referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jarolím
Piatok, 30. septembra 2022
Stanley Kubrick životopis
Dátum pridania: 18.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: furby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 978
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Kompletná filmografia amerického filmového tvorcu STANLEYHO KUBRICKA obsahuje šestnásť titulov. Na vytvorenie presnej polovice z nich však potreboval takmer štyridsať rokov. V osemdesiatych rokoch nakrútil len dva a v deväťdesiatych stihol vytvoriť už len jeden, aby sa, paradoxne, už jeho premiéry nedožil. Jeden z najosobnejších a najkontroverznejších filmových umelcov ukončil svoju dráhu nečakane a predčasne.
Stanley Kubrick sa narodil 26. júla 1928 v New Yorku a napriek nie veľmi dobrému prospechu ho v škole považovali za inteligentného žiaka. Ročný pobyt u strýka v Pasadene v roku 1941 mu evidentne prospel v zlepšení prístupu k učeniu. Otec lekár ho v tom čase naučil hrať šachy, aby niečím syna zaujal. Netušil, že v ňom prebudí až taký silný záujem - zo Stanleyho sa stal vášnivý a obratný hráč. Šachy hrali dôležitú rolu aj v neskorších rokoch, keď ich používal ako nástroj na porozumenie s tvrdohlavými hercami, ale tiež ako umelecký motív vo svojich filmoch.
Ešte múdrejším ťahom sa ukázal darček na jeho trináste narodeniny v podobe fotoaparátu. Kubrick zanietene vyrážal na výlety po New Yorku a robil fotografie, ktoré vyvolával v tmavej komore svojho kamaráta. Zakrátko začal spolupracovať s prestížnym časopisom Look, kde mu v sedemnástich ponúkli miesto fotografa-eléva.
Zdalo sa, že je rozhodnuté. V ďalších rokoch Kubrick aktívne pracoval pre Look, kde boli s jeho prácou nadmieru spokojní. Okrem fotografovania a šachov sa však uňho prejavila ďalšia vášeň - doslova nenásylné vymetal všetky kiná. S priateľom Alexandrom Singerom sníval o filmovaní. V roku 1950 obetoval vsetky svoje úspory, aby nakrútil dokumentárnu snímku Deň zápasu, po ktorej nasledovali krátke dokumenty na objednávku Flying Padre a The Seafares.
Vďaka nezdolnej snahe prilákať investorov, ale aj vynúteným šachovým partiam v Centrálnom parku sa 25-ročnému Kubrickovi podarilo nakrútiť hraný film Strach a túžba. Radosť bola však len polovičná, pretože jeho krátke manželstvo so stredoškolskou kraľovnou krásy Tobou Metzovou nakrúcanie neprežilo. Začínajúceho filmára potešili priaznivé ohlasy na jeho režisérsky talent, čo mu umožnilo vytvoriť ďalsie dva filmy Vrahov bozk (1955) a Zabíjanie (1956), ktoré mu zaistili pozornosť Hollywoodu, kde v roku 1957 nakrútil Cesty slávy s Kirkom Douglasom v hlavnej úlohe. Slávny herec sa neskôr osobne prihovoril, aby Kubrick prevzal nakrúcanie historického veľkofilmu Spartakus (1960).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.