Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Donatella Versace - V šľapajách veľkého brata

Na základe obrovského talentu Gianniho Versaceho, jedného z najpozoruhodnejšich módnych tvorcov posledných desaťročí, vznikla v roku 1978 v Miláne spoločnosť Versace SpA. Stala sa jedným z medzinárodných centier módy, ktoré súčasnosť najviac ovplyvňujú. Dcérskou spoločnosťou je Versace Group, ktorá pod touto značkou navrhuje a dodáva na svetové trhy luxusné dámske a pánske odevy, módne doplnky, vône, kozmetické produkty, hodinky a klenoty, ale i nábytok a bytové doplnky. Luxusné aktivity spoločnosti sú rozdelené do siedmich značkových radov odevov a ďalších produktov: Versace, Versus, Versace Jeans Couture, Versace Sport, Versace Intensive,
Versace Classic V2, Versace Young. K nim nedávno pribudla skupina Versace Home Collection s luxusnými dekoratívnymi bytovými doplnkami. Versace Group zamestnáva priamo vo svojom centre (nepočítame do toho približne 260 exkluzívnych butikov na celom svete, z ktorých dva sú v Prahe) vyše 1400 zamestnancov.Hnacím motorom je tu oddelenie dizaijnu, ktoré vedie a z kreatívnej stránky inšpiruje DONATELLA VERSACE.Zodpovedá za trvalý imidž všetkých výrobkov na medzinárodných trhoch a za reklamnú kampaň, jej brat Santo Versace( najstarší zo súrodeneckého triumvirátu) má na starosti licencie, predaj, distribúciu, finančníctvo, výrobu a administratívu. Geniálny módny tvorca Gianni Versace, zkladateľ spoločnosti, skonal nezmyselnou smrťou vraha v júli roku 1997. Keď na začiatku existencie spoločnosti na Via della Spiga v Miláne povolal Gianni Versace svojho brata Santa, aby prevzal obchodné vedenie, obrátil sa aj na najmladšiu zo súrodeneckej trojice Donatellu. Svoju múzu a ako rád vravieval, dokonalú ženu. Pod umeleckou taktovkou brata prenikala Donatella do tvorby kolekcií čoraz hlbšie a časom jeden druhého vlastne dopĺňali. Výsledkom súrodeneckej práce sa stal ŠTÝL VERSACE- prekypujúci a bujný, niečo uprostred medzi čarom krásy(glamour) a priamočiarou neviazanosťou. „ Donatellina sila je v tom, že zo všetkého čoho sa dotkne, stvorí niečo moderné,“ vravieval Gianni o sestre a Donatella, vtedy uvádzaná ako spolunávrhárka- najskôr výtvarne bdela nad kolekciami módnych doplnkov a neskôr nad kolekciu Versus- nedokázala zostať pasívny( hovorilo sa o nej , že ide ako vrtuľa) a nahlas hovorila, čo si myslí. Gianni uprednostňoval rozmanitosť, jeho sestra v tvorivých predstavách smerovala k jednotnému štýlu.

Výsledky tvorivej práce súrodencov ohodnotili mnohými významnými medzinárodnými cenami, ich modelové, konfekčné i luxusné kolekcie videli prominentné osobnosti v New Yorku, v Paríži, v Miláne. Versaceho impérium sa rozrastalo závratne rýchlo a tak sa v ňom mohlo uplatňovať ego oboch- Gianniho i Donatelly. Keď Gianni podľahol zákernému útoku psychopatického vrah a15. júla 1997, začala jeho odkaz napĺňať Donatella, jeho dokonalá žena. Duch Versaceho naďalej žije a zisky spoločnosti dosiahli v roku 1998 900 biliónov lír. Na premiérovu Donatellinu prehladku po smrti brata na jeseň 1997 odpovedalo publikum nekonečnými ováciami. Autorka sa stala tvorkyňou módy s najväčším vplyvom na súčastnosť. Dokazuje to pravidelne dvakrát ročne v kolekciách jednotlivých radov, ktoré sa popri svetových metropolách ponúkajú aj v Prahe. „ Gianni sa veľmi bál smrti,“ spomína dnes Donatella v bledoružovom prijímacom salóne svojho skvele zariadeného milánského bytu. „ Mal rakovinu vnútorného ucha a najskôr váhal, či sa podrobí operácii. Pripravovali sme práve novú kolekciu a ja saom po dvoch vabehla po schodoch jeho paláca, aby som sa pochváliala návrhmi- v rozčúlení som zabudla aj na výťah. Vtady som videla, že mu je naozaj zle. Namiesto toho, aby podľa svojho zvyku začal kričať: čo to, dočerta, vlastne robíte, urobte to poriadne- povedal úplne ticho : Áno miláčik , urob všetko tak, ako myslíš.No to som nechcela počuť, chcela som, aby cítil, že s ním prežívame tú hroznú možnosť jeho blízkej smrti. Terapia však bola úspešná a Gianni bol 6 mesiacov pred nezmyselnou vraždou úplne vyliečený- a to je na tom to najsmutnejšie. Nikdy sa s tým nevyrovnám.“ Donatella Versace oficiálne teraz umelecká riaditeľka domu Versace, nosí najčastejšie krátke priliehavé čierne šaty a lakované lodičky na štíhlom vysokom podpätku. Vlasy má platinovej blond farby a obačajne ju opisujú ako bábiku Barbie skonbinovanú s neskorým punkom v rockovom duchu.“ Moja matka bola krajjčírka a pochádzala z veľmi chudobnej rodiny. Po sobáši s otcom sa dostala do rodiny Versaceovcov- jednej z nájváženejších na talianskom severe. Otcova rodina bola veľmi snobská, sobášu nepriala, pretože vtedy pracujúcu ženu pokladali za vulgárnu. Potom sa naši odsťahovali do domu Versaceovcov na juhu a mama pokračovala v práci vo vlastnom salóne. Dnes si myslím, že najmä preto, aby otcovu rodinu nahnevala. Najstarší brat Santo bol skutočne svätý,ako jeho meno, na univerzite bol vždy jednička, Gianniho označovali za rodinného rebela.“ Gianni zdedil po matke vnútornú silu a po otcovi umeleckého ducha. „ Podľa Gianniho bolo všetko, čo je, ako sa hovorí, šik, len jedna veľká nuda, zábavná je jedine kreativita.

Na prehliadkových pódiách vytváral také kombinácie modelov, aké by sa nikto iný neodvážil vymyslieť.“.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk