referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Prehliadka mesta Nitra
Dátum pridania: 11.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lollita
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 712
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Spoznávanie Nitry

Na Hviezdoslavovej ulici nastúpime na autobus číslo 7. A začína sa prehliadka Nitry. Prejdeme Kavcovu ulicu a Holého ulicu, na ktorej sa nachádza Mestský cintorín. Bol založený v roku 1780. Hodnotnými umeleckými dielami sú pomníky vytvorené sochármi ako boli Bártfay či Koniarik. Cintorín stráži socha sv. Floriána, múr a brána. V roku 1865 tu bola postavená márnica. Ďalej prejdeme na Párovskú ulicu kde sa nachádza Párovské gymnázium. Bolo založené 1. septembra 1965, pôvodne na  Rooseweltovej ulici. Gymnázium sa rozdeľuje na 3 sekcie:
- Španielsku sekciu Ramona Cayala- 5 ročné štúdium
- Sekciu so všeobecným zameraním- 4 ročné štúdium
- Sekciu so zameraním na matematiku- 8 ročné štúdium

Prechádzame Ďurkovu ulicu a Mostnú ulicu, kde vidíme modernú budovu mestského divadla. Míňame Kmeťkovu, Sládkovičovu, Fraňa Mojtu, Palárikovu, Štefánikovu, Špitálsku a ulicu 8. mája kde vystúpime. Odtiaľ prejdeme okolo Fakultnej nemocnice. Bola postavená v roku 1884. Pacienti boli do nej prevezení 1. marca 1894. Prvým riaditeľom nemocnice bol František Biringer. Nachádza sa tu: anesteziologicko- resuscitačné, gynekologicko-pôrodnícke, detské, hematologicko-transfúzne, chirurgické, traumatologické, infekčné, interné, kožné, neurologické, novorodenecké, a očné oddelenie, patológia, oddelenie súdneho lekárstva, psychiatria, rádiodiagnostické, onkológia, ušno-nosno-krčné, biochemické, imunologické, urológia a oddelenie plastickej chirurgie.

Na Štefánikovej ulici sa nachádza Mestský a Krajský úrad. Ďalej môžme vidieť Mestskú tržnicu. Táto budova slúžila ako kasárne. Bola postavená v rokoch 1889-1890. Od roku 1930 tu sídli mestský trh. Míňame OD TESCO (bývalý Prior), bývalé kino Orbis. Zelená budova na konci cesty je bývalý hotel Tatra. Obytný dom vznikol v roku
1887. Budova je významnou dominantou mesta Nitra. Sídlil tu hotel Lakner alebo Slávia. Vo funkcionalistickej stavbe z roku 1933 sídlila Štátna banka Československá či predajňa TUZEX. V súčasnosti tu sídli Všeobecná úverová banka.
Ďalej vidíme Meštiansky dom - táto baroková stavba je považovaná najstaršiu budovu dolného mesta, nachádzalo sa tu gymnázium, v súčasnosti budova slúži na komerčné účely. Mestský dom - táto neorenesančná stavba bola postavená v roku 1880, sídli tu Nitriansky Informačný Systém (NISYS) a Ponitrianske múzeum. Nachádzame sa na Svätoplukovom námestí s fontánou a budovou mestského divadla. Divadlo Andreja Bagara pôsobí od roku 1992 v jednej z najväčších a najmodernejších budov na Slovensku. Prechádzame cez Mostnú ulicu.

Nachádzame sa na Farskej ulici. Vidíme budovu bývalej nitrianskej Úverovej Banky. Bola postavená v roku 1896 v historizujúcom slohu. Sídlila tu Mestská a Diecézna knižnica. V súčasnosti sa tu nachádza poisťovňa UNIQUA. Ďalej vidíme Meštiansky dom situovaný v Pamiatkovej zóne mesta Nitra. Budova bola postavená koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Dlhé roky slúži ako sídlo rodinnej firmy, nábytku „U Buckera“. Kaplnka sv. Michala predstavuje malú barokovú stavbu z roku 1738, ktorú dal postaviť Richtár Lukáš Brezovič z vďaky za ukončenie morovej epidémie. Pravdepodobne je postavená na stredovekom pohrebisku.

Neobaroková budova Fary z roku 1764 je vzácna historická baroková architektúra v urbanistickej štruktúre mesta. Od júla 1995 farnosť spravujú diecézny kňazi.
Kostol a kláštor milosrdných sestier sv. Vincenta -bol postavený roku 1861. Táto budova je trojľodový kostol postavený v románskom slohu a jeho veža dotvára charakteristickú siluetu mesta. Kostol navštívenia Panny Márie bol postavený v roku 1854 v novorománskom slohu. Dal ho postaviť biskup Palagyai. Nachádza sa tu dar pápežovi Jánovi Pavlovi II.. od mesta Nitra a je to drevená, 9m vysoká socha ukrižovaného Krista. Bytový dom patrí k najhodnotnejším stavbám v secesnom štýle v jadre mesta. V Súčasnosti sa tu nachádza Fakulta Poľnohospodárskej Univerzity. Ako posledné, vidíme Kostol sv. Ladislava, kláštor a gymnázium Sv. Jozefa Kalazanského.
Teraz, po ukončení prehliadky sa poberieme domov. Ďakujem za počúvanie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.