referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Polychorická hudba na Slovensku
Dátum pridania: 11.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Urickova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 288
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
Pestovanie polychorickej hudby na Slovensku

Najväčším slobodným kráľovským mestom na Slovensku v 17.storočí so starobylou hudobno – kultúrnou tradíciou bola Bratislava. Bratislava patrila k významným strediskám pestovania polýchorie koncom 16. storočia. Bola korunovačným mestom Uhorska a v priebehu 17. storočia sa tu uskutočnilo 9 korunovácií. Súčasťou korunovačnej omše boli nádherné hudobné produkcie,kde sa polychória mohla zaskvieť v plnom lesku.
Medzi bratislavskými hudobníkmi, ktorí pozdvihli rozvoj pestovania polychórie v meste vynikal Samuel Capricornus považovaný za najväčšiu osobnosť hudobnej kultúry na Slovensku. Jeho pôsobenie znamenalo jedinečný vzrast úrovne hudobnej produkcie v chráme sv.Trojice, kde pôsobil. Z jeho tvorby je najznámejšia zbierka „Opus musicum“, ktorá je reprezentatívnym prierezom jeho tvorby. Nereprezentuje klasickú benátsku polychóriu, ale smeruje k rímskej polychórií. Počas pôsobenia v Bratislave zosumarizoval celú zbierku hudobnín a hudobných nástrojov, evidoval rôzne aj staršie tlače s polychorickou hudbou..
V Bratislave evidujeme ešte 1 rozsiahlu hudobnú pamiatku viachlasných vokálno-inštrumentálnych skladieb 17.str. = „Rukopisný zborník viachlasných skladieb“. Obsahuje 111 duchovných skladieb prevažne koncertantného sólistického charakteru. V týchto skladbách môžeme sledovať pretransformovanie polychorického princípu do vokálno – inštrumentálnej hudby baroka.
Okrem Bratislavy sa pestovala a zapisovala polychorická hudba aj v Nitrianskom Pravne v roku 1641, do Levočského tabulatúrneho zborníka.
Ďalším mestom, v ktorom sa rozvinulo katolícke duchovenstvo najmä po založení Univerzity roku 1635 bola Trnava, kde mala tradícia figurálneho spevu svoje korene od 16. storočia. Rozhodujúcu úlohu v politike tu zohrával rád Jezuitov. V Trnave uchovali vzácny dokument „Inventár hudobnín knižnice jezuitského kolégia“. Prevažujú tu skladby tzv. koncertantného štýlu. Z polychorickej hudby tu nájdeme tlače J. Valentiniho, A. Gessnera, M. Gletleho.
Na severe Slovenska môžeme sledovať pestovanie polychórie v 3 vtedajších stoliciach = liptovskej, trenčianskej, oravskej. Rozvoj kultúry v týchto regiónoch sa rozvíjal v 2 rovinách: 1, v systéme evanielického školstva
2, v hudobnom živote na hradoch a zámkoch
Umelecky aktívni boli tí evanjelickí vzdelanci, ktorí sa podieľali na príprave evaniel. spevníka Cithara Sanctorum – A. Plintovic, J. Lednický, D.S. Horčička …
Vysoké hud.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.