referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Vývoj popu
Dátum pridania: 29.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mackonosko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 180
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
20.Storočie
Vývoj popu
Čo môžu mať spoločné slávny spevák populárnych šlágrov snívajúcich
o bielych Vianociach, mladý kanadský teeneger spievajúci o dievčati Diane, ktorá opatruje deti v jeho rodine, a bájna štvorka z Liverpoolu? Je to jednoduché - všetci natočili hudobné nahrávky, ktoré zaujímajú predné miesta v svetových rebríčkoch.
Týmito umelcami samozrejme boli Bing Crosby, Paul Anka a Beatles. Rebríček, o ktorý ide, je Top Ten najpredávanejších singlov všetkých čias. Také nedávne hviezdy ako Michael Jackson a Madonna v tomto rebríčku vôbec nefigurujú. Aby sme boli spravodliví, je tomu tak preto, že od konca osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov tieto hviezdy predali milióny albumov, zatiaľčo predaj singlov teraz tvorí menej než desať percent trhu.
Neobmedzený víťaz
Najpredávanejší singel všetkých čias sa prvý raz objavil vo filme Holiday Inn (1942). Tento film s hudbou od Irvinga Berlina bol príjemným, ale ničím pozoruhodným odrazovým mostíkom pre Binga Crosbyho a Freda Astaira. Pieseň nazvaná Biele Vianoce sa verejnosti zapáčila a Crosbyho nahrávka je každoročným viavočným favoritom. Od tej doby, čo ju Crosby prvýkrát nahral, sa predalo viac než 170 miliónov kópií tejto nahrávky.
V apríli roku 1955 prišiel spevák žánru country and western Bill Haley so svojou sprievodnou skupinou The Comets (Kométy) do nahrávacieho štúdia Decca v New Yorku, aby nahral skladbu, ktorú jeho nahrávacie štúdio nemalo v katalógu. Keď prišla na trh, bola menším hitom. O rok neskôr bola táto skladba uvedená vo filme Blackboard Jungle (Džungľa za tabuľou) a Haley so svojimi Kométami sa stali hviezdami.
Prichádza rock and roll
Skladba, ktorej text napísali Jimmy de Knight a Max C.Freedman, sa nazývala Rock Around teh Clock. Zmenila navždy zvuk a štýl pop music a hovorí sa, že Haleyho nahrávky sa predalo po celom svete viac než 25 miliónov kusov.
V roku 1956 stredostavovskú Ameriku natoľko popudili vyložene sexuálne krúživé pohyby Elvisa Presleyho, že Ed Sullivan (vtedy najobľúbenejší moderátor talk shows) prehlásil, že sa Presley v jeho show nikdy neobjaví. Do konca toho roku sa však Presley v jeho show objavil trikrát!
Prichádza "kráľ"
Elvisove prvé vystúpenie v tejto show bolo 9.septembra 1956 sledovalo ho 54 miliónov Američanov. Medzi skladbami, ktoré spieval, boli Don°t Be Cruel a Hound Dog, ktoré nahral pred dvoma mesiacmi toho roku.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: svet poznania - Marshal Cavendish
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.