referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
The Cranberries
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 337
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Írske kvarteto zhodne tvrdí, že ani jeden z nich sa nikdy nechcel stať populárnou hviezdou. Nevytvárali si svoj imidž cieľavedome. Napriek tomu však počas desaťročia predali vyše 20 miliónov nosičov a stali sa druhou najúspešnejšou írskou kapelou po U2.

The Cranberries obohatili populárnu hudbu o celý rad naozaj kvalitných piesní. V tomto duchu sa nesie ak ich najnovší projekt Bury the Hatchet, ktorý skupina vydala po dvoch rokoch, a prináša - aj vďaka svojej vyrovnanosti - viacero príjemných prekvapení. Všetko sa to začalo v malom juhoírskom mestečku Limerick, keď sa bratia Noel a Mike Hoganovci spolu so svojím priateľom z detstva Fergalom Lavberom rozhodli skupinu a s istou dávkou recesie ju pomenovali The cranbery saw us. Noel siahol po gitare, metalista Mika po basgitare, za bicie si sadol Fergal a spevákom sa stal Niall Quinn. Aj ich počiatočná tvorba sa niesla v recesistickom duchu, až prvé miestne úspechy ich inšpirovali k tomu, aby začali brať svoju hudobnú tvorbu vážne. Nastali zmeny. Speváka Nialla nahradila Dolores o´ Riotdnová a názov kapely sa skrátil do dnešnej podoby. Očakávaný úspech sa však nedostavil. Naopak. Ich prvý album Everybody else is doing it, so why can´t we? sa v Británii stal veľkým prepadákom, ale paradoxne, až po trojnásobnom vystúpení v USA, kde získali výrazný úspech, ich ocenili aj na domácej pôde. Plní nadšenia sa okamžite pustili do práce na novom albume, ktorý potom pod názvom No need to Argue vyšiel v roku 1994.

Spočiatku utiahnutá speváčka sa postupne menila na cieľavedomú a sebavedomú ženu, ktorá prevzala v skupine hlavné slovo, ale postupne skĺzla do istej patetickosti a teatrálnosti. Zásadný vplyv na ňu má jej manžel Don Burton. Pred dvoma rokmi sa speváčka stala matkou syna Baxtona a svoje materstvo vychutnávala v príjemnej a uvoĺnenej atmosfére. Tretí album To the faithful departed sa niesol v duchu mierového posolstva, pretože Dolores vtedy silne ovplyvňovali humanitárne aktivity. Počas turné k tomuto albumu sa však speváčke vrátili zdravotné problémy. Napokon sa pridali aj syndróm únavy a prepracovanosť. Polovicu vystúpení kapela preto zrušila a začali sa venovať pokojnému rodinnému životu.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.