referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
Gotika
Dátum pridania: 07.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: berill2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 460
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Gotika alebo gotické umenie nasledoval po románskom slohu približne od polovice 12. stor. do konca 15. stor. (v strednej a severnej Európe). Pôvodne hanlivé označenie „gotika“ vzniklo v 15. storočí v Taliansku, ako prejav renesančného rozhorčenia nad cudzím, príchodom barbarských Gótov, ktorých označovali za pôvodcov nového umenia. Kolískou gotiky bolo Francúzko.

Architektúra

Charakteristickými znakmi gotickej architektúry je štíhlosť tvarov smerujúcich nahor. Charakteristickým znakom gotickej architektúry je lomený oblúk používaný na oknách, portáloch a klenbách. Okná sú štíhle, úzke, zakončené lomeným oblúkom. V priečelnej časti chrámov sa robili okrúhle okná - ružice. Gotická architektúra využíva veľké množstvo zdobiacich prvkov - členitých výčnelkov, priehlbní, zdobených vežičiek, trojlístkov malých okien, a baldachýnov. Svetská architektúra sa uplatnila predovšetkým v stavbách hradov. Prejavilo sa to výzdobou.

V protiklade k ťažkému románskemu murivu je v gotike základom odľahčené murivo, takzvané skeletové. Dôležitým prvkom gotickej architektúry sa stáva svetlo. Farebné vitráže umožňujú prežiarenie chrámového priestoru. Exteriér i interiér má bohatú sochársku výzdobu. Ľudská postava sa esovito prehýba, telo nadobúda čoraz realistickejšiu podobu. Tvár prechádza od schematizmu k individualizmu.

Skorá gotika

Kostol v St. Denis (1140-1143) a katedrála v Sens (pred rokom 1142), katedrála v Laone a katedrála Notre Dame v Paríži.
Na Slovensku bola skorá gotika od polovice 13. storočia do začiatku 14. storočia.

Vrcholná gotika

Katedrály v Chartres (katedrály v Remeši, Amiens, Kolíne nad Rýnom a i.). Na Slovensku bola vrcholná gotika od začiatku 14. stor. do 30. rokov 15. storočia

Neskorá gotika

Na Slovensku bola neskorá gotika od 30. rokov 14. stor. až do začiatku 16. storočia.


Gotika mimo Francúzska

V poslednej tretine 12. storočia sa rozvinula gotika aj v Anglicku. Katedrála v Canterbury, katedrála v Salisbury a kaplnka King's College v Cambridge. V Taliansku sa gotika rozvinula iba v obmedzenej miere a hlavne na severe (Miláno, Benátky, Florencia, Siena a i.). V Nemecku sa toto umenie rozšírilo pomerne rýchlo a v celej šírke. Za prvú stavbu nemeckej gotiky možno označiť dóm v Magdeburgu (od r. 1209). Špecialitou nemeckej gotickej architektúry je technika severonemeckých tehlových stavieb.

V Čechách sa gotika udomácňuje približne v tom istom období, ako na Slovensku. Po udomácnení dostala názov česká gotika. K najznámejším pamiatkam patria Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtecha, katedrála sv. Barbory v Kutnej Hore alebo chrám sv. Bartolomeja v Kolíne. K významným majstrom gotiky v Čechách patria Peter Parler, Matej z Arrasu a Jan Hanuš. V polovici 14. storočia sa v Toskánsku začínalo rozvíjať nové umenie - renesancia, ktoré v polovici 16. storočia úplne vytlačilo gotiku.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Gotika SOŠ 2.9626 350 slov
Gotika SOŠ 2.9280 1291 slov
Gotika SOŠ 2.9511 687 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.