referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Edouard Manet životopis
Dátum pridania: 14.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sepo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 404
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Edouart Manet, ktorý sám seba nikdy nepokladal za impresionistu, Narodil sa v paríži 23, januára 1831,na ľavom brehu Seiny oproti Lovru, v jednom sprvých domou na ulici des Petits- Augustins. Bol najstarší z troch synov právnika Augusta Maneta , Ktorý zastával vysokú funkciu na ministerstve spravedlnosťi.Rodina pocházdala z Gennevilliers, ležiaceho na brehoch Seiny, a celé dve storočia vlastnila v tejto obci pozemky.
Manetou starý otec tam bol v období Francúskej revolúcie starostom.

Keď šestnásťročný Manet končil štúdium na Colége Rollin, myslel si, že má vlohy pre námornícke povolanie. No na námornícku školu sa nedostal, ale v decembri nastúpil na loď Le Havre-et-Guade-loupe, ktorá odcházdala na šesť mesačnú plavbu do Brazílie.Po návrate odhalil svoe pravé vlohy a získal otcov súhlas, aby sa venoval maliarstvu. Po štúdiach maliarstva u francúskeho dvorného maliara Thomase Coutura v rokoch 1850 až 1856 sa odobral na študíjne cesty do Holandska, Ruska, Taliansk a Španielska, aby sa ďalej zdokonaloval kopírovaním starých majstrou.

Manet sa zaoberal z moderných majstrou najmä o Coorbetem a Delacroixem. Mladých improsionistou inšpirovala na Manetových prácach , terajšia téma, zaujala ich častéčne svetlá, svietivé farby a volný spôsob uloženia farieb proti sebe.

Manetova maliarska tvorba spôsobila v tedajšom umeleckom svete neustáli rozruch.
Jeho diela sú napríklad: Chvála a hana velkomestské civilizácie: Bar aux Folies-Bergeres, 1881-1882 Olej na plátne, 93 x 130cm.
Courtauld institute Galleries, Londýn

Raňajkovanie v tráve, 1863. Olej na plátne, 214 x 270cm.
Musée d´Orsay, Paríž

Aj keď Manet pre svoju tvorbu volil modernú, dobové námety a po istú dobu udržoval úzke kontakty so skupinou improsionystou, dokonca snimi spoločne vystavoval, nejde ho pokladať v pravom slova za improsionystu. Ďalšie jeho diela, ako napríklad : Mŕtvy toreador Je fragmentom Manetovho rozmerného obrazu z roku 1863, ktorý sa volal Epizóda z corridy. Olimpia 1863, bol obraz, ktorým vyvrcholili Manetove škandáli.4astovali ju výrokmi ako :,,hanebná zavalitá modelka´´ V roku 1907 sa obraz dostal do Louvru.

Pani Manetová pri klavíri - Tiež patrí k významním dielam.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Édouard Manet životopis SOŠ 2.9915 242 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.