referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Hudba
Dátum pridania: 25.01.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: BalckPrinc
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 988
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 

Úvod

V tejto seminárnej práci by som rád rozbral hudbu. Vybral som si ju preto, lebo ma to zaujíma, všeobecne to zaujíma všetkých ľudí na svete, ale každý má iný vkus, preto sa nemusí páčit každému štýl hudby, ktorý sa páči vám. Preto vám ju trochu priblížim. Poviem vám, čo to je vlastne hudba, na aké štýly sa delí, aké sú hudobné nástroje a niečo o nich. Vopred by som chcel podakovať za pozornosť, dufam, že sa vám bude táto seminárna práca páčiť. V prípade nejakých otázok sa neváhajte opýtať.

Čo je to hudba?

Hudba sa vo všeobecnosti definuje ako špecifická ľudská aktivita, ktorá sa pomocou v priestore a čase charakteristicky zoskupených tónov a zvukov a na základe spoločenských skúseností usiluje o (hlavne estetickú) komunikáciu. Hudba je konkrétnejšie druh umenia, ktorého výrazovými prostriedkami sú tóny a základnými komponentami harmónia, melódia, rytmus a farba.

Tón
Za tón je považovaný každý zvuk so stálou frekvenciou. Tón je základným stavebným kameňom všetkej hudby a tóny zaujímajú v hudbe väčšinu priestoru. Základnými vlastnosťami tónu sú:
- výška - tá je daná frekvenciou,
- dĺžka - ako dlho tón znie,
- sila - tá je daná amplitúdou,
- farba - tá je daná pomerom medzi alikvótnymi tónmi - závisí na hudobnom nástroji, ktorý tón vydáva.

Zvuk
Zvuk je každé pozdĺžne mechanické vlnenie v látkovom prostredí, ktoré je schopné vyvolať v ľudskom uchu sluchový vnem. Frekvencia tohto vlnenia leží približne v rozsahu 20 Hz až 20 kHz (záleží na individuálnych danostiach človeka), mimo týchto hraníc človek zvuk nevníma. V širšom zmysle je možné považovať za zvuk aj vlnenie mimo tohto rozsahu, teda infrazvuk a ultrazvuk.

Zvuk je teda časť spektra mechanického vlnenia vzduchu, ktorú je schopný vnímať človek; v širšom ponímaní, ktorú je schopný vnímať živočích.
Zvuk s frekvenciou nižšou než 20 Hz (ktorý počuje napr. slon) nazývame infrazvuk. Zvuk s frekvenciou vyššou ako 20 kHz (napr. delfín alebo netopiere vnímajú zvuk až do frekvencií okolo 150 kHz) nazývame ultrazvuk.

Hudobné žánre

Hudobnych zanrov je vyše 20, preto napíšem tie najvýznamnejšie: R&B, Pop, Hip-Hop, Rap, Klasická hudba.

R&B
Rhythm and blues alebo rhythm'n'blues (skrátene R'n'b, R&B) je pojem ktorý po prvýkrát použil Jerry Wexler z Billboard magazínu v USA v roku 1949 na označenie afroamerickej populárnej hudby, ktorá kombinovala džez, gospel a blues. Nahradil ním dovtedy používaný termín „race music“ (rasová hudba), ktorý bol považovaný za hanlivý. Od sedemdesiatych rokov pod r'n'b rozumieme aj funk, soul a disco, v dnešnej dobe tento termín označuje predovšetkým moderné varianty soulu a hip hopu.

Pop
Pop alebo pop-music je hudobný žáner zameraný na pobavenie čo najširšej časti poslucháčov. Popové skladby sa spravidla skladajú zo slôh a refrénov s predvídateľnou štruktúrou. Texty sú nenáročné, opakujúce sa témy. Popové skladby bývajú komponované, nahrávané a vydávané obyčajne s cieľom komerčného úspechu. Časťou ľudí býva pop niekedy odmietaný ako "neumelecký hudobný žáner".
Pop ako hudobný štýl vznikol na začiatku 60. rokov 20. storočia po ústupe štýlu rock and roll. Za prvých priekopníkov je možné považovať Beach Boys, Four Seasons a Everly Brothers.

Hip-Hop, Rap
Hip-hop alebo hip hop je hiphopová subkultúra, ktorá sa skladá z jednotlivých elementov: Rep, Breakdance, DJ-ing a Graffiti.
Koncom sedemdesiatych rokov sa objavil v hudbe štýl, ktorý možno považovať za rap. Vychádza z černošských štvrtí amerických veľkomiest, ako sú Bronx a Harlem v New Yorku, Compton v Los Angeles. Černosi žijúci v týchto štvrtiach plných drog, gangov a násilia hľadali možnosť, ako vykričať svetu svoje pocity. Ťažko povedať, komu napadlo ako prvému, zarapovať báseň z černošského ghetta do funkovej hudby.

Zjednodušene rap môžem charakterizovať ako spoveď rapera, rozprávanie životných pocitov z ulice v rýmoch a do rytmu alebo ako výpoveď, ktorou chce raper priblížiť svoj pohľad na svet. Je to kritika spoločnosti, často ostrá a priama. Raper môže byť vo výbere slov slobodný. Je na ňom, aký slovník bude používať.

Keďže raper pri rapovaní používa slová, ktoré sám uznáva za vhodné, nemusí svoje piesne škatuľkovať , hovorí o veciach tak, ako ich vidí a ako o nich chce hovoriť.
V každej krajine existuje človek, ktorý sa snaží o vyjadrenie svojich životných problémov, revoltu alebo chce svetu niečo odkázať. Princíp rapu však zostáva všade rovnaký, rozprávať zo srdca, na nič sa nehrať a zostať pritom v rytme.

V USA bol tretí máj vyhlásený ako deň rapu. Tento deň majú hip-hoperi ukázať svoj talent a predviesť to najlepšie, čo zo seba dokážu dostať. Pre všeobecnú inteligenciu, existuje 18 zákonov a pravidiel HipHop kultúry.

Klasická hudba
Klasická hudba je veľmi zaužívané označenie pre vrcholnú formu obvykle orchestrálnej hudby hranej v histórii, za ktorú je v tomto ohľade považované najmä obdobie renesancie, baroka, klasicizmu a romantizmu (zhruba od roku 1550 do roku 1945), podľa mnohých názorov sa sem však zaraďujú i neskoršie zložitejšie členené slohy ako impresionizmus, expresionizmus a niektoré obrodenia starých štýlov ako napr. neoklasicizmus. Pojem klasická hudba sa pôvodne začal používať v 19. storočí, na označenie "vrcholného obdobia hudby" od J. S. Bacha po Beethovena. Teoreticky by sem bolo možné zaradiť aj dnešnú orchestrálnu hudbu, celkove je však označenie klasická hudba kontroverzné.

Pod pojmom klasická hudba sa väčšinou myslí Európska klasická hudba, typická svojou notáciou, ktorá vznikla v 16. storočí. Typické pre klasickú hudbu sú aj rôzne druhy sláčikových nástrojov, ktoré dominujú najmä v orchestrálnej a komornej hudbe. Dôležitým nástrojom klasickej hudby je však aj piano a organ.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Hudba SOŠ 2.9752 327 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.