referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Stručný vývin jazzu
Dátum pridania: 17.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomabo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 012
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Jazz je špecifický typ hudby, ktorý výrazne formovalo černošské obyvateľstvo USA v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Vznikol spojením hudobnej kultúry afrických černochov dovezených do USA a hudby európskych prisťahovalcov. Od začiatku 20. storočia prešiel dlhým vývojom. Dnes je jazz hudbou rovnako európskou aj černošskou. Napriek tomu , že vznikol tak dávno, nestráca ani dnes na popularite a kráse. V dnešnej dobe má jazz mnohé podoby. Tieto sa postupne vyvýjali od začiatku tohto storočia. Jazz prešiel mnohými vývojovými štádiámi, no krása sa z neho ani po skoro storočnom vývoji nevytratila. Prvým krokom k vzniku jazzu bol ragtime. Začal saformovať približne v osemdesiatych rokoch 19. storočia Tento osobitý spôsob klavírnej hry naväzuje na černošské piesne a tance. Sprvu ho hrávali belosi. Po zrušení otroctva sa v ňom nhudobne naplno prejavili černosi. Hlavným nástrojom bolo najprv banjo. Neskôr černošskí hráči spoznali piano. Ragtime bol pokus preniesť černošské rytmy do vtedajšej európskej hudby. Najznámejším ragtimovým pianistom bol Scott Joplin. Najznámejšou ragtimovou skladbou bol Entertainer.
Podľa dohadov vznikol tradičný jazz v New Orleane na začiatku 20. storočia. Kreolovia poznali európsky spôsob hry a nástroje no hrali hudbu, ktorá naväzovala na staré černošské piesne a tance. Splynutím týchto dvoch kultúr vznikol jazz. V jazzových kapelách hrávali černošskí hráči, ktorí nepoznali hru z nôt hrali najmä improviácie a skladbám dodávali ráz rôznymi hudobnými ozdobami. V dvadsiatych rokoch sa jazz presunul do černošských štvrtí Chicaga a New Yorku. Vývoj tradičného jazzu ukončila na začiatku tridsiatych rokov hospodárska kríza. Po jej skončení mal už jazz podou swingu. Hlavnými predstaviteľmi tohoto štýlu bol trubkár L. Armstrong.
Stretom mladej generácie černochov zo strednej vrstvy so stredoškolským vzdelaním a mladých belochov, ktorí mali zvládnutú jazzovú techniku vznikol swing. Optimizmus do tohto jazzového štýu vniesla situácia po veĺkej hospodárskej kríze plná sľubných vyhliadok do budúcnosti. Ľudia mali znova chuť baviť sa. Tento nový druh jazzu prekonáva v mnohom predošlé roky jazzu. Belošskí hráči sa viac prispôsobujú černochom a tí vnášajú do svojej hudby viac prvkov európskej hudby. V tomto období pôsobili mnohé big bandy ako aj malé skupinky v rôznych zostavách, ktoré často improvizovali. Poprvýkrát hrávajú spoločne v orchestroch černosi aj belosi. Swing sa stal v tomto období výlučne tanečnou a zábavnou hudbou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.