referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Hudobné žánre
Dátum pridania: 17.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: VirtualDj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 14 550
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 44.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 74m 40s
Pomalé čítanie: 112m 0s
 
Rock

Alebo rok je jedným z hudobných žánrov populárnej hudby. Rock ako žáner je veľmi rozsiahly, diferencovaný a jeho hranice sú voľne definované s vzdialene príbuznými žánrami napríklad ako soul. V širšom zmysle rock zahŕňa aj rock-and-roll, ktorý je
jeho najstaršou fázou. Označenie rock (namiesto rock and roll) sa začalo používať od 2. polovice 60. rokov.

Charakteristický je najmä svojou rytmikou, ktorá je založená predovšetkým na troch hudobných nástrojoch: bicích, basgitare a elektrickej gitare. Môžu byť však zahrnuté ďalšie nástroje ako klávesové nástroje (organ, klávesové syntetizátory) a aj dychové
hudobné nástroje (trúbka, trombón), ktoré sa bežne používajú v niektorých jeho podžánroch.

Hlavný formujúci vplyv na rock v užšom zmysle mal rock-and-roll. Na začiatku 60. rokov rock 'n' roll vybočoval z ostatných žánrov a na počiatku Britského rocku sa naliehalo na používanie termínu rocková hudba. S „britskou inváziou“ to znova vzpružilo tento hudobný štýl v USA, kde sa znova navrátil a stal sa posledným medzinárodným kultúrnym fenoménom so značným spoločenským dopadom na svet. Konkurenčné nároky sa pripisovali skončeným vojnám, šíreniu mieru a tolerancie rovnako tiež mravného úpadku, dokonca sexuálnej promiskuity. Rock sa stal populárnym naprieč celou planétou a rozvinul sa do početných veľmi odlišných štýlov s obrovským zázemím v mnohých krajinách, kde pretrváva dodnes.


Disko

alebo disco je hudobný žáner, ktorý má svoj pôvod na diskotékach. Vo všeobecnosti sa tento názov používa na označenie hudobného štýlu, ktorý vznikol vplyvom funku, soulu, salsy a latinsko-americkej hudby.


Punk rock

Punk (čítaj pank) je hudobný a životný štýl.

Po anglicky toto slovo znamená nezmysel alebo výtržník. Toto označenie sa používalo pre nekvalitnú hudbu. Punk ako hnutie vznikal postupne, hoci za jeho vznik býva obyčajne označovaný rok 1976. Predovšetkým v Anglicku tento štýl nebol chápaný iba ako hudobná záležitosť, ale aj ako vec životného štýlu. Punkeri sa programovo stavali proti spoločnosti a propagovali protikladný životný štýl, keď kritizovali predovšetkým pretvárku a honbu za peniazmi. Tento životný štýl počas krátkeho času viedol k určitej pasivite a s hnutím sa často šírili drogy. Sťažňovým heslom punku je No Future!, žiadna budúcnosť. Zo strany vyznávačov punku je možné stretnúť sa s tvrdením, že základom punku je provokácia.
 
Hudba a tanec

Hudobne sa punk vrátil k počiatkom rocku, tzn. využívanie jednoduchej melódie obyčajne s troma akordmi, v extrémnych prípadoch s dvoma akordmi a väčšinou so satirickým textom. Punková hudba je založená predovšetkým na textoch piesní, majú za úlohu poukazovať na súčasné problémy doby tzv. priamym rýchlym a úderným nakopávaním. Za začiatok punkového hnutia sa často považuje pôsobenie skupín Sex Pistols (rock 'n' roll), ktorú paradoxne svojimi komerčnými myšlienkami preslávil Malcom McLaren, The Clash a Ramones. V skutočnosti sa o podobný štýl asi desať rokov dávnejšie pokúšalo viacero iných skupín, napríklad Stooges alebo Velvet Underground, ktoré sa ním nepresadili.

V bývalom východnom bloku patrila punková hudba medzi zakázané prúdy, aj tu však vznikali skupiny, ktoré ju napodobňovali, napríklad HNF a FPB. Po páde komunizmu sa tento hudobný štýl začal presadzovať aj tu.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.