referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Interpretácia diela "Jedáci zemiakov" od Vincenta van Gogha
Dátum pridania: 23.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matelko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 414
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 14m 30s
Pomalé čítanie: 21m 45s
 
Jedáci zemiakov (1885)
Vincent van Gogh, Rijksmuseum Vincent van Gogh, Amsterdam

1. Teoretická časť

Zámerom mojej seminárnej práce je interpretácia výtvarného diela od svetovo uznávaného maliara Vincenta van Gogha. Pri práci sa neopieram o zážitok s originálom diela, ale len s jeho fotokópiou. Spomínané dielo som si vybral z viacerých dôvodov. Jednak mi išlo o umelca, ktorého obrazy sú viac osobne expresívne, ako maľby ktoréhokoľvek iného impresionistu a potom ide o dielo, ktoré tvorí úplný začiatok umelcovej maliarskej dráhy.
Pri interpretácii som sa zameral na štyri otázky, na ktoré som sa pokúsil na základe skúmania získať odpovede. Ide o otázky:
a. Čo chcel autor stvárniť týmto dielom?
b. Čo je hlavnou myšlienkou diela?
c. Ako ovplyvnilo dielo nasledujúce diela autora?
d. Aký je prínos diela pre svetovú výtvarnú tvorbu?

Pri interpretácii som sa rozhodol postupovať štrukturálnou interpretačnou metódou. V učebných textoch Pedagogickej fakulty UMB Banská Bystrica, nazvaných Interpretácia výtvarného diela sa uvádza, že umelecké dielo sa štrukturálnou metódou interpretuje ako mnohovrstvový dynamický útvar, vytvorený medzi jeho vnútornými prvkami. Umenie bolo podľa štrukturalistu Sedlmayera čosi iracionálne, čo nielen historicky, ale aj ontogeneticky a fylogeneticky prebieha v archaických vrstvách a svoju prvotnú látku čerpá z najhlbších psychických centier človeka. Každé umelecké dielo je rozvrstvené a to tak, že sa dajú rozoznať tri hlavné významové polohy:
1. Fyziognomická – postihuje to, čo sa dá obsiahnuť na prvý pohľad
2. Vrstva formovo-predmetná – udávaná súhrnom línií, farieb
3. Poloha noetická – umožňujúca myšlienkový výkladPri zisťovaní odpovedí na moje otázky som prostredníctvom štrukturálnej interpretačnej metódy postupoval podľa uvedených krokov:
1. popis fyziognomickej polohy diela
2. popis formovo-predmetnej polohy diela
3. popis noetickej polohy diela
4. získanie odpovedí na otázky

Na popis autora a jeho svetového prínosu, ako aj na popis miesta, ktoré dielo zaujíma v autorovej tvorbe, som najskôr použil algoritmus interpretácie, ktorý je tak doplnením celkovej interpretácie. 2. Aplikačná časť

ALGORITMUS INTERPRETÁCIE

1. Demonštrácia umeleckého diela v originále alebo sprostredkovane:
Interpretované dielo demonštrujem na základe reprodukcie prostredníctvom fotokópie, nie na základe originálu.

2.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: POUŽITÁ LITERATÚRA: ALPATOV, V. Michail.: Dejiny umenia 3. Bratislava : Tatran, 1978. GERO, Štefan; TROPP, Stanislav.: Interpretácia výtvarného diela. Banská Bystrica : Pedagogická fakulta v Banskej Bystrici, 2000. LECALDANO, Paolo.: Vincent van Gogh I. Praha : Odeon, 1986., LECALDANO, Paolo.: Vincent van Gogh II. Praha : Odeon, 1986., STONE, Irving.: Smäd po živote. Bratislava : Slovenský spisovateľ, 1983.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.