referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Tanec a ples, poradie jedál, kultúra pitia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Interista
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 758
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
TANEC A PLES

Ples je spoločenská udalosť a zároveň najvyššia forma tanečnej zábavy. Na ples teda ne-jdeme, ak nemáme v úmysle tancovať; s týmto odhodlaním tam môže ísť iba gardedáma. (Ani ona by však nemala odmietnuť, ak ju požiada o tanec najčastejší tanečník jej zverenkyne.)
Na ples ide žena buď s väčšou spoločnosťou, alebo v sprievode aspoň ďalšej osoby; teda najčastejšie s partnerom, dievča s gardedámou, menej zvyčajné je, ak idú dve priateľky. Sama sa môže na ples vydať dáma iba v prípade, ak si je istá, že sa tam stretne so známymi, s ktorými je dopredu dohovorená.
Na ples chodíme zásadne vo večernom. Pre pánov je povinný prinajmenšom tmavý ob-lek. Pri reprezentatívnych plesoch by mala mať dáma vždy veľkú večernú toaletu, jej partner by mal mať frak, prípustný je aj smoking.
Ak ideme v skupine, je povinnosťou pánov požiadať o tanec dámy z tohto okruhu. Pri-rodzene, že svojej partnerke sa venujú najviac a nevyznamenávajú svojou priazňou niektorú z ďalších dám.
Žena, ktorá prišla na ples iba s partnerom, by mala odmietnuť ponuky iných mužov k tancu. Stačí veta – vyslovená, pochopiteľne s úsmevom : „Prepáčte, som zadaná“. Prijať pozvanie do tanca môže vtedy, ak ide o muža, ktorého obidvaja partneri poznajú.
Do tanca prosí muž jemným úklonom a tradičnou vetou „Smiem prosiť?“ U dámy so sprievodom musí najprv požiadať o dovolenie partnera.
Muž ponúkne žene rameno a vedie ju na parket. Táto obradnosť patrí k plesu, pri iných tanečných zábavách stačí, keď žena zaujme miesto po pravej strane.
Pravidlám tanca samotného sa venujú špeciálne príručky. Preto iba stručne. Párový ta-nec je navzdory všetkej emancipácie jednou z posledných situácií, keď má vedúcu úlohu vždy a za každých okolností muž. Preto sa žena nikdy nepokúša muža po parkete viesť, či aspoň ho usmerňovať, aj keby bola právom presvedčená, že je oveľa lepšia tanečníčka ako on. Napo-kon výrok, nie sú zlé tanečnice, sú len zlí tanečníci vôbec nie je ďaleko od pravdy.
Po skončení tanca odprevadí tanečník partnerku na miesto a za tanec sa poďakuje. Opustiť parket je absolútne neospravedlniteľné, nech by sme boli čo ako veľmi sklamaní. Gentleman však sklamanie nikdy nedá najavo, a to ani mihnutím oka. Na iných tanečných zábavách než je ples (v kaviarňach s tancom, vinárňach, popoludňajších čajoch, tanečných večierkoch a pod.) je dovolené menej obradné správanie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.