referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Londýn
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: JaS
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 501
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Londýn

Miesto:
Londýn sa nachádza v juhovýchodnej časti Britských ostrovov

Doprava:
Pohodlne sa dá prísť autom, autobusom, vlakom i lietadlom. Pochopiteľne, že návštevníci prichádzajúci z kontinentu, využívajú prevažne leteckú dopravu. Pristanú buď na letisku Hethrow alebo Gatwick. Z obidvoch letísk sa do Londýna dá dostať airbusom alebo vlakom (metrom). Mnohí však prichádzajú na ostrovy trajektom a následne do Londýna cestujú vlakom. Tí sa dovezú na stanicu Victoria Station, Liverpool Street alebo Waterloo Station. Tí, ktorí prichádzajú autom, by mali vopred vedieť, že na Britských ostrovoch a teda aj v Londýne sa jazdí po ľavej strane. Kto v živote nepočul o autobuse double-decker, asi nepočul o Londýne. Double-decker je typickou a neodlučiteľnou atrakciou Londýna, ktorá vás bude sprevádzať na každom kroku. Okrem autobusov funguje v Londýne metro, ktoré sa nazýva underground alebo jednoducho tube. Nesporne zvlášť populárnym spôsobom dopravy je taxík. Taxík spoznáte podľa čiernej farby. Londýnske taxíky sú priestranné a bezpečné.

Pamiatky a atrakcie:
Medzi najkrajšie a najslávnejšie miesta Londýna patria:

Big Ben
Neopakovateľná zvonica so slávnym zvonom, ktorá sa nachádza pri budove parlamentu v tesnej blízkosti rieky Temže.

Covent Garden
Obľúbené miesto odpočinku v rušnom meste. Covent Garden je bývalá tržnica, ktorá ponúka miesto pre príjemne strávené chvíle s priateľmi v kaviarničkách, obchodíkoch, butikoch alebo na nádvorí pri sledovaní atrakcií pouličných divadelníkov.

Buckingham Palace
Majestátna budova, ktorá už od 19. storočia slúži ako kráľovská rezidencia. Počas letných mesiacov je možné navštíviť vybarné kráľovské komnaty. Pred Buckinghamským palácom prebieha výmena stráží.

Downing Street
Dom č. 10 je atrakciou, ktorá láka turistov aj napriek zamrežovaniu ulice z bezpečnostných dôvodov. V tomto dome totiž tradične býva ministerský predseda.

Doklands
Nový Londýn sa rozprestiera v dokoch, ktoré donedávna pôsobili skôr opusteným dojmom. Dnes je to moderná časť mesta s exkluzívnymi budovami, nádhernými bytmi, obchodmi, ktoré vytlačili typické prístavné sklady.

Greenwich
Centrum námorníctva so všetkým, čo k tomu patrí. V Greenwich nájdete toľko zaujímavých vecí, že sa sem radi vrátite pri najbližšej návšteve Londýna. Práve tu sa môžete postaviť na východnú a západnú pologuľu, lebo práve tadiaľto prechádza nultý poludník. Tu môžete navštíviť National Maritime Museum, či Old Royal Observatory alebo si prezrieť skutočné historické lode. Ak sem zavítate počas víkendu, nezabudnite sa zastaviť na Greenwich Market. Jeho atmosféra je skutočne očarujúca.

Houses of Parliament
Elegantná a nezameniteľná je budova parlamentu, ktorá zdobí Londýn už od roku 1847. Pri obdivovaní parlamentu sa môžete prejsť po nábreží rieky Temža. Určite vás upúta Rodinova plastika Občania z Calais.

Hyde Park
Londýn je plný krásnych parkov. Mnohé sú udržiavané s takou predcíznosťou, aká je v našich končinách nepredstaviteľná. Hyde Park je však známy nielen svojou krásou, ale aj rečníckym kútom, ktorý sa nazýva Speaker´s Corner.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Londýn SOŠ 2.9548 366 slov
Londýn SOŠ 2.9668 918 slov
Londýn SOŠ 2.9579 595 slov
Londýn GYM 2.9950 1500 slov
Londýn 2.9471 624 slov
Londýn SOŠ 2.9317 1903 slov
Londýn SOŠ 2.9767 978 slov
Londýn SOŠ 2.9724 1900 slov
Londýn 2.9854 2454 slov
Londýn 2.9355 2294 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.