Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Prehľad muzikálov

Prehľad muzikálov

West Side Story 1961

Réžia: Jerome Robbins, Robert Wise
Obsadenie: Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris
Dĺžka: 145 minút
Pôvod: USA

Muzikál sa odohráva v jednej z uličiek západnej časti (West Side) New Yorku. O životný priestor tu bojujú dva znepriatelené gangy – domáci Tryskáči a prisťahovalci z Portorika Žraloci. Na spoločnej tancovačke sa stretnú Tony (najlepší priateľ vodcu Tryskáčov Riffa) a Maria (sestra vodcu Žralokov Bernarda) a zaľúbia sa do seba. No to však nič nemení na nepriateľstve oboch gangov, ktoré si dohovárajú podmienky súboja. Medzitým na rande Maria žiada Tonyho, aby zabránil dohovorenej bitke. Keď sa o to na druhý deň Tony snaží, pred jeho očami Bernardo nožom zabíja jeho priateľa Riffa. Tony sa vrhá na Bernarda a nechtiac ho v zúrivosti zabije. Všetci sa rozutekajú.
Film v r. 1961 získal 10 Oscarov.

Kleopatra 2003

Réžia: F.Renč
Obsadenie: M.Absolonová, M.Pošta, Z.Fric, Z.Trvalcová, R.Fišarová, J.Kalousek, P.Stoklasa, T.Trapl, L.Semelka, J.Gajdš, J.Švandová, V.Brabec
Dĺžka: 106 minút
Pôvod: Česko

Caesar, ktorý porazil Pompeia a stal sa najmocnejším mužom Ríma, vstupuje do Alexandrie, na čele s Ptolemaiom.
Jeho sestra Kleopatra je bystrá a uvedomuje si, že by sa čoskoro mohla stať bratovi na tróne nepohodlnou a tak sa dá tajne dopraviť pred Caesara zabalená v drahom koberci.
Caesar nachádza v dievčati zaľúbenie, avšak jej brat Ptolemaios cíti, že Kleopatra usiluje o jeho trón...

 

Dracula 1995 (česká verzia)

 

Réžia: Jozef Bednárik
Obsadenie: L. Bílá, D. Hůlka, J. Korn, L. Machálková, P. Vítek
Dĺžka: 132 minút
Pôvod: Česko

Polovica 16. storočia. Vojsko krutého kniežaťa Draculu drancuje okolité dediny. Prchajúci obyvatelia hľadajú spásu v kláštore. Kľudná omša je narušená v pádom utečencov. Dôstojný kňaz utečencov ukľudňuje vierou v božiu spravodlivosť. Potulný mních pochybuje a poukazuje na Draculovu bezbožnosť, ale nakoniec je chorálom veriacich ukľudnený. Zrazu do kláštora vtrhne Dracula s hordou čiernych rytierov a vyhlasuje kláštor za svoj majetok. Kňaz proti nemu odvážne vystúpi, ale nezabráni rabovaniu a vraždeniu. Keď v jeho náručí dokoná ťažko ranený potulný mních, ktorý ho chcel chrániť aj keď ich predtým všetkých varoval, vyhŕkne nad Draculom slová prekliatia, ktorými ho odsúdi na večný život a nekonečnú túžbu po krvi. Potom je kňaz zabitý, s ním všetci veriaci a kláštor je vydrancovaný a vypálený...

Johanka z Arku 2003

Réžia: Jozef Bednárik
Obsadenie: Lucie Bílá, Petr Kolár, Petr Muk, Jan Apolenář, Vladimír Marek, Martin Pošta
Dĺžka: 132 minút
Pôvod: Česko

Na základe legendy o francúzskej národnej hrdinke vznikol muzikál Johanka z Arku, ktorý sa stal najväčšou udalosťou pražskej muzikálovej scény roku 2000. Originálna súdobá hudba, využívajúca stredoveké postupy, inšpirovaná poetickým libretom. Aj vďaka hviezdnemu obsadeniu získal tento muzikál nebývalý ohlas u divákov i u kritiky.
Lucie Bílá bola za roľu Johanky z Arku ocenená prestížnou cenou českej hereckej a divadelnej asociácie Thália za rok 2001. Predstavenie bolo v roku 2002 pozvané na prvý svetový festival muzikálu do Cardiffu. Jeho úspech tu dokázal, že tento muzikál je schopný nadchnúť divákov aj za hranicami zeme svojho vzniku.

