referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Výtvarné umenie a architektúra
Dátum pridania: 05.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katka555
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 163
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
VÝTVARNÉ UMENIE A ARCHITEKTÚRA


EGYPTSKÉ MALIARSTVO

Chvíľu, keď obyvateľ nílskeho pobrežia začal žuvať koniec trstiny, aby si z nej vyrobil štetec a na telo vázy načrtol tvary, ktoré chcel znázorniť, možno pokladať za začiatok kresby, ktorá tvorila v Egypte základ každej dvojrozmerne zobrazenej siluety. Ani basreliéf nezačne sochár opracúvať, kým si obrysy nenačrtne farbou.
Skôr jako sa objavil basreliéf, ozdobovala sa keramika na konci neolitu maľovanými vzorkami, ktoré patria do kultúrnych okruhov badarského a nagádskeho.
Maliarstvo získalo plné domovské právo už na úsvite dejín a iba nedostatok informácií o tomto dávnom období nam bráni opísať vtedajšie rozmanité maliarske podklady. Isté je, že keramika a stena neboli jedinými podkladmi.
Hoci práca maliara a kresliara bola v Egypte základom každého yýtvarného zobrazenia, nemožno tvrdiť, že títo umelci už ovládali všetky výrazové prostriedky svojho umenia; osvojovali si ich iba postupne. Až na prvých nástenných kompozíciách z obdobia Starej ríše zaradili do svojej farebnej škály popri bielej a čiernej aj červené a žlté okry, modrú a zelenú, a tak vznikla celá dúha fearieb výnimočnej krásy, ktoré splývajú do lahodnej symfónie a prechádzajú do najjemnejších odtieňov.
Zdá sa, že egyptské maľby a kresby z obdobia faraónov nesmerovali nikdy k výtvarnému vyjadreniu emócií, ktoré azda v Egypťanovi vyvolala harmonická línia alebo určitý jav pôsobiaci na jeho zmysly. Egyptskí umelci všeobecne netvorili umenie pre umenie. Z toho pravidla sa nevynímala ani maľba. To však nevylučuje, aby taký nadaný národ, jako sú Egypťania, našiel záľubu v čistote línie, lahodnosti tvaru, vo vyváženosti kompozície a v jedinečnej hre farieb.
Celých tritisíc rokov zobrazovali egyptskí umelci ľudskú postavu z profilu. Hlava a tvár sú zachytené z profilu, oko je však zobrazené spredu, čo pridáva pohľadu ľudskej bytosti alebo zvieraťa na živosti. Ramená sa zobazovali spredu, až na zriedkavé výnimky, pretože tak najvernejšie vystihovali šírku pliec, ktorú dal božský architekt svojim stvoreniam. Nohy sú takisto z profilu; sú základňou celej ľudskej postavy, a preto sú veľmi dôležité. Aj tu určovala farebné tóny prísna gramatika a nedalo sa bez nej zaobísť. Tvary a farby mali pripomínať určitý rituál, vyjadrovať určitý zámer.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.