referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lýdia
Piatok, 19. augusta 2022
Filmové umenie
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bogi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 577
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Filmové umenie

Film patrí medzi mladé umenia. Vznikol približne pred 100 rokmi. Odvtedy prešiel veľkými zmenami a dnes už je najmasovejším a najobľúbenejším druhom umenia. Počas týchto sto rokov sa rozvinul obrovský filmový priemysel a umenie rovnocenné ostatným druhom umenia.

Prvý film premietali v Paríži v roku 1895 bratia Lumiérovci. Nebol to ešte ozajstný film, iba tzv. pohyblivé obrázky. Zobrazovali scénky z každodenného života, napr. Rodinné raňajky, Odchod z továrne, Príchod vlaku. Takto sa začala éra nemého filmu, ktorého strediskom sa čoskoro stalo Francúzsko, Nemecko, Dánsko a Hollywood. Nakrúcajú sa už hrané filmy, filmová technika sa stále zdokonaľuje.

Najúspešnejšími žánrami amerického filmu sa stali groteska a western. Okrem grotesiek vznikli už v tejto dobe celovečerné filmy na vysokej umeleckej úrovni. Boli to hlavne filmy amerického režiséra W. Griffitha a ruského režiséra Sergeja Ejzenštejna (zdokonalil metódu strihu). Herec Charlie Chaplin patril medzi najväčšie osobnosti nemého filmu. Aj neskôr, v období zvukového filmu, dokázal nakrútiť hodnotné diela, ako Svetlá veľkomesta, Moderná doba, Diktátor.

Obdobie nemého filmu sa skončil v roku 1927, keď vznikol prvý zvukový film. Pre mnohých hercov a režisérov to znamenal koniec ich kariéry. Po II. svetovej vojne sa začali nakrúcať farebné filmy najskôr v Amerike, neskôr už aj v Európe. Ďalšou fázou vo vývine filmovej techniky bol širokouhlý film. V súčasnosti sa už robia pokusy s trojrozmerným filmom. Podobne ako v ostatných druhoch umenia, aj film má svojich klasikov, ktorých diela patria medzi vrcholky filmového umenia. Takými sú režiséri: John Ford, Federico Fellini, John Schlesinger, Ingmar Bergman, Alfred Hitchcock.

Popri hraných filmoch vznikali už od začiatku storočia aj kreslené filmy. Najznámejšou osobnosťou animovaného filmu bol americký režisér Walt Disney, ktorý vytvoril tradíciu v kreslenom filme. V roku 1937 nakrútil prvý dlhometrážny kreslený film Snehulienka a sedem trpaslíkov. Na filme pracoval 2000 kresličov a technikov, pretože bolo potrebné nakresliť viac než 250 000 kresieb. Každoročne sa konajú filmové festivaly, kde sa udeľujú ceny najlepším filmom, napr. v Cannes, v Benátkach, v Karlových Varoch. Najznámejšou je cena Oscara, ktorú udeľuje Americká filmová akadémia. Prvé Oscary udelili v 11-tich kategóriách v roku 1929. Dnes tieto ceny udeľujú v 23-tich kategóriách. Rekordný počet (11) Oscarov získal americký film Ben Hur.

Film je výsledkom práce veľkého filmového štábu. Začína sa prácou producenta. Film sa nakrúca podľa scenára, ktorý píše scenárista. Mnohé scenáre vynikajú na základe literárnej predlohy, napr. zo Shakespearových divadelných hier nakrútili už viac než 250 filmov. Pri nakrúcaní celý štáb vedie režisér. Dôležitú úlohu má aj kameraman. Na vzniku sa ešte podieľajú: asistenti režiséra a kameramana, maskér, zvukár, strihač, osvetľovač, architekt, atď.

Filmy delíme:

- podľa dĺžky:
krátkometrážne
stredometrážne
dlhometrážne (celovečerné)

- podľa spôsobu spracovania:
dokumentárne
reportážne
náučné
vedecké
animované
hrané (horory, westerny, historické)
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.