referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Slávni hudobní skladatelia
Dátum pridania: 08.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ofo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 939
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Johan Sebastian Bach (1685-1750, Nemec, 18.stor., baroko)
Rodisko- Eisenach. Pochádza z hudobníckeho rodu. Ako 10-ročný osirel. Ujal sa ho jeho 28 ročný brat. Stal sa popredným organistom, huslistom a čembalistom, stal sa znalcom hudobnej literatúry a stavby organov. Komponoval inštrumentálne a volkálne skladby. Bol geniálny skladateľ a orgánový virtuóz, hral bez nôt dlhé a krásne improvizácie. Jeho dielam a hre sa málokto vyrovná.
Pôsobil vo weimarskej dvornej kapele. Vo Weimare skomponoval slávnu Passacagliu c mol pre organ a 45 orgánových chorálov - Knižočka pre organ. Po 9 rokoch opstil Weimar a stal sa dvorným kapelníkom v Köthene. Pre túto kapelu vytvoril veľa krásnych skladieb - napr. dva koncerty pre husle a orchester a mol, E dur ; Koncert pre dvojo huslí d mol; šesť concerti grossi Brandeburské koncerty a Temperovaný klavír. Tu vznikla slávna Toccata d mol pre organ a Chaconne d mol z husľovej partity, ktorá udivuje tým, ako sa z jednoduchej melódie rozvíjajú jej najrozličnejšie spracovania v krásnom mnohohlase na sólových husliach. Takýto mnohohlas pre sólové husle nedokázal dodnes nikto skomponovať.
Bol dvakrát ženatý a mal 20 detí. Mnohí jeho synovia boli hudobný skladatelia. Všetci vyrástli pod otcovim velením, ale svojimi ideálmi sa prihlásili k klasicizmu.
Posledným pôsobiskom J.S. Bacha sa stalo Lipsko, kde bol učiteľom hudby a organistom v kostole sv. Tomáša. Tu vytvoril mnoho cenných skladieb - napr. pre klavír Taliansky koncert F dur; Goldbergove variácie; Chromatickú fantáziu a fúgu d mol; Vianočné oratórium, omša h mol, Jánove a Matúšove pašie a veľa kantát.
Bol veriaci, vzdelaný a veriaci skladateľ. Posledné roky strpčila Bachovi očná choroba. Nakoniec oslepol. Zomrel v Lipsku. Po jeho smrti sa jeho skladby prestali hrať. O ich opätovné hranie sa zaslúžil Felix Mendelssohn - Bartholdy.

Milij Alexejevič Balakirev (1837-1910,rus,19.stor., rus.nár.hud., romantizmus, Mocná hŕstka)
Rodisko- Nižný Novgorod.18 ročný učiteľ hudby v Petrohrade a klavirista. Jeho výkon i skladba - Koncertné allegro pre klavír a orchester, mali veľký úspech a otvorili mu dvere do petrohradskej spoločnosti.
Balakirev sa stretol aj s Glinkom. Zaslúžil sa o vytvorenie skupiny Mocná hŕstka, ktorá sa podujala komponovať ruskú národnú hudbu. Komponovali tu Musorskij, Cui, Rimskij-Korsakov a Borodin. Balakirev skomponoval Predohru na tri ruské témy a predohru ku divadelnej hre Kráľ Lear. Podnikol tri cesty na Kaukaz, aby študoval orientálne umenie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.