referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Ľudový motív v umeleckom diele: Juraj Jánošík
Dátum pridania: 04.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nastenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 137
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Historická osobnosť Juraja Jánošíka sa stala základom zbojníckej tradície. Boli to rôzne ľudové rozprávania, povesti, piesne, v ktorých hlavnou postavou bol Juro Jánošík.

Opera

V roku 1954 vznikla opera Jána Cikkera Juro Jánošík. Jánošík sa stal inšpiráciou aj hudobnému skladateľovi Janovi Cikkerovi, ktorý ho použil ako námet svojej prvej opery nesúcej názov Juro Jánošík. V SND mala premiéru v roku 1954. Libreto napísal Štefan Hoza – a to na základe historických podkladov, ale aj ľudovej slovesnosti- ktorá sa opierala o legendy a mýtické prvky z Jánošíkovho života. Práve scény inšpirované ľudovou slovesnosťou patria k najlepším

Muzikál

Maľované na skle - Mestské divadlo Žilina

Réžia: Ján Ďurovčík

Celkom zvláštne postavenie v jánošíkovskej tematike má muzikál poľských autorov – básnika Ernesta Brylla a hudobnej skladateľky Katarzyny Gärtnerovej – Maľované na skle. Svetovú premiéru mal vo Varšave v roku 1970 – inscenácia dosiahla takmer 600 repríz. Prvá premiéra hudobnej komédie bola v Bratislave 19. októbra 1974. Obnovené premiéry boli v rokoch 1981 a 1991. Michal Dočolomanský v hlavnej postave Jánošíka odohral všetkých 664 repríz. Derniéra hry Na skle maľované bola v roku 2002.

Bratislavská Nová scéna sa rozhodla inscenovať tento titul po zrelej úvahe, s plným vedomím faktu, že ešte nedávno bol na repertoári Činohry SND. Maľované na skle v réžii Karola L. Zachara z roku 1974 bolo pôvabnou inscenáciou, no za tridsať rokov doba nesmierne pokročila, zdynamizovala sa a inscenácia Novej scény chce na to reagovať.

~Ľudia chcú milovať svojich hrdinov a zároveň sa z nich smiať, ~ povedal autor libreta Maľovaného na skle Ernest Bryll pri svojom vlaňajšom pobyte v Bratislave.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.