referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Bratislavský mestský archív
Dátum pridania: 28.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rudyk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 475
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Bratislavský mestský archív (BMA) je časťou Slovenského národného archívu. Vykonáva predarchívnu starostlivosť a preberá archívne dokumenty od ich pôvodcov alebo vlastníkov; eviduje archívne dokumenty, ktoré prebral a udržiava evidenciu v súlade so skutočným stavom. Taktiež oznamuje zmeny v evidencii; ochraňuje, spracúva a sprístupňuje archívne dokumenty. Fyzickým a právnickým osobám umožňuje prístup k archívnym dokumentom a k archívnemu informačnému systému (archívnym pomôckam a k evidencii archívnych dokumentov, ktoré prebral); vypracúva program vyhotovovania konzervačných kópií archívnych dokumentov zásadného významu; je vedeckým pracoviskom v odbore archivistiky, pomocných vied historických a príbuzných vedných disciplín a ochrany archívnych dokumentov.

Archívne dokumenty uložené v BMA využívajú v prevažnej miere na historické bádanie vedeckí zamestnanci Slovenskej akadémie vied, poslucháči vysokých škôl pri písaní diplomových a doktorandských prác, regionálni historici pri zostavovaní monografií okolitých obcí a miest, bádatelia v odbore genealógie a ostatných pomocných vied historických.
BMA spolupracuje s masmédiami, najmä tlačou, dokumentárnym filmom, televíznymi štúdiami a rozhlasovými stanicami pri tvorbe publicistických relácií a dokumentárnych filmov. V spolupráci s domácimi a zahraničnými inštitúciami sa podieľa na usporadúvaní výstav k významným výročiam a historickým udalostiam. V rámci pedagogickej činnosti spolupracuje so základnými, strednými a vysokými školami pri usporadúvaní prednášok a exkurzií do archívu.

Jadro BMA tvoria spisy z magistrátu Bratislavy, výsadné listiny, osobné fondy a zbierky. Ten, kto by čakal jednoduché a rýchle čerpanie z historicky hlbokej studnice, odišiel by veľmi rýchlo sklamaný. V spisoch totižto prevažuje jazyk latinský, nemecký a maďarský. So „slovenčinou“ sa dá stretnúť iba v jej stredovekej podobe, ak archivár zaznamenal výpoveď svedka v jeho rodnej reči.
Dôležitými pojmami BMA je tzv. „regestár“ (tvoria ho obsahy jednotlivých listín) a „diplomatár“ (obsahuje celé listiny). Vďaka nim sa skúsený archivár dokáže v množstve zhromaždeného archívneho materiálu rýchlo a presne zorientovať. Prvý súpis archívneho materiálu sa konal v roku 1722.

Medzi najcennejšie listiny stredoveku, nachadzajúce sa v BMA, patria tzv. konfirmačné (ustanovujúce) listiny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.