referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Rozporuplná postava v umeleckých dielach: Don Juan
Dátum pridania: 04.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nastenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 753
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
Don Juan, kto je to vlastne? Legendárny zvodca, milovník žien, či muž, ktorý nevedel od roztopaše, čo so sebou robiť? Je Bohom pre ženy, či diablom ničiacim ich srdcia? V histórii sa rozchádzajú dva protichodné názory:

1. Niektorí vnímajú dona Juan ako jednoduchého, plytkého sukničkára, ktorý dostane vždy to, po čom zatúži. Bezcharakterné zviera bez súcitu, ktoré svoj život podriaďuje svojim potrebám.

2. Iní v ňom vidia muža, ktorý rozumie ženám, muža ktorý v nich vidí vždy to najkrajšie. Dokáže ich milovať tak, ako túži byť každá žena milovaná (spontánne, vášnivo, nespútane).

Legendy hovoria, že don Juan zviedol, znásilnil, alebo zabil dievča zo vznešenej rodiny a zabil jej otca. Neskôr on narazil na sochu otca na cintoríne, pozval ho na večeru. Socha pozvanie priala a prišla. Duch prišiel ako predzvesť smrti. Socha žiadala, aby jej don Juan potriasol rukou, ale keď to išiel spraviť, zem pod ním sa otvorila a on padol do pekla.

Prvé zmienka, príbeh o donovi Juanovi je ťažké presne určiť, ale historici sa zhodli, že za prvé dielo sa pokladá dielo El burlador de Sevilla y convidado de piedra (Playboy Seville a hosť kameňa), ktorého autorom je Tirso de Molina. Presný rok nie je známy, ale uvádzajú sa roky ( 1620-1635).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.