referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Radošínské naivné divadlo (3 jazykmi)
Dátum pridania: 21.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tong
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 748
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
Obsah

I. Úvod

II. Metodika práce

III. Vlastná práca

IV. Záver

V. Zhrnutie

VI. Zoznam literatúry

VII. Prílohy


I. Úvod

Svoje rozhodnutie spracovať vybranú tému odôvodňujem nasledovne:
Môj osobný záujem o túto problematiku vzrástol po zistení, že Radošinské naivné divadlo existuje v našich podmienkach a úspešne pôsobí na slovenskej divadelnej scéne už vyše tridsať rokov a za ten čas záujem divákov o ich predstavenia neustal; práve naopak – vzrástol. Je dokonca dosť ťažké zohnať lístky na ich predstavenia. Zaujal ma tiež grafický znak RND – muchotrávka s fúzami, „čo otravuje hlupákov a rozosmieva divákov.“ (1)
Vyše tridsať rokov existencie divadla predstavuje bohatú históriu, preto by som v práci poskytol prierez jeho činnosťou od jeho vzniku po súčasnosť.
Zakladateľom a vedúcou osobnosťou súboru je Stanislav Štepka. Jeho pôvod, životné skúsenosti, ktoré čerpal v spoločnosti otca Michala, tety Kolníkovej a ostatných Radošinčanov, a zmysel pre humor, poznačili celú tvorbu a fungovanie divadla. Vo svojej práci sa preto budem venovať i osobe Stanislava Štepku, jeho umeleckému rastu a svojskému humoru.
V ďalšej časti práce by som sa chcel zmieniť o tom, ako divadelné hry RND humorno-tragickým spôsobom odrážali a odrážajú konkrétne spoločenské javy slovenskej spoločnosti, a ako tak vplývali na súčasníkov, pretože divadlo bolo často označované za divadlo s politickými narážkami, v ktorom sa zbytočne provokuje a za ktoré sa hanbila celá dedina, lebo si robilo posmech z funkcionárov a bolo protisocialistické. (2)
Podstata úspechu hier RND spočíva v tom, že vedia majstrovsky opísať všetky každodenné „maličkosti“, ktoré my, ostatní, vidíme, vnímame a cítime.
Mienka divákov je teda nezanedbateľná a spolu s kritikami vytvára celistvejšie hodnotenie RND. Uskutočnil by som anketu medzi divákmi a v práci by som zovšeobecnil mienku divákov a sprostredkoval názory kritikov a recenzie na divadelné hry RND. Uviedol by som aj zoznam uznaní a ocenení činnosti RND.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.