený a z každého manželstva má jedno dieťa. Narodil sa 9. decembra 1972. Žil vo Willitsu, Californii, USA so svojim otcom a dvoma súrodencami. Jeho otec staval v oblasti domy vrátane toho od Lookout Records, ktorý vlastnil Laurence Livermore. V 12 rokoch sa Tré spojil s Livermoreovou kapelou The Lookouts. Nakoniec keď sa John Kriftmeyer (Al Sobrante) rozhodol opustiť Green Day, navrhol Livermore Trého ako ich nového bubeníka. Billie Joe a Mike si nenechali újsť možnosť mať Trého za bubeníka. V roku 1995 sa Tré oženil so svojou priateľkou Liseou. Hneď na to sa im narodila dcéra Ramona. Rozviedli sa a v roku 2000 a druhýkrát sa oženil s Claudií. S ňou má syna Frankita. Ale ani s Claudiou už nežije. Býva stále v Oaklandu, Californie, USA.

Všetko to začalo, keď sa Billie Joe a Mike stretli v školskom bufete v roku 1982 a rozhodli sa založiť si vlastnú punkovú skupinu. V štrnástich rokoch Billie Joe napísal svoju vôbec prvú pieseň “Why do you want him?” (pieseň o nevlastnom otcovi, ktorého on ani jeho súrodenci nemali radi) a tak keď si v roku 1987 našli bubeníka (John Kriftmeyer alias Al Sobrante) kapela mohla začať. Pomenovali ju Sweet Children a ich prvé vystúpenie sa uskutočnilo v Rod’s Hickory Pit kde pracovala Billieho matka. Stali sa celkom obľúbenými a tak hrávali v rôznych kluboch na Gilman street v Berkeley (Kalifornia).

Po vydaní ich prvého albumu 1000 Hours, ktorý však vyšiel len na vinylových platniach sa premenovali na Green Day. Vtedy mal Billie Joe sedemnásť a rozhodol sa odísť zo školy, aby sa mohol naplno venovať hudbe. Prvý regulárny album vydali v roku 1989 a volal sa 1039/Smoothed Out Slappy Hours. No po jeho vyjdení sa bubeník John rozhodol odísť z kapely kôli štúdiu na vysokej škole a tak pre Billieho a Mika čakalo ťažké obdobie. Museli si zháňať nového bubeníka a tiež prácu a bývanie. Green Day, ako ich poznáme dnes sa utvorili až v roku 1991, keď do ich radov pribudol nový člen - bubeník Tre Cool. Na albume Kerplunk z roku 1992 už Tre teda veselo bubnoval a začínal dotvárať nespochybniteľný imidž kapely.
Názov kapely znamená v preklade = ďeň keď nič iné nerobíš len húliš. Vznikol z jednej poznámky riaditeľa ich bývalej školy, ktorý keď mu chlapci oznámili, že odchádzajú kôli hudbe povedal „v pekle bude skôr ďeň zelený než bude niečo z vás“.

V roku 1993 už mali Green Day za sebou 5 celoštátnych turné, pričom jazdili v starom bookmobile Trého otca a prespávali na podlahách u svojich fanúšikov. Tak sa aj BJ zoznámil so svojou manželkou Adrienne. “Kerplunk” sa stal veľmi úspešným albumom na kalifornskej undergroundovej scéne, vďaka čomu si ich všimol producent Rob Cavallo a ponúkol im možnosť nahrať svoj ďalší album v Reprise records. Chalani sa rozhodli ponuku prijať a zapísali sa pod značku v apríli 1993. A to bol prelomový bod v ich kariére.

Vydaním albumu “Dookie”(“Hovienko”=) v roku 1994 spôsobili revolúciu v hudbe. Ich piesne o nude, húlení a čumení na telku si získali veľa mladých ľudí v Amerike a aj po celom svete. Green day vyjadrovali svoje dojmy na rovinu a tínedžerom sa páčilo, že konečne niekto vystihol ich pocity. Tak nečudo, že len v USA sa z “Dookie” predalo 8 miliónov kusov (získali za to diamantovú platňu ) a nebolo ani prekvapením keď Green Day vyhrali grammy v kategórii “Najlepší výkon v alternatívnej hudbe”.

Nanešťastie, ďalšie albumy, ako Insomniac a Nimrod, už neboli ani zďaleka také úspešne a dobré ako ich predchodca. Insomniac bol len niečo ako zbierkou piesni, ktoré na Dookie nevišli a Nimrod bol až na pár výnimiek úplne zbytočný, lebo piesne na ňom nedosahujú kvalitu Green Day. Po neúspechu Nimrodu a Insominiacu sa Green Day rozhodli pre pauzu, keďže všetci členovia vtedy začínali s rodinami a chceli si užiť života.

Vlny hudobného priemyslu Green Day opäť rozvírili až v roku 2000 so svojim albumom “Warning”. Tento sa zásadne líšil od ich predchádzajúcich, bol pomalší a popovejší. Najväčším hitom bol “Minority”, ktorý dosiahol prvé miesto v svetovej hitparáde.
Green Day však ani s “Insomniacom“, “Nimrodom” či “Warningom” neprekonali úspech albumu “Dookie”.

21. Septembra 2004 uzrela svetlo sveta punk-rocková opera “American Idiot” a hneď o týždeň sa dostala na prvé priečky hitparád v predajnosti po celom svete. Album vyhral grammy za najlepší rockový album 2005 a hneď prvý singel “American Idiot” zaručoval úspech už len vďaka svojmu názvu. Nasledoval “Boulevard Of Broken Dreams”, ktorý neskôr získal grammy za najlepšiu nahrávku roka 2006 a takisto 7 cien na MTV video music awards. Ďalšie single “Holiday” - pieseň proti vojne či “Wake Me Up When September Ends” - pamiatka na BJ otca sa takisto stali hitmi. Napokon posledným singlom pochádzajúcim z albumu je 9-minutový “Jesus Of Suburbia”, na ktorý je skupina najviac hrdá.

Avšak Americam Idiot nie len obyčajným albumom. Green Day si vzali príklad zo skupiny Queen, ktorá kedysi vydala "rockovú operu". Piesne Jesus Of Suburbia a Homecoming majú každá vyše deviatich minút a rozprávajú vlastný príbeh. Povedané inak, je album niečo ako muzikál, opisujúci (ne)lichotivý život amerických občanov. Pri preberaní cien MTV Video Music Awards Billie Joe povedal: "Na zdravie našich vojakov a nech sa nám vrátia domov v zdraví" - kapela takto bojuje proti Bushovi a je tiež proti vojne v Iraku, v ktorej zahynulo mnoho nevinných ľudí. Green day podporovali politiku Johna Kerryho. A touto témou sa nesie celý album, ktorý pozbieral toľko cien koľko sa len dalo a zatiaľ sa ho predalo vyše štyroch miliónov kusov.

Chalani z Green Day vložili do tohoto albumu veľkú dávku energie a urobili z neho to, čo niektorí považujú za konečný a ich najlepší počin. Časopis Kerrang zverejnil rebríček 50-tich najlepších punkových dosiek všetkých čias. Album Dookie sa umiestnil na 2. mieste a Nimrod na 43.

Tým sa Green Day nadobro zapísali do dejín rockovej hudby a podmienili týždenníky ako Entertainment Weekly či Blender k výrokom: “Najvplyvnejšia skupina ich generácie”

Aj po 16 rokoch účinkovania na hudobnej scéne Green Day stále dokážu pritiahnuť na koncerty davy ľudí a čas ukáže že sa stali naozajstnou hudobnou legendou a silno žiariacou hviezdou na rockovom nebi.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk