referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Referát - Film Network
Dátum pridania: 24.11.2015 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: timea91
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 680
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 

Sidney Lumet
Network


Sidney Lumet sa narodil v meste Pennsylvania v USA v roku 1924. Je americký režisér,herec, scenárista a producent. V 40-tych rokoch 20-tého storočia začal pracovať ako režisér. Svoje námety čerpal hlavne zo známych literárnych diel. Jeho najvýznamnešie filmy vznikli v 60-tych a 70-tych rokoch 20-teho storočia. Jeho otec je Baruch Lumet, jeho matka je Wermes Lumet. Sidney Lumet už ako 4 ročný chlapec účinkoval ako detský herec v divadelných predstaveniach. Študoval na univerzite Columbia. Jeho prvý film je Dvanásť rozhnevaných mužov, ktorý vznikol v roku 1957.

Jeho najznámejšie diela: Vražda na Orient exprese, Network, Dvanásť rozhnevaných mužov, Rozsudok,Running on empty, Before the Dewil knows you are dead, Serpico.

Network
Film Network vznikol v roku 1976. Je to americká farebná filmová dráma. Sidney Lumet v tomto filme ako prvý zobrazoval, že ako ovplyvňuje a manipuluje televízia divákov. Majitelia televízneho kanálu UBS manipilovali svojich divákov, aby mohli získať stále väčšiu sledovanosť. Tento film v roku 1977 v desiatich kategóriach bol nominovaný na Oscara, a v štyroch kategóriach získal ocenenie. Paddy Chayefsky za najlepší scenár, Peter Finch ako najlepší herec, Fayne Dunaway v kategórii najlepšia herečka a Beatrice Straight za najlepšiu ženskú epizódnú úlohu. V roku 1977 film získal vo viacerich kategóriach ocenenie Golden Globe, Sidney Lumet získal ocenenie v kategórii najlepší režisér, Peter Finsch - najlepší herec, Fayne Dunaway za najlepšiu herečku. V roku 2000 film Network sa stal súčasťou amerického filmového dedičstva. V roku 2001 získal ocenenie Zväzu amerických producentov. V roku 2006 podľa Zväzu amerických scenáristov film bol zaradený do top 10 najlepších scenárov. V období socializmu tento film bol zakázaný v komunistických štátoch.

Analýza:

Vo filme môžme vidieť, ako môže televízia manipulovať divákov, ako môže zasahovať do nášho života. Poukazuje na praktiky komerčných kanálov, ako vedia získávať stále väčšiu sledovanosť. Komerčné kanály sú schopné urobiť všelijaké zločiny pre sledovanosť. Televízia má stále väčšie postavenie v našom živote. Niektorí diváci sú závislí od televízie a myslia si, že v televízii vidia iba čistú prvadu. Hlavná postava tohto filmu je Howard Beal, spravodajský moderátor, ktorý v minulosti bol slávny, no postupne strácal svoje postavenie a slávu, a nevedel sa s tým zmieriť, a na konci televízneho programu oznámil, že chce spáchať samovraždu.
Producentka televíznej spoločnosti je Christensen Diane, ktorá chce byť úspešná a slávna, a túži po úspešnosti svojej spoločnosti. Je schopná urobiť všetko za to, aby mohla postaviť svoju spoločnosť opäť na vlasté nohy. Vyhladávala senzácie, tragické osudy iných, aby mohla získať čím väčsiu sledovanosť. Šéf spravodajskej časti je Max Schumacher, je Howardov najlepší priateľ, nepáči sa mu nová spravodajská a programová politika spoločnosti.
Riaditeľ televíznej spoločnosti UBS je Heckett.


Miesto, kde sa film Network odohráva:

Dej sa odohráva v jednej televíznej spoločnosti UBS, tento komerčný televízny kanál je vymyslený. Ľudia v tejto spoločnosti túžia iba po úspechu, a dokážu všetko urobiť, aby mali úspech.
Odohráva v 70-tych rokoch dvadsiateho storočia. V Spojených štátoch v tejto dobe prebiehala komercializácia. V televízii vysielali iba také programy, ktoré mali vysokú sledovanosť a tým väčší zisk pre televízne spoločnosti.
Vo filme Sidney Lumet poukazuje na nespravodlivosti, ktoré sú prítomné v médii. Zobrazuje vzťahy medzi ľudmi ktorí pracujú v oblasti médií.
Film network je nadčasový, pretože reálne zobrazuje aj našu spoločnosť, v ktorej prevláda internet a televízia, sociálne siete.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.