Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Londýn

Londýn

Miesto:
Londýn sa nachádza v juhovýchodnej časti Britských ostrovov

Doprava:
Pohodlne sa dá prísť autom, autobusom, vlakom i lietadlom. Pochopiteľne, že návštevníci prichádzajúci z kontinentu, využívajú prevažne leteckú dopravu. Pristanú buď na letisku Hethrow alebo Gatwick. Z obidvoch letísk sa do Londýna dá dostať airbusom alebo vlakom (metrom). Mnohí však prichádzajú na ostrovy trajektom a následne do Londýna cestujú vlakom. Tí sa dovezú na stanicu Victoria Station, Liverpool Street alebo Waterloo Station. Tí, ktorí prichádzajú autom, by mali vopred vedieť, že na Britských ostrovoch a teda aj v Londýne sa jazdí po ľavej strane. Kto v živote nepočul o autobuse double-decker, asi nepočul o Londýne. Double-decker je typickou a neodlučiteľnou atrakciou Londýna, ktorá vás bude sprevádzať na každom kroku. Okrem autobusov funguje v Londýne metro, ktoré sa nazýva underground alebo jednoducho tube. Nesporne zvlášť populárnym spôsobom dopravy je taxík. Taxík spoznáte podľa čiernej farby. Londýnske taxíky sú priestranné a bezpečné.

Pamiatky a atrakcie:
Medzi najkrajšie a najslávnejšie miesta Londýna patria:

Big Ben
Neopakovateľná zvonica so slávnym zvonom, ktorá sa nachádza pri budove parlamentu v tesnej blízkosti rieky Temže.

Covent Garden
Obľúbené miesto odpočinku v rušnom meste. Covent Garden je bývalá tržnica, ktorá ponúka miesto pre príjemne strávené chvíle s priateľmi v kaviarničkách, obchodíkoch, butikoch alebo na nádvorí pri sledovaní atrakcií pouličných divadelníkov.

Buckingham Palace
Majestátna budova, ktorá už od 19. storočia slúži ako kráľovská rezidencia. Počas letných mesiacov je možné navštíviť vybarné kráľovské komnaty. Pred Buckinghamským palácom prebieha výmena stráží.

Downing Street
Dom č. 10 je atrakciou, ktorá láka turistov aj napriek zamrežovaniu ulice z bezpečnostných dôvodov. V tomto dome totiž tradične býva ministerský predseda.

Doklands
Nový Londýn sa rozprestiera v dokoch, ktoré donedávna pôsobili skôr opusteným dojmom. Dnes je to moderná časť mesta s exkluzívnymi budovami, nádhernými bytmi, obchodmi, ktoré vytlačili typické prístavné sklady.

Greenwich
Centrum námorníctva so všetkým, čo k tomu patrí. V Greenwich nájdete toľko zaujímavých vecí, že sa sem radi vrátite pri najbližšej návšteve Londýna. Práve tu sa môžete postaviť na východnú a západnú pologuľu, lebo práve tadiaľto prechádza nultý poludník. Tu môžete navštíviť National Maritime Museum, či Old Royal Observatory alebo si prezrieť skutočné historické lode. Ak sem zavítate počas víkendu, nezabudnite sa zastaviť na Greenwich Market. Jeho atmosféra je skutočne očarujúca.

Houses of Parliament
Elegantná a nezameniteľná je budova parlamentu, ktorá zdobí Londýn už od roku 1847. Pri obdivovaní parlamentu sa môžete prejsť po nábreží rieky Temža. Určite vás upúta Rodinova plastika Občania z Calais.

Hyde Park
Londýn je plný krásnych parkov. Mnohé sú udržiavané s takou predcíznosťou, aká je v našich končinách nepredstaviteľná. Hyde Park je však známy nielen svojou krásou, ale aj rečníckym kútom, ktorý sa nazýva Speaker´s Corner.
Madame Tussaud´s
Expozícia voskových figurín láka turistov už dve storočia. Modely slávnych osobností zo sveta hviezd, kráľovských rodín, či známych politikov alebo športovcov a netradičnú pestrofarebnú prehliadku mestom vrátane strašnej uličky zo starých čias nájdete v zvonku nenápadnej budove.

St. Paul´s Cathedral
Katedrála, v ktorej sa vydávala aj princezná Diana, láka množstvo turistov. Jej majestátnosť mohli obdivovať návštevníci už od r. 1711. Jej autorom je slávny architekt Christopher Wren.

Tower Bridge
Rozprávkovo krásny most je výnimočnou atrakciou vďaka svojmu zdvíhaciemu mechanizmu. Vnútri veží sa nachádza zaujímavá expozícia o histórii mosta.

