Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pamiatky Unesco v Chorvátsku

Pamiatky Unesco v Chorvátsku

Moja práca je o Chorvátsku a o organizácii Unesco, preto sa úvodom zmienim všeobecne o obidvoch.

Unesco je Organizácia Spojených Národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, ktorá vznikla v roku 1945 a sídli v Paríži. Medzi jej priority patrí rozvoj medzinarodnej spolupráce v uvedenych oblastiach a upevňovanie mieru vo svete.

Chorvátsko leží v severnej a západnej časti Balkánského poloostrova. Delí sa na Dalmáciu a vnútrozemie. Pobrežie Dalmácie má medzinárodný význam ako turistická oblasť s hlavnými strediskami Šibeník, Split, Makarska, Dubrovník. V tranzitnej doprave ma najväčší význam prístav Rijeka. Chorvátsko patrilo k vyspelým oblastiam bývalej Juhoslávie. Podnebie má stredomorské a vo vnútrozemí mierne teplé. Čo sa týka lokalizácie pamiatok Unesco, všetky okrem Plitvickych jazier ležia v Dalmacii, ktorá bola osídlená už od antických čias.

Chorvátsko, tak ako mnoho iných krajín, má tiež svoje pamiatky, ktore sú zapísané do svetového dedičstva Unesco. Z chorvátskych je to päť kultúrnych a jedna prírodná pamiatka:

v roku 1979 bolo zapísané historické centrum mesta Dubrovník,
v roku 1979 historické centrum Splitu s Dioklecianovým pálacom
v roku 1997 mesto Porec s episkopálnou Eufraziovou bazilikou a mesto Trogir
v roku 2000 katedrala sv.Jakuba v Šibeníku
a narodný park Plitvické jazerá (1979,2000).


Mesto Dubrovník

Dubrovník bol založený v 7.storočí. Mesto je obkolesené mestskými hradbami, ktoré patria k najmohutnejším obranným opevneniam v Európe. Sú vysoké 25 metrov a ich šírka je až 6 metrov. Hradby spoločne s vežami a pevnosťami, ktorych je okolo Dubrovnika až 36, chránia prekrásne ulice, paláce, priečelia domov, ktoré pochádzajú z obdobia slávnej Dubrovníckej republiky. Len škoda, že toto nádherné mesto neobišla vojna, aspoň, že najkrajšiu perlu Jadranu úplne nezničila…


Split s Dioklecianovým palácom

Výstavba tohoto paláca sa začala v roku 295 a trvala do roku 305 nášho letopčtu. Svoje posledné roky tu prežil slávny cisár Dioklecian. Táto najzachovalejšia antická stavba v Chorvatsku (Aspalthosu) je postavená zo slávneho bračskeho kameňa a jeho architektúra je spojená s prvkami antickej vily a opevneného hradu. Palác je jadrom dnesného mesta Split. V priebehu 5. a 6. storočia sa stal obytným priestorom a od 19.storočia tu už žilo cca 2600 ľudí. Dnes sú v pivniciach výstavné siene a na námestí vo vnútri areálu je letné javisko, na ktorom sa usporiadavajú kultúrne akcie.


Porec Eufraziova Bazilika

Bazilika, ktorá sa začala stavať v 6.storočí, bola do dnešných čias niekoľkokrát prestavaná. Na pôdoryse pôvodného kostola z ranne kresťanských čias, stojí dnes už tretí kostol, tentokrát v gotickom slohu. Aj napriek tomu, že kostol bol niekoľkokrát poškodený zemetrasením, vojnami a požiarmi, uchovali sa pôvodné mozaikové podlahy z 5. storočia, ktoré sú reprezentatívnymi ukážkami kresťanského maliarstva. Obrázok Krista a mučedníkov a mučedníc, rovnako ako fascinujúca kompozícia Panny Márie na tróne sú prekvapivé svojim jemným spracovaním. Najstaršie fragmenty mozaiky pochádzajú z 3. storočia.


Trogir-historické jadro

Stará zástavba mesta z 13.storočia bola zapísana do zoznamu Unesco ako vrchol kamenárskeho a sochárskeho umenia svojej doby. Mesto sa skladá z dvoch častí, západnej a východnej, ktoré sú obkolesené spoločnými hradbami s vežami. Každý dom z vnútornej strany hradieb má svoj erb a nápis. Trogirské námestie a katedrála boli vystavané na mieste, kde skôr stál anticky chrám. Portál katedraly z 13. storočia, ktorý je dielom majstra Radovana, znázorňuje scény z evanjelia. A celé mesto Trogir je plné nádherných sôch a reliéfov, ktoré robia z jeho ulíc pamiatku ľudského umenia.
Katedrála sv. Jakuba v Šibeníku

Šibenická katedrála je vrcholom renesančného a gotického umenia v Chorvátsku. Výstavba kostola, ktorý je postavený z vápenca a bračského mramoru, začala v roku 1431 a trvala do roku 1536. Na poslednú fázu výstavby dohliadal majster Juraj Dalmatinac a po ňom Nikola Firentinac (významný chorvátski stavitelia- predstavitelia kvetnatej gotiky). Vtedy získala katedrála svoj monumentálny vzhľad. Vonkajšia strana kostola je ozdobená 72 renesančnými portrétmi vtedy významných osobností.


Plitvické jazera

Národný park Plitvické jazerá leží v zalesnených kopcoch medzi pohoriami Kapela Pljesivica. Park sa skladá zo 16 terasovitých jazier, vyhĺbených v dolomitovom a vápencovom podklade. Jazerá sú spojené vodopádmi a kaskádami. Sú rozdelené na horné a dolné, dohromady sú dlhé až 8 km. Jedinečná je priezračnost vody týchto”zelených perál”. Najväčšie jazero Kozjak je hlboké až 8,2 m. Zaujímavosťou je, že sa tu natáčal slávny film Winetou.

Na záver sa ešte chcem zmieniť o Primostenských vinohradoch, ktoré sa snaží Chorvátsko zapísať do zoznamu Unesco ako chránenú kultúrnu krajinu. Sú to malé skupinky kerov vínnej révy uprostred krasovej pustatiny. Tieto skupiny kerov sú obklopené a chránené malými ohradkami z lomového kameňa, vyzbieraného generáciami. Tento symbol húževnatosti človeka, zdobí na veľkoplošnej fotografii vestibul budovy Spojených národov. Dúfajme teda, že prejde procesom schvaľovania a stane sa tak ďalšou pamiatkou Unesco.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk