referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eliška
Piatok, 7. októbra 2022
Radošinské naivné divadlo (RND)
Dátum pridania: 21.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tong
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 915
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
„Úvod:“

Diela Stanislava Štepku boli donedávna pre širokú verejnosť dosť neznáme. Bolo to aj tým, že Radošinské naivné divadlo ako také a aj tvorba Stana Štepku bola dovtedy na Slovensku niečo nové, ktorému ľudia najskôr veľkú pozornosť nevenovali. Ale aj tým, že v tom čase, keď on zakladal toto divadlo a začal písať prvé diela, bol na Slovensku totalitný režim vlády, ktorá považovala jeho tvorbu za dosť odvážnu. Niektoré jeho veci boli aj zakázané, aby nekazili morálku štátu, lebo v nich bolo častokrát vidieť posmech a kritiku vtedajšej doby. Vzhľadom na krátky časový úsek, v ktorom autor písal a aj píše, vyšlo pod jeho menom už zopár skvelých, poväčšinou humorných diel, ako napríklad: Tata, Včela v zime, Svadba, Človečina, Ako som vstúpil do seba a mnoho ďalších. Ja som si spomedzi nich vybral dve tiež dosť známe diela. Sú to Jááánošííík po tridsiatich rokoch – Správa o hrdinovi, alebo hra na hrdinu; Súpis dravcov – Správa o krajine pod Tatrami. Tieto hry sú rozličné ako postavami, tak scénami a dejom. Jedinú vlastnosť, ktorú majú tieto diela spoločnú, je humor, ktorý je pre Štepku typický. Každý človek má v sebe aspoň kúsok toho svojho zmyslu pre humor. Je to vidieť napríklad aj u takých humoristov, ako sú: Lasica, Satinský, Noga, Skrúcaný, či Milan Markovič. Títo humoristi tvoria kabaretný humor a politickú satiru, ktorá môže byť pre poslucháča dosť náročná. Štepka, vzhľadom na to, že sa narodil na dedine, konkrétne v Radošine, vie humor podať širokému okruhu poslucháčov od intelektuálov až po prostých občanov, ktorí sa chcú zabaviť na jednoduchosti a kráse. (1)
Mnohé jeho humorné situácie pochádzajú z detstva, zo života na dedine, ale aj z nevšedných udalostí, ktoré on citlivo vnímal a dramaticky stvárnil. Radošina a Radošinské naivné divadlo:

Stanislav Štepka sa narodil v dedine Radošina asi 13 km od Piešťan, kde aj vyrastal. Spolu s ním tam žila aj jeho dlhoročná kolegyňa Katarína Kolníková, ktorá bola istého času aj jeho učiteľkou. Je to obec, v ktorej sa nachádza plno pozoruhodných archeologických lokalít (Brody, Mračkovarské, Čertova pec) a kultúrnych pamiatok. Jedným, asi najväčším pútačom je dom, kde autor žil a pracoval a kde vznikla myšlienka na vznik RND. V súčasnosti má divadlo sídlo v Bratislave pri Istropolise. Radošinské naivné divadlo je ochotnícky divadelný súbor. Vznikol 25. decembra 1963 v Radošine (okr. Topoľčany) z iniciatívy Stanislava Štepku (pod vplyvom pražského divadla Semafor).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.