referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Fujara
Dátum pridania: 21.08.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matusQaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 333
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Fujara

Fujara je typický slovenský ľudový drevený dychový hudobný nástroj. Fujara je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly. Pôvodne boli takéto píšťaly v Európe v 12. - 13. storočí veľmi známe a hojne rozšírené. Fujara je unikátny pôvodný slovenský hudobný nástroj, ktorý vznikol v regióne Podpoľanie približne v 16. storočí.

Je to v podstate trojdierková píšťala, ktorá je ale taká dlhá, že pri fúkaní ústami priamo do akustického zariadenia by hráč nedočiahol na dierky (veľká fujara G dur má dĺžku približne 170 cm). Preto má okrem hlavnej ešte krátku prívodnú trubicu (píšťalicu, vzduchovod), ktorej účelom je privádzať vzduch od úst hráča k akustickému zariadeniu v hlavnej trubici. Technika hrania je kombináciou zmeny sily fúkania (čím vznikajú vyššie alikvotné tóny) a hmatov na dierkach.

Stupnica je mixolýdická. Hĺbka hlasu, hustota dreva a precíznosť vypracovania oslovia bytosť v jej pravej podstate. Ľudia ani netušia čo dokáže vibrácia v tých najhlbších polohách s dušou človeka. Ľudské podvedomie je otvorené a vesmír je na dosah. Fujara je individuálny zádumčivý a meditatívny nástroj. Jej harmonická bohatosť má aj priaznivé zdravotné a upokojujúce účinky. V minulosti na fujare hrávali najmä pastieri o samote, dnes sa robia fujary presných ladení, aby mohli hrať aj spolu s inými nástrojmi. Technológia výroby fujár rôznych majstrov je častokrát odlišná a preto je ťažké stanoviť presný a teda najideálnejší postup.

Každý dobrý výrobca má svoje časom overené vedomosti, finesy, ktoré sú jeho alfou a omegou pri výrobe kvalitného nástroja Fujary sa pôvodne vyrábali bez ornamentálnej výzdoby, táto sa používa približne od začiatku 20. storočia. Fujara bola v roku 2005 zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.