Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Niekto to rád horúce (muzikál)

Muzikál
Niekto to rád horúce


V II. polroku 2000 hudobno dramatický súbor po doplnení umelcov z externého prostredia naštudoval a odpremiéroval muzikál "Niekto to rád horúce"
(premiéra: 20.10.2000), v réžii p. Lasicu. Tento projekt bol z časti
financovaný z finančných prostriedkov VPS, schválených a pridelených divadlu
v roku 2000. Na tvorbe tohoto projektu sa ako koproducenti podieľali spolu s divadlom Nová scéna aj partneri Štúdiou L+S a Forza.
Tento projekt sa stal pre divákov veľmi atraktívny a veľmi navštevovaný vďaka atraktívnemu obsadeniu a vynikajúcemu prepracovaniu a naštudovaniu danej predlohy. Muzikál "Niekto to rád horúce" bol počas uvádzania v roku 2000 plne vypredaný a tiež program na rok 2001 (I. polrok) nám potvrdzuje veľký záujem, čo nás presviedča o správnom a vydarenom dramaturgickom
počine. Zo spoločnosti Na Novej scéne začali rok veselo BRATISLAVA - „Vždy ma baví, keď sa hráme na iné pohlavie. A keď sa pri tom pobavíte aj vy, tak budem rád“, prihovára sa divákom v programe muzikálu Niekto to rád horúce choreograf Ján Ďurovčík. Bláznivá paródia na gangsterky bola v pondelok prvým predstavením divadla Nová scéna v roku 2002. Na rozdiel od divadla Astorka Korzo 90, ktoré otvorí svoje brány v utorok hrou Kvarteto o zvrhlosti a zvrátenej morálke francúzskej aristokracie, sa Nová scéna rozhodla začať rok veselo. Tak ako sa na muzikálové divadlo patrí.
Pre tých, ktorí náhodou spomínaný muzikál nepoznajú, pripomíname že hlavné úlohy za ženy prezlečených hudobníkov Joa a Jerryho, ako Jozefínu a Dafné stvárnili Štefan Skrúcaný a Miroslav Noga. Obidvaja v týchto dňoch nacvičujú s režisérom Jozefom Bednárikom nový muzikál Klietka bláznov. „Očakáva sa, že bude rovnako úspešný ako Niekto to rád horúce“, hovorí Miro Noga a pokračuje: „Tu nás však budú alternovať aj pre moje zaneprázdnenie v Astorke
a v Čechách.“ Nechcel však prezradiť, kto ich bude alternovať.
Aký má vzťah ku gangsterkám? „Niekto to rád horúce je predovšetkým krimipríbeh plný humoru, ktorý v skutočných gangsterkách nie je. Najmä v našej "gangsterskej" spoločnosti. Veľmi ma rozčuľuje zlodejstvo a skorumpovanosť u nás. Počínajúc policajtmi, ale aj vo vládnych kruhoch. Žiaľ, tak je to, keď svetom vládnu peniaze," zaironizoval Noga. Teší ho však popularita muzikálu.
Zo spomínanej dvojice je Miro Noga originálnejší. Nesnaží sa napodobňovať Jacka Lemmona z pôvodného rovnomenného čierno-bieleho filmu. Aj šaty "z dielne" Milana Čorbu mu viac pristanú.

Tie biele, spoločenské, v ktorých tancuje na rande s milionárom, mu určite závidí nejedna diváčka.
Najhorší vkus z postáv v muzikáli má Bienstok, poskok šéfky dievčenskej kapely Sladkej Sue. S komickým talentom jemu vlastným ho stvárnil Karol Čálik. "Hrám dievča pre všetko. No zrejme tento Bienstok bol rád šikanovaný ženami, a preto to dokázal trpieť," tvrdí.
M. Noga a Š. Skrúcaný boli prvými istými v obsadení muzikálu Niekto to rád horúce. M. Monroe budú dve. Snímka Forza
Divadlo Nová scéna a produkčný dom Forza pokračujú v spolupráci na
divadelných doskách po obrovskom úspechu bratislavského naštudovania muzikálu KRYSA¤ , ktorý dosiahol v priebehu necelého roka bilanciu sto vypredaných predstavení. Obidva tituly však predstavujú z dramaturgického hľadiska opačné póly, obe naštudovania spája len hviezdne umelecké obsadenie, ktoré predstavuje absolútnu domácu špičku.
Klasické muzikálové dielo prinášajú na slovenské javisko Nová scéna, Štúdio LS a produkčný dom Forza s mediálnou podporou významných domácich tlačených a elektronických médií.
Hlavné úlohy prenasledovaných muzikantov, ktorí sa skrývajú pred
neľútostnými gangstrami stvárnia Miro Noga a Štefan Skrúcaný. V úlohe Sugar alternujú Zuzana Marošová a Zdena Studenková, ktorá spolu so Zuzanou Mauréry
alternuje aj v úlohe sladkej Sue. Tanec, spev a v neposlednom rade humor majú byť dominantou tohto predstavenia. Slovenské texty piesní pochádzajú z pera Jána Štrassera. Hudobné naštudovanie majú na starosti poprední džezoví hudobníci Juraj Bartoš a Matúš Jakabčic. Choreografia je v rukách Jána Ďurovčíka. Režisérom bratislavského naštudovania je Milan Lasica, vybrali si
ho Noga a Skrúcaný na ktorých bol projekt "šitý".
Tento legendárny muzikál dobyl svet najmä vďaka filmovej verzii, v ktorej zažiarili také hviezdy ako Marilyn Monroe, Jack Lemon a Tony Curtis. Slávne obdobie džezu a k tomu ženská kapela - to všetko nevyhnutne smeruje k portrétu síce búrlivého, ale pritom usmiateho sveta. Zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia. Prezliecť sa za ženy, ocitnúť sa v dámskej kapele a byť pritom mužom - v prítomnosti atraktívnej dámy - so všetkým čo k tomu
patrí, to nevyhnutne prináša napätie, ale v prvom rade vtip. Naopak
dramatické momenty neraz navodzujú dvojzmysly.
V divadelnej verzii budú v podstate všetky známe scény z filmu. Ale ich scénické spracovanie poskytuje širší priestor na dotvorenie a komediálne rozohranie. Premiéra muzikálu Niekto to rád horúce sa uskutočnila v piatok 20. októbra 2000. Po druhej premiére 21. októbra bude s ohľadom na vysokú umeleckú vyťaženosť hlavných protagonistov nasledovať približne päť predstavení mesačne.

Počet repríz nie je stanovený, závisieť bude tiež od
diváckeho záujmu. V snahe umožniť návštevu predstavení divákom z celého Slovenska bude verejnosť o termínoch jednotlivých predstavení informovaná prostredníctvom médií v dostatočnom predstihu.
Peter Stone: Niekto to rád horúce, hudba July Styne, preklad Alexandra
Ruppeldtová, kostýmy: Milan Čorba, scéna: Juraj Fábry, dramaturgia: Miloš Ruppeldt, svetlá: Robert Polák, rekvizity: Alena Brixová.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk