referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Gýč
Dátum pridania: 11.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: titlinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 718
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Vkus a predstavy každého z nás sú o umení značne zdeformované. Určite každý pozná slovíčko gýč. Čo je gýč, ako ho spoznáme? Dozaista každý z nás denne prichádza do styku s vecami, ktoré sme buď dostali, alebo zdedili, o ktorých vieme, že sú nevkusné, ale: niečo z toho sme zdedili po mamke a aj keď je to nevkusné, je to posledné ohnivko, čo nás spája s rodičovským domom a detstvom, ďalšiu vec nám zasa naozaj úprimne podarovala blízka príbuzná, ako sa toho zbaviť?
No a napríklad k mojim najmilším darčekom, aké sa kedy v našej rodine objavili, rozhodne patrí ten, ktorý priniesla z výletu moja osemročná sesternica. Bol to pozdrav z Moravského krasu – skupinka troch kamienkov, medzi ktorými bol vtisnutý bradatý trpaslík s červenou čiapočkou na hlave. Gýč ako vyšitý. Ale môže moje srdce neprijať niečo také od malej výletníčky, ktorá takto myslela na mňa doma?
K mnohým takýmto veciam máme citový vzťah, nie sú to pre nás mŕtve veci, pretože je v nich stopa toho, kto nám ich podaroval, aj keď nemal dobrý vkus. Mnohokrát však máme možnosť vybrať si alebo ovplyvniť niečí výber. Môžeme ho ovplyvniť len vtom, že pri kúpe veci, zdôraznime a upozorníme kupujúceho, že kupovaná vec sa javí gýčom a že to nebude vhodná kúpa. Ako sa však vyznať v tom, čo má umeleckú hodnotu, a čo je gýčom? Vkusná vec, obraz, pieseň, divadelná hra by sa nemala „tváriť ako umenie“, nemala by byť prezdobená, sladká, nemala by stupňovať napríklad znaky nejakých cností donekonečna, bez miery a vkusu. A práve vkus je podstata vzniku gýču. Každý jedinec má svoje hodnoty a z toho vzchádza jeho vkus a nevkus z danej veci. Ale na povahu vkusu vplýva mnoho ďalších oblastí psychiky človeka: množstvo a kvalita informácií, ktoré má o umeleckých dielach, jeho pocity a názory na umenie, bohatstvo jeho obrazotvornosti a ďalšie. V zásade však platí, že aká je osobnosť človeka, taký je jeho vkus.
Veľkým problémom v každom živote je otázka dobrého a zlého vkusu. Kvôli vkusu, akoby existoval jeden vkus, ktorého zákony platia pre každého. Pojem dobrý a zlý vkus platí len v rámci určitej kultúry v ktorej sa človek nachádza. Na porovnanie si môžeme zobrať dnešných obchodníkov z umením z ktorých sa stali umelecké agentúry zaoberajúcou sa kúpou a predajom umeleckých diel. S nimi spolupracujú manažéri, ktorý zastupujú len jedného umelca. Úlohou každej agentúry je aj tvorba reklamy, aby sa obrazy umelca dobre predávali (image umelca).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.