Tower of London
Neďaleko Tower Bridge sa nachádza podstatne staršia atrakcia, a to obrovská pevnosť, ktorá sa do povedomia londýnčanov pôvodne zapísala ako väzenie, neskôr ako sklad zbraní, mincovňa a dnes ako úschovňa kráľovských klenotov. K Toweru patria nezameniteľní strážcovia v tradičnej čierno-červenej uniforme a čierne havrany.

Piccadilly Circus
Fotografie Piccadilly Circus určite zdobia nejeden fotoalbum. Toto námestie je známe svetelnými reklamami a obľúbenou soškou Erosa.

Trafalgar Square
Trafalgárske námestie leží v srdci Londýna. O príjemnú atmosféru sa stará veľká fontána a Nelson´s Column, a o pamiatku na šatách zasa holuby.

Westminster Abbey
Miesto korunovácie a odpočinku mnohých slávnych osobností.

Globe Theatre
Divadlo, v ktorom Shakespeare uvádzal svoje hry, nájdete na brehu rieky Temža. Dnešná budova je iba napodobenina, pretože pôvodná stavba vyhorela v r. 1613.

Múzeá a galérie:
V Londýne sa rozhodne nudiť nebudete. Množstvo múzeí a galérií vám ponúka možnosť spoznať nielen históriu, kultúru, ale aj absolútne novinky vo vede a technike.

British Museum
Hádam najznámejším múzeom klasického typu je British Museum. Toto rozsiahle múzeum ponúka prehliadku archeologických vykopávok a zaujímavostí z celého sveta. Sú tu úžasné pamiatky z krajín, ktoré boli kedysi britskými kolóniami.

Zaujímavosťou je napríklad Rosettská doska, ktorá bola kľúčom k rozlúšteniu hieroglyfov, egyptské múmie, časti palácov a monumentov z antického Grécka a mnohé nádherné artefakty.

Natural History Museum
Pre milovníkov prírody je cieľom návštevy práve toto múzeum. Dá sa tu vidieť všetko, čo súvisí s faunou a flórou. Pre deti sú tu zaujímavou formou spracované modely hmyzu v nadživotnej veľkosti, kostry dinosaurov a mnoho pútavých exponátov, ku ktorým je možné prostredníctvom počítačov získať informácie napr. o mieste výskytu, o zvukoch zvierat, atď. V múzeu je umiestnená socha Charlesa Darwinga ktorý sa preslávil evolučnou teóriou.

Science Museum
V tesnom susedstve sa nachádza vedecko-technické múzeum. Táto expozícia strojov, techniky a zaujímavostí z prírodných vied je prehliadkou rovnako pútavou pre deti i rodičov.

Museum of London
Múzeum o histórii mesta je jedinečnou prehliadkou zaujímavých a často prelomových udalostí.
National Gallery
V samotnom centre Londýna sa nachádza niekoľko galérii. Nádherné zbierky obrazov slávnych maliarov nájdete práve v National Gallery.

National Portrait Gallery
Už podľa názvu je jasné, že v tejto galérii nájdete portréty slávnych osobností.

Tate Gallery
Tate Gallery má vo svojich priestoroch rozsiahlu zbierku krajiniek, ale aj expozície novodobého výtvraného umenia.

Nákupy:
Londýn je nesporne výborné miesto na nákupy. Obchodné domy na Oxford Street, Regent´s Street, či obchodné domy v širšom centre vám určite ponúknu všetko, čo hľadáte. Medzi zaujímavé miesta patria historické obchodné domy, ktoré sa dajú navštíviť nielen z dôvodu nákupov. Jedným z takýchto unikátov je obchodný dom Liberty. Ak nakupujete s deťmi, tak nemôžete obísť obchodný dom, ktorý ponúka hračky na piatich podlažiach. A ak ste zatúžili po štýlovom obchodnom dome, kde sa prechádzate po secesných dlaždiciach a kde zákazník je skutočný pán, tak isto navštívite Harrod´s.
V Londýne sa dobre nakupuje "móda". Dá sa kúpiť úplne výstredné, normálne, ležérne alebo výsostne elegantné šatstvo vrátane všetkých módnych doplnkov v tých istých farbách a v tom istom štýle.
Ak vás zaujímajú obchody s knihami, ste na dobrej adrese. Kníhkupectvá sú lahôdkou, ktorú v Londýne žiaden milovník literatúry neobíde.

Puby:
V Londýne sú obľúbené kaviarničky, vinárne a hostince. Väčšinou sa volajú Pub. Tieto sú najčastejšie navštevované počas obeda ľuďmi zamestnanými v blízkom okolí, ktorí sa tu radi stretávajú. Nájdete tu nielen klasických zamestnacov, ale i bankárov, farebne oblečených burzových maklérov a mnoho študentov. Podvečer a večer sú tieto miesta úplne plné. Mnoho ľudí sem prichádza, aby tu s kolegami strávili príjemný večer.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk