referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Jamajka
Dátum pridania: 22.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Amallka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 411
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 

Jamajka

Leží na treťom najväčšom ostrove Veľkých Antíl s rozlohou 10 991 km2. Ostrov objavil Kolumbus roku 1494 a až po britskú kolonizáciu bola v rukách Španielov. Nezávislosť získala roku 1962. Jamajka je konštitučná monarchia s hlavným mestom Kingston. Úradným jazykom je angličtina,ale rozpráva sa aj kreolskou angličtinou. Ako náboženstvo tu je rozšírené rastafariánsvo.

Fakty: Jej názov pochádza zo slova Xaymaca, čo v jazyku pôvodných obyvateľov Indiánov Aravakov znamená krajina stromov a kvetov. Prvy obyvatelia boli Indiani Arakovia. Vo väčsom počte Jamajku obyvaju černosi, potom mulati a Indovia. Z naboženstva je najviac rozšírené evanjelické potom rastafarské a rímskokatolícke.

Prirod. podmienky: Pohoria zaberajú vyše tri štvrtiny územia. Najvyšší štít Blue Mountain Peak (2256 m n. m.) sa dvíha na východe ostrova. Nížiny sa tiahnu na juhu krajiny. Na ostrove prevláda po celý rok tropická klíma. Mierne podnebie sa vyskytuje v horských oblastiach. Obdobie dažďov je v máji a v októbri, prudké lejaky sa môžu vyskytnúť hocikedy. Večery bývajú chladnejšie.

Kingston: je hlavným mestom Jamajky a jej kultúrnym centrom. Je najväčším prirodzeným prístavom v Karibiku (siedmy najväčší na svete). Na periférii mesta sa rozprestierajú stovky domov a chatrčí, v ktorých bývajú miestni obyvatelia pracujúci v meste. Turistom sa ponúka množstvo pamätihodností. Známa je aj Národna galéria umenia s výstavou moderného umenia, botanicka záhrada ci ulica King, kde sa nachádza trh remeselných výrobkov. Pár kilometrov na západ od Kingstonu sa nachádza bývalé hlavné mesto Jamajky Španielske mesto.

Mandeville: Je to najvyššie položené mesto na ostrove. Mesto je centrom bauxitového priemyslu.
Montego bay: (hovorovo sa nazýva Mo’Bay) je centrom jamajskej turistiky a druhé najväčšie mesto Jamajky a jedno z najmodernejších miest Karibskej oblasti.
Negril: známe ako prázdninová destinácia.
Ocho Rios: je rajom pre milovníkov záhrad.
Prístav Antonio: Považuje sa za jeden z najkrajších karibských zálivov.

zaujímavosti: Na Jamajke sú v obehu, v podstate, dve meny. Jamajský dolár (ďalej - J$) a americký dolár (ďalej - U$ ). Ceny sa bežne určujú v obidvoch menách. J$=100 centov.

Pre navštívenie krajiny sú potrebné víza. Je prísne zakázané dovážať nebezpečné drogy (vrátane marihuany), mäso, čerstvé ovocie, kávu, med, zeleninu a zbrane. Ťaží sa najmä bauxit, sádrovec, vápenec.
Rozšírena turistika.Turisti môžu využiť ubytovanie v hoteloch,penziónoch či kempoch.Na ostrove sa nachádza veľa kempov. Najznámejší je Strawberry Fields (jahodové polia).

Jamajská strava je veľmi pálivá, pretože sa pri jej príprave značne využíva štipľavé korenie. Základný jamajský pokrm tvorí ryža a hrach. Sviatočné jedlo je bez hrachu. Medzi ďalšie obľúbené pokrmy Jamajčanov patria solené ryby (sušené tresky) a ackee (varené ovocie zo stromu ackee). Patties je bežné jamajské pečivo plnené hovädzinou a striedkou chleba.

Blue Lagoon - modrá lagúna patrí medzi najkrajšie miesta na ostrova. Preslávil ju známy, rovnomenný film
Blue Mountain Peak – výstup a úžasný panoramatický výhľad od severu na juh ostrova.

Rastafariánstvo: Nie je to len náboženstvo, ale spôsob života. Rastovia kritizujú chudobu, útlak a nerovnosti. Základná viera Rastafariaánov je, že Heile Selassie (predošlím menom Ras Tafari) je žijúci Boh pre čiernu rasu. Rastafariánske pomenovanie pre Boha je Jah. Lev Júdsky predstavuje Heile Selassieho, dobyvateľa. Predstavuje Kráľa Kráľov ako je lev kráľ zvierat. Afrika a špeciálne Etiópia je Rastami považovaná za raj na zemi. Kde sídli aj pôvod rastafariánstva. Neveria v posmrtný život, nebo alebo peklo ako  kresťania, Rastovia veria, že Jah pošle signál a pomôže čiernym vrátiť sa späť do Etiópie - ich domovine. Jedným z najviditelnejších symbolov Rastafariánstva sú farby - červená, zlatá a zelená. Mariuhana je používaná na duchovné rituály. Jej užívanie je popísané v biblii. Používanie tejto rastliny je veľmi rozšírené medzi Rastami nie len pre duchovné účely, ako napríklad rituály Nyabingi, ale tiež na medicínske účely. Praví rastovia jedia iba I-tal jedlo. Toto jedlo sa nikdy nedotklo chemikálií, je prirodzené a nikdy nie v konzervách, alebo iných polotovaroch. Toto jedlo je varené, ale servírované v jej najprirodzenejšom možnom stave. Dreadloky na hlavách Rastafariánov symbolizujú korene rastov. Spôsob akými rastú vlasy symbolizujú Leva Júdskeho.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Jamajka SOŠ 2.9576 2898 slov
Jamajka SOŠ 2.9627 661 slov
Jamajka GYM 2.9010 292 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.