referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Súsošie Svätej Trojice v Nových Zámkoch
Dátum pridania: 13.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: karcoolka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 456
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

V roku 1740 postihlo mesto Nové Zámky veľká morová epidémia. S nádejou na skoré zažehnanie moru postavili sochu Svätej trojice. Ide o profesionálne barokové súsošie s rokokovými prvkami. Súsošie viackrát renovovali a premiestňovali, naposledy bolo reštaurované a premiestnené na Hlavné námestie v roku 1993.

Pamiatka je tvorená stĺpom kužeľovitého tvaru dekorovaným rastlinným ornamentom. Na vrchu stĺpu sa nachádzajú 3 božské osoby: Otec, syn, Duch svätý. V strede stĺpu na čelnej strane je Immaculata na Zemeguli obkrútenej hadom. Na osových úsekoch sú situované 3 stojace plastiky sv. Sebastiána, sv. Rokusa, sv. Jozefa. Pri každej plastike sa nachádzajú dvaja anjeli. Sv. Sebastián má v hrudi zapichnuté šípy a štvrtý má zapichnutý v nohe. Okolo krku má previazanú plachtu. V ruke drží konár stromu, o ktorý je priviazaný. Keď sa stal katolíkom, nútili ho, aby slúžil pohanským bohom. Odmietol a preto ho zastrelili šípmi. Tento mučeník sa zo svojich rán zázračne vyliečil. Vtedy ho opäť chytili a ubičovali k smrti. Sebastián sa stal sv. ochrancom streleckých spolkov. Práve pre spôsob jeho smrti ho zobrazujú so šípmi v tele. Sv. Rókus si rukou drží ranu na ľavom stehne. Leží pri ňom pes. Na chrbte má klobúk a okolo hrude má nádobu na vodu a v ruke drží palicu. Zázračne vyzdravel zo svojej choroby. Svoj život zasvätil liečeniu chorých. Stal sa sv. ochrancom chorých na mor a preto ho zobrazujú ako si ukazuje na svoju ranu. Sv. Jozef drží v ľavej ruke kríž, ktorý má tesne pri prsiach. Bol patrónom umierajúcich za dobrú smrť.

V strede piedestálu je nika uzavretá železnou kovovou mrežou. V nike sa nachádza ležiaca plastika sv. Rozálie. Sv. Rozália leží na kameňoch. Na prsiach má položený kríž s Jánom Krstiteľom, ktorý pridržiava rukou. Na hlave má korunu z ruží a okolo jej tela sú rozsypané ruže. Utiahla sa so chmúrneho kraja neďalekého Palerma, kde skončila svoj život uprostred modlitieb a rozjímania. Stala sa sv. ochrankyňou Palerma. Nad rukou sa nachádza tabuľa s nápisom: RESTITUIT VETRI QUEM TEMPUS SPREVIT HONORI 1876

Okolo celej pamiatky sa nachádzajú štyri schody, po ktorých sa dá výsť a plastiky si pozorne pozrieť z blízka.

Význam súsošia svätej trojice je ten, že slúži ako historická pamiatka pre Novozamčanov aj pre turistov, ktorí si ju môžu pozrieť.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.