Chicago 2002

Réžia: Rob Marshall
Obsadenie: Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere
Dĺžka: 113 minút
Pôvod: USA/Kanada

V Chicagu dvadsiatych rokov, každý miloval legendy. Ale v tomto meste je miesto len pre jednu. Velma Kelly bola senzáciou jedného nočného podniku. Zastrelila svojho neverného manžela a ocitla sa na zozname najznámejších zločincov. Najala si slizkého právnika Billyho Flynna a stala sa centrom pozornosti pre celé mesto. Roxie Hart snívala o tom, že raz bude tak ako Velma spievať a tancovať vo svetle reflektorov. Naletela chlapovi, ktorý predstieral, že to vie zariadiť a než odkráčal z jej izby, siahla Roxie po zbrani a skôr ako si stihla uvedomiť čo urobila, už sedela vo väzení. Ambiciózny Billy rozpoznal, že prípad Roxie Hart mu zabezpečí väčšiu popularitu a o Velmu sa viac nezaujímal. Roxie sa stala hviezdou titulných stránok a celé Chicago ju milovalo. Billy prípad vyhral, ale hneď po tom sa už o nejakú Roxie Hart nezaujímal ani on, ani nikto iný.

Hair 1979

Réžia: Miloš Forman
Obsadenie: John Savage, Treat Williams, Beverly D´Angelo, Annie Golden
Dĺžka: 121 minút
Pôvod: USA

Vlasy, jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia. V dobe svojho vzniku bol dielom politickým a vyostrene sociálnokritickým, odsudzújci vojnu vo Vietname a malomestskú lahostajnosť voči tejto tragédii. A tiež dielom romantickým, vzýval hippies a všetky formy ich rebélie proti konzervatizmu. Formanovi nerobilo žiadné problémy nájsť si vzťah k tímto čisto americkým témam, veď jadrom tam boli problémy, na ktoré sa sústreďoval vo všetkých svojich českých filmoch: generačný konflikt, naivná a čistá túžba mladosti po láske a slobode a rovnako protest proti konvenciám a predsudkom, ktoré tieto ilúzie bezcitne ničia. Ondříček mal tentokrát pred kamerou ďaleko rôznorodejších a temperamentnejších reprezentantov mladosti, než na aké bol zvyknutý doma, a tiež toho využil. Sníma ich takmer nepretržite v akcii a dynamickom pohybe, nevšíma si len reči tváre, ale celého tela, mladí muži a ženy v jeho podaní sú živelní a draví, strhujúcí svojou spontánosťou. Určite aj jeho zásluhou je tento film najmä nákazlivou oslavou vitality a radosti zo života.

Rabaka – Elán 2008

Réžia: Dušan Rapoš
Obsadenie: Viliam Csontos, Viktória Matušovová
Dĺžka: 82 minút
Pôvod: Slovensko

Je to príbeh skupiny Rabaka, ktorá sa po rozpade rozhodne opäť vrátiť na koncertné pódiá. S mladým textárom a scenáristom sa pokúšajú získať technické vybavenie, ale aj zostaviť nový koncertný program pod názvom Návrat malého princa. Samozrejme, celé je to vyskladané z piesní kapely Elán. Možno v ňom totiž počuť také skladby ako Od Tatier k Dunaju, Csaba neblázni, Rabaka, Mucha 2, Van Goghovo ucho...


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk