Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Filmový festival

Sovietsky spisovateľ Iľja Erenburg priliehavo nazval Hollywood "továrňou na sny". Americká tvorba už od svojich začiatkov hľadala cestu k divákovi, aby z filmového umenia plynul, čo najväčší zisk. Kult hviezd bol mostom k tejto ceste. Druhým mostom bola výroba filmových sérií, ak film zaujal vyrábal sa na pokračovanie. Dnes je takým mostom i filmový festival. Festival má latinský pôvod a može sa preložiť ako oslava. Teda by sme povedali, že pravidelne uskutočňované festivaly sú oslavou filmového umenia ako takého.

Každoročne sa úroveň národných kinematografií, ktoré reprezentujú vybrané filmy, hodnotí na rôznych filmových festivaloch. Ide tu o možnosť konfrontácie so stovkami filmov z celého sveta. K najznámejším mestám takýchto festivalov patria: Benátky, Cannes, Karlove Vary, Locarno, Moskva, San Sebastian atď. Medzinárodné poroty tu udeľujú najvyššie ocenenia.

Najstarší filmový festival na svete je Medzinárodný filmový festival v Benátkach (Mostra Internazionale d'Arte cinematografico di Venezia). Založil ho gróf Giuseppe Volpi di misure v roku 1932. Odvtedy sa konal každý rok na konci augusta alebo začiatkom septembra na ostrove Lido. Projekcie sa konajú v historickej Palazzo del Cinema na Lungomare Marconi. Ide o jeden z najprestížnejších svetových festivalov a je časťou Benátskeho beniále a festivalu súčasného umenia. Hlavným ocenením festivalu je Leone d´Oro - Zlatý lev, udeľuje sa za najlepší film a Coppa Volpi pre najlepšieho herca a najlepší ženský výkon.

Počas desaťročí zmenil svoje zameranie niekoľkokrát. V 30. - tych rokoch 20. storočia sa sústredil na Hollywood, no postupne presunul svoju pozornosť na európske a umelecké filmy. V posledných rokoch sa vracia k projekcii komerčných filmov a v nepretržitom hľadaní nových talentov a kinematických trendov, organizátori najstaršieho súčasného festivalu na svete dávajú prednosť mladým režisérom. Roger Ebert opísal festival v Benátkach ako "Cannes bez zmätkov".

Po 2. svetovej vojne postupne vznikli festivaly vo francúzskom prímorskom meste Cannes (udeľuje Veľkú cenu Zlatú palmu), v Karlových Varoch (Veľká cena Krištáľový glóbus), v Berlíne a Moskve.

Medzinárodný filmový festival Berlín (Berlinale) patrí k najvýznamnejším a najväčším medzinárodným filmovým podujatiam v Európe. Pre filmových fanúšikov je 11 dňovým maratónom kvalitných projekcií prevažne úplne nových filmových diel, či už renomovaných tvorcov alebo menej známych režisérov, ktorých mená sa pravdepodobne práve vďaka účasti na Berlinale stanú známe i širšiemu filmovému publiku.

Oficiálna webová stránka hovorí o festivale v nasledujúcich číslach: každoročne sa na Berlinale akredituje viac než 19 000 profesionálov zo 120 krajín sveta (vrátane 3800 novinárov); návštevnosť projekcií sa každoročne pohybuje nad hranicou 180 000 predaných lístkov, celkový počet premietaní pre verejnosť osciluje okolo čísla 350. Tieto počty naznačujú, že Berlinale sa teší na jednej strane vysokej diváckej návštevnosti, na strane druhej priťahuje pozornosť značného počtu profesionálov z rozmanitých oblastí filmového priemyslu. Pre profesionálov je Berlinale dôležité predovšetkým vďaka prestížnemu Európskemu filmovému trhu - Europen Film Market (EFM), ktorý sa za ostatné roky vyprofiloval ako jedno z najdôležitejších európskych podujatí v oblasti filmového obchodu (predaja, nákupu, vytvárania koprodukčných partnerstiev).

Z dalších odborných podujatí a projektov spomeňme Berlinale Talent Campus a Shooting Stars. Hlavné ocenenia festivalu udeľuje medzinárodná porota: Zlatý medveď pre najlepší film, Strieborný medveď - Veľká cena poroty, Strieborný medveď za najlepšiu réžiu, Strieborný medveď za najlepší herecký výkon, Strieborný medveď za najlepší mužský herecký výkon atď.
Medzinárodný filmový festival Cannes (Festival de Cannes) je jedným z najdôležitejších filmových podujatí na svete, pričom sa ho ročne zúčastňuje okolo 30 000 akreditovaných účastníkov, z toho 4 000 novinárov. Medzi účastníkov patrí široké spektrum profesií z filmového priemyslu. Na festivale v Cannes udeľujú Zlatú palmu za film, Cenu réžie, Cenu za najlepší herecký výkon atď. 13. mája sa začal 62. ročník festivalu. Slávnostný uvítací večer sa začal tradične predstavením poroty na čele s jej predsedníčkou, francúzskou herečkou Isabelle Huppert, a ukážkami 20 celovečerných filmov európskeho a ázijského pôvodu, ktoré súťažia o Zlatú palmu.

Vôbec po prvýkrát v histórii festivalu bol do úvodného premietania zaradený animovaný film. Ide o trojrozmernú snímku Up od amerického štúdia Pixar, ktoré sa preslávilo snímkami ako Hľadá sa Nemo alebo Ratatouille. Up, ktorého autori si vôbec po prvýkrát vychutnali atmosféru filmového sviatku na Azúrovom pobreží, zožali v predprojekcii pre novinárov veľké uznanie. Medzi hosťami bol aj francúzsky šansoniér Charles Aznavour, ktorý prepožičal svoj hlas hlavnej postave filmu vo francúzskom dabingu.

Najvýznamnejší medzinárodný filmový festival kategórie A v strednej a východnej Európe a jediný festival kategórie A v Českej republike je Festival Karlový Vary. Kvalitou sa tak karlovarský festival zaraďuje k MFF ako sú v Cannes, Berlíne, Benátkach či Tokiu. Festival predstaví každoročne viac než 200 nových filmov (premiér) z celého sveta. Niektoré filmy si môžu diváci exkluzivne pozrieť len na festivale v Karlových Varoch. Prvý ročník festivalu sa konal v roku 1946. Ďalších 40 rokov bol festival organizovaný pod tlakom vtedajšieho režimu. Od roku 1994 festival začal organizovať nový tým, ktorý mu navrátil lesk, prestíž a kvalitu v ktorej sa koná dnes.
Každoročne sú na tento festival pozvaní známi herci a osobnosti. Karlovarský festival v tomto období navštevuje množstvo turistov, je to veľká udalosť.

Jednou z najvýznamnejších cien udeľovaných mimo festivalov je Oscar - Academy Awards. Od r. 1929 ju každoročne udeľuje Americká akadémia filmového umenia a vedy za umelecké a technické zložky filmov. Symbolizuje ju 34 cm vysoká soška muža držiaceho meč, ktorá stojí na filmovom kotúči z pozláteného bronzu. Každá soška sa dodnes odlieva a spracúva ručne. Do roku 1931 sa nazývala len jednoducho „soška“. O tom, prečo majú ceny Akadémie prezývku Oscar, existuje viacero legiend. Najpopulárnejšia hovorí o tom, že šéfke knižnice Akadémie Margaret Herrickovej pripomínala socha jej strýka Oscara. Jej slová počul novinár Sidney Skolski stojaci jej v blízkosti, ktorý to použil v článku o odovzdávaní cien v roku 1934. Akadémia až do roku 1939 túto prezývku nikdy nepoužívala, odvtedy sa však už udomácnila. Prvýkrát bola táto cena udelená 16. mája 1929, vtedy ešte iba v 12 kategóriách. Postupne sa počet kategórií rozrastal až sa ustálil na dnešnom čísle 24. Spočiatku bola udeľovaná iba americkým filmom, po 2. svet. vojne aj zahraničným. Dostali ju aj Obchod na korze - hl. úloha J. Króner 1965, Ostře sledované vlaky - J. Menzel 1967 a Kolja - J. Svěřák 1997. Každoročne sa udeľuje v 24 základných kategóriách (Academy Awards of Merit - doslova Ceny Akadémie/Udeľovanie Cien Akadémie za zásluhy) a prípadne v ďalších špeciálnych kategóriách.

Art Film Fest - Trenčianske Teplice, Trenčín
Predstaviť filmy, ktoré rezonujú vo svete, priniesť na Slovensko snímky ovenčené cenami z prestížnych filmových festivalov, ponúknuť priestor milovníkom kvalitného filmu, uvítať osobnosti zo strieborného plátna aj profesionálov spoza kamery či zviditeľniť slovenskú kinematografiu. To sú len niektoré z cieľov Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatia roka s čoraz vyšším kreditom aj v zahraničí.
Festival si za obdobie 16 rokov vybudoval hustú sieť medzinárodných kontaktov a dokázal, že vie na festival priviesť zaujímavé osobnosti svetovej kinematografie - hviezdy, ktoré zažiarili na striebornom plátne aj také, ktoré spoza kamery vytvorili majstrovské diela. Ponúka priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade taktiež bilančne rozsiahlu prehliadku snímok slovenského audiovizuálneho umenia.

Dominantou festivalu je Medzinárodná súťaž hraných filmov. Môžu sa jej zúčastniť tvorcovia, ktorí v profesionálnych podmienkach vytvorili svoj prvý, druhý alebo tretí celovečerný hraný film. Hodnotenie filmov má v rukách porota zložená z medzinárodných odborníkov. Najlepší celovečerný hraný film v hlavnej súťažnej kategórii si odnesie prestížnu cenu Modrý anjel. V sekcii sa každoročne premietajú snímky z celej Európy, Ameriky, aj Ázie. Mnoho tvorcov sa osobne Art Film Festu zúčastňuje, aby mohli s divákmi komunikovať nielen prostredníctvom svojho filmového diela, ale aj osobne pred plátnom. Vo svojej kategórii budú súťažiť aj tvorcovia krátkych filmov do 30 minút. Filmový festival Artfilm vznikol v roku 1993, v roku vzniku Slovenskej republiky. Tradícia Artfilmu vznikla vďaka iniciatíve filmového režiséra, dlhoročného umeleckého riaditeľa festivalu Petra Hledíka a filmového režiséra Vladimíra Štrica.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk