referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Dejiny európskych kultúr - baroková Trnava
Dátum pridania: 25.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: macicek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 259
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 15m 30s
Pomalé čítanie: 23m 15s
 
Barok a Trnava
Seminárna práca z predmetu
Dejiny európskych kultúr
„Tam, kde sa končia malokarpatské listnaté lesy, začína sa pás suchých vŕškov s nízkou trávou, materinou dúškou, repíkom, jahodami i umelo vysádzanými borovicami, ktoré akosi ťažko zapúšťajú korene – tam prechádza tento kraj do rozvinutej roviny. Akoby more začínajúce sa pri Novohorskej ceste i románskej rotunde a končiace sa na modravom východnom obzore pri Zobore, ešte pri staršej rotunde. Rovinu pretínajú čierne stuhy ciest, vyzdobené orechmi, jabloňami i čerešňami a modré stuhy potokov s alejou vŕb, jelší a agátov. Jarky v kraji!
Mesto, metropola tejto roviny, s ihlami veží a komínov učarilo storočiam. Je ako prvá láska, ktorá sa vracia aj na prahu staroby s vôňou orgovánu, rozkvitnutých gaštanov a pivoniek. Pieseň ľudu ho nazvala „ruža voňavá...“.“

Jozef Šimončič: Mojej Trnave


Trnava bola prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré dostalo výsady slobodného kráľovského mesta. Udelil jej ich v roku 1238 uhorský kráľ Belo IV. Privilégiom podriadil mesto priamo korune a vymedzil mu také práva, ktoré umožňovali rýchly rozvoj mesta. Pôvodné poľnohospodárske centrum sa začalo postupne meniť na centrum výroby, obchodu a remesiel. V 13. storočí si mesto vybudovalo mimoriadne rozsiahle opevnenie na ploche takmer 60 hektárov. Konštrukciu opevnenia tvorili tehlové veže pospájané drevozemnými valmi, ktoré boli neskôr nahradené murovanou hradbou.

Výsadné postavenie mesta upevňovali ďalší uhorskí králi. O dôležitom postavení mesta svedčí aj skutočnosť, že Trnava bola miestom stretnutí kráľov. Význam Trnavy vzrástol najmä v 16. storočí, keď sa sem pred blížiacim tureckým nebezpečenstvom, v roku 1543, presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo s kapitulou. Bratislava sa stala administratívnym centrom krajiny a Trnava prevzala úlohu kultúrneho a náboženského centra krajiny.

Sedemnáste storočie sa pokladá na Slovensku za jedno z najhorších období slovenských dejín. Charakterizujú ho stavovské povstania uhorskej šľachty proti viedenskému dvoru, ktoré sa dotýkajú aj života Trnavy. Je paradoxom, že práve v storočí vojen a požiarov sa stáva Trnava univerzitným sídlom. V roku 1635 založil Peter Pazmáň Trnavskú univerzitu, najskôr len s filozofickou a teologickou fakultou. Právnická fakulta bola otvorená v roku 1667 a lekárska až v roku 1769. V 17. storočí boli postavené stavby, ktoré sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.