referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Nábožensky orientované voľnočasové aktivity detí a mládeže
Dátum pridania: 24.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Luša
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 017
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Zistilo sa, že je priam nezmerné množstvo detí a mladých, ktorým by bolo treba venovať pozornosť: veľa postihnutých, chorých, neurotizovaných, vyrastajúcich v zlých rodinných pomeroch a hŕba bežných "normálnych mladých", o ktorých nikto nezakopne, pretože na pohľad nič nepotrebujú. Taktiež sem patria mladí záškoláci, ťažko zvládnuteľné deti, ktorých počet v poslednej dobe narastá. Vyriešením tohto problému sa začