referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Barokové umenie
Dátum pridania: 11.11.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Patka999
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 442
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Barok v architektúre

V barokovom slohu boli postavené chrámy a kláštory. Okná budov a portály boli ozdobené a nepravidelné. Charakteristické črty slohu tvorili hlavne bohatá výzdoba - zlato, mramor, veľa sôch.

Barok v hudbe

Baroková hudba sa vyvíjala približne medzi rokmi 1600 až 1750. Spočiatku bola považovaná za veľmi harmonicky zmätenú, po melodickej stránke zbytočne komplikovanú, a až 19. storočie jej prinieslo pozitívne hodnotenie. Jej vývoj sa začal trochu netradične v Holandsku. Najvýznamnejšou hudobnou veľmocou v tomto období však bolo Taliansko, odkiaľ sa nová hudba postupne rozšírila do ostatných európskych krajín. Jednou z nemnohých krajín, ktoré talianska hudobná tvorba ovplyvnila len veľmi málo, bolo Francúzsko. Tu sa podriaďovali nové trendy v hudbe potrebám a vkusu kráľovského dvora, a tak sa hudobní skladatelia snažili viesť vývoj hudby svojou vlastnou cestou.

Johann Sebastian Bach

Považuje sa za jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších skladateľov všetkých čias. Na jeho dielo sa možno pozerať ako na neprekonateľné finále éry hudobného baroka, ktoré však pôsobí až do dnešných dní. Za jeho života nenašlo jeho skladateľské dielo veľké uznanie, najmä ak ho porovnáme s jeho súčasníkmi Georgom Friedrichom Händelom alebo Georgom Philippom Telemannom. Bacha bolo potrebné prakticky znova objaviť. V celej Európe bol Bach vo svojej dobe známy ako virtuózny hráč na organ a čelo, ako aj majster improvizácie. Napokon mal vynikajúce meno aj ako znalec organov. 

Antonio Lucio Vivaldi

Bol prvorodený zo šiestich detí Giovanniho Battistu Vivaldiho (1655–1736), ktorý v Katedrále San Marco pôsobil od roku 1685 ako husľový virtuóz a Camilli Calicchio, dcéry krajčíra. Od detstva mal Antonio Vivaldi zdravotné problémy. Pravdepodobne trpel na Angina Pectoris, alebo na astmu. Jeho hudobný talent sa prejavil už v ranom detstve. Už ako dieťa hrával v orchestri San Marco, kde príležitostne zastupoval svojho otca.

George Friedrich Händel

Bol výzorovo silnejšej, robustnejšej postavy a ťažko sa pohyboval, no mal citlivú a humornú povahu. Dobové kresby dodávajú jeho hlave s neodmysliteľňou parochňou na hlave dojem vznešenosti vrcholného umelca. Bol jednou z najvýznamnejších postáv v dejinách európskej hudby. Hoci bol pôvodom Nemec, najlepšie sa cítil v Anglicku. Od mladosti totiž túžil po umeleckej nezávislosti, ktorej obetoval všetko. Posledných sedem rokov života bol slepý.
 
Podobné referáty
Barokové umenie 2.9570 485 slov
Barokové umenie 2.9622 893 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.