Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rím

Rím

Rím je hlavné mesto Talianska a regiónu Lazio. Nachádza sa na riekach Tiber a Aniene neďaleko pobrežia Tyrrhenského mora.
Mesto Vatikán je suverénna enkláva v Ríme, je sídlom rímskokatolíckej cirkvi a Pápeža. Rím je najväčšie mesto a obec v Taliansku, ako aj najväčšie z európskych hlavných miest s rozlohou 1 290 km2. Počet obyvateľov obce je 2 553 873 dosahuje však 2 823 201 obyvateľov vrátane občanov bez trvalého bydliska. Súčasným strarostom je Walter Veltroni (od mája 2001).
Počas svojej asi 2 800 rokov dlhej existencie bol sídlom starovekého Ríma, neskôr pápežských štátov, Talianskeho kráľovstva a Talianskej republiky. Nazýva sa aj „večným mestom".

Bazilika SV.Petra - Bazilika svätého Petra alebo Chrám svätého Petra (vo Vatikáne) je centrálny rímskokatolícky chrám Vatikánu. Charakteristický je veľkými rozmermi a renesančnou a najmä barokovou architektúrou. Z jeho balkóna sa každoročne prihovára všetkým veriacim pápež.

Španielske schody - Sú známe najmä vďaka 135 schodom ku kostolu Trinità dei Monti (v slovenčine tzv. Španielske schody), postaveným v 18. storočí, ktoré sú obľúbeným miestom stretávok Rimanov. Na schodoch sa často konajú modelingové prehliadky. Pôvod schodov sa datuje od roku 1660. Na námestí sa nachádza aj fontána s názvom Fontána della Barcaccia.

Castel Sant'Angelo, po slovensky Anjelský hrad, je mohutná kruhová stavba týčiaca sa nad riekou Tiber v Ríme. Najskôr bol cisárskou hrobkou, potom pápežskou citadelou. Hrad slúžil v stredoveku ako väzenie. Dnes sa tu nachádza múzeum venované jeho histórii. Hrad bol postavený roku 130 cisárom Hadriánom.

Panteón (po taliansky Pantheon) je pôvodne chrám všetkých bohov v Ríme, dnes kresťanský chrám a národné mauzóleum. Chrám je azda najzachovanejšou antickou stavebnou pamiatkou v Ríme.

Fontana Di Trevi je najznámejšia fontána v Ríme. Je to tradičný cieľ turistov v Ríme. Jej najstaršia časť je pozostatkom akvaduktu, ktorý dal postaviť vojvodca Agrippa v roku 19 pred Kr. Fontána je ozdobená viacerými dokonale opracovanými sochami, jedna z nich predstavuje hojnosť a druhá zdravie. Nad nimi sa nachádzajú štyri ročné obdobia prinášajúce dary. K zaujímavým patrí aj panna, ktorá ukazuje vojakom prameň.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk