referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Filmový festival
Dátum pridania: 11.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bellefemme
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 664
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Sovietsky spisovateľ Iľja Erenburg priliehavo nazval Hollywood "továrňou na sny". Americká tvorba už od svojich začiatkov hľadala cestu k divákovi, aby z filmového umenia plynul, čo najväčší zisk. Kult hviezd bol mostom k tejto ceste. Druhým mostom bola výroba filmových sérií, ak film zaujal vyrábal sa na pokračovanie. Dnes je takým mostom i filmový festival. Festival má latinský pôvod a može sa preložiť ako oslava. Teda by sme povedali, že pravidelne uskutočňované festivaly sú oslavou filmového umenia ako takého.

Každoročne sa úroveň národných kinematografií, ktoré reprezentujú vybrané filmy, hodnotí na rôznych filmových festivaloch. Ide tu o možnosť konfrontácie so stovkami filmov z celého sveta. K najznámejším mestám takýchto festivalov patria: Benátky, Cannes, Karlove Vary, Locarno, Moskva, San Sebastian atď. Medzinárodné poroty tu udeľujú najvyššie ocenenia.

Najstarší filmový festival na svete je Medzinárodný filmový festival v Benátkach (Mostra Internazionale d'Arte cinematografico di Venezia). Založil ho gróf Giuseppe Volpi di misure v roku 1932. Odvtedy sa konal každý rok na konci augusta alebo začiatkom septembra na ostrove Lido. Projekcie sa konajú v historickej Palazzo del Cinema na Lungomare Marconi. Ide o jeden z najprestížnejších svetových festivalov a je časťou Benátskeho beniále a festivalu súčasného umenia. Hlavným ocenením festivalu je Leone d´Oro - Zlatý lev, udeľuje sa za najlepší film a Coppa Volpi pre najlepšieho herca a najlepší ženský výkon.

Počas desaťročí zmenil svoje zameranie niekoľkokrát. V 30. - tych rokoch 20. storočia sa sústredil na Hollywood, no postupne presunul svoju pozornosť na európske a umelecké filmy. V posledných rokoch sa vracia k projekcii komerčných filmov a v nepretržitom hľadaní nových talentov a kinematických trendov, organizátori najstaršieho súčasného festivalu na svete dávajú prednosť mladým režisérom. Roger Ebert opísal festival v Benátkach ako "Cannes bez zmätkov".

Po 2. svetovej vojne postupne vznikli festivaly vo francúzskom prímorskom meste Cannes (udeľuje Veľkú cenu Zlatú palmu), v Karlových Varoch (Veľká cena Krištáľový glóbus), v Berlíne a Moskve.

Medzinárodný filmový festival Berlín (Berlinale) patrí k najvýznamnejším a najväčším medzinárodným filmovým podujatiam v Európe. Pre filmových fanúšikov je 11 dňovým maratónom kvalitných projekcií prevažne úplne nových filmových diel, či už renomovaných tvorcov alebo menej známych režisérov, ktorých mená sa pravdepodobne práve vďaka účasti na Berlinale stanú známe i širšiemu filmovému publiku.

Oficiálna webová stránka hovorí o festivale v nasledujúcich číslach: každoročne sa na Berlinale akredituje viac než 19 000 profesionálov zo 120 krajín sveta (vrátane 3800 novinárov); návštevnosť projekcií sa každoročne pohybuje nad hranicou 180 000 predaných lístkov, celkový počet premietaní pre verejnosť osciluje okolo čísla 350. Tieto počty naznačujú, že Berlinale sa teší na jednej strane vysokej diváckej návštevnosti, na strane druhej priťahuje pozornosť značného počtu profesionálov z rozmanitých oblastí filmového priemyslu. Pre profesionálov je Berlinale dôležité predovšetkým vďaka prestížnemu Európskemu filmovému trhu - Europen Film Market (EFM), ktorý sa za ostatné roky vyprofiloval ako jedno z najdôležitejších európskych podujatí v oblasti filmového obchodu (predaja, nákupu, vytvárania koprodukčných partnerstiev).

Z dalších odborných podujatí a projektov spomeňme Berlinale Talent Campus a Shooting Stars. Hlavné ocenenia festivalu udeľuje medzinárodná porota: Zlatý medveď pre najlepší film, Strieborný medveď - Veľká cena poroty, Strieborný medveď za najlepšiu réžiu, Strieborný medveď za najlepší herecký výkon, Strieborný medveď za najlepší mužský herecký výkon atď.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [5]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.