referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Utorok, 29. novembra 2022
Martin Luther - školy
Dátum pridania: 21.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 351
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Čoskoro začal chodiť do mestskej školy v Mansfelde. Tam sa učili len 4 predmety: čítať, písať, spievať a latinsky. Rátať sa mohli naučiť len pri speve. Učiteľ nebol pe-dagóg a lásku detí si nezískal. Bol vraj na deti ako kat na zbojníka. Výchovným pros-triedkom bola hojne používaná palica. Za pol dňa mohol jeden žiak dostať výprask aj 15 ráz. Nevyučovala sa ani história, len trochu z latinskej poézie. Prísna výchova spô-sobovala bojazlivosť detí. Už z detstva si Luther zachoval predstavu Krista ako prís-neho sudcu. Otcova finančná situácia sa zlepšovala. Roku 1491sa dostal do mestskej rady.
Roku 1497 poslal 14-ročného Martina do Magdeburgu, kde boli dobré školy. Navšte-voval školu, ktorej cieľom bolo pracovať na posvätení života svojho i blížnych káza-ním slova Božieho. Z domu dostal Martin odporúčanie k arcibiskupskému oficiálovi, ktorý prijal kra-jana do svojho domu. O živobytie sa Martin musel starať sám, ako aj iní chlapci. Na jar 1498 sa Martin vrátil do Mansfeldu a rodičia ho poslali do Eisenachu, kde bol kostolníkom u svätého Mikuláša ich príbuzný. V Eisenachu chodil do školy sv. Juraja, ktorá patrila k farskému kostolu. Mesto Eisenach má príjemnú polohu, obkole-sené je zelenými lesmi. Tu získal aj vzťah k hudbe, začal sa učiť hrať na flautu a lutnu. Tri roky, ktoré tu prežil, boli vraj najšťastnejšími rokmi jeho mladosti. Univerzity:
Nemal ešte ani 18 rokov, keď bol koncom apríla 1501 imatrikulovaný na artistickej fakulte slobodných umení univerzity v Erfurte ako „Martinus Luder ex Mansfeldt“. Študenti boli ubytovaní v spoločenských domovoch, ktoré sa vtedy nazývali burza. Martin Luther si zvolil burzu sv. Juraja. Predpísaný denný poriadok bol skoro ako v kláštore: jedenie a modlitba, kontrola učebného plánu, vstávanie o 4.hod. ráno a večierka o 8.hod. Artistická fakulta predstavovala vtedy filozofický úvod do VŠ štúdia. Jeho náplň tvorila aritmetika, geometria, hudba, astronómia. Kolegovia volali Luthera aj muzi-kantom, lebo rád hrával na lutnu. V januári 1505 bol promovaný za magistra artium. 20. mája 1505 začal podľa otcovej vôle študovať právo, no štúdium neukončil. Odišiel do čierneho kláštor augustiánskych mníchov v Erfurte - bol to najprísnejší kláštor. 1506 – bol definitívne prijatý za kňaza a podľa príkazu sa pripravoval na kňaza.
19.decembra 1506 - bol vysvätený za subdiakona. 27. februára 1507 .- za diakona.
4.apríla 1507 - za kňaza.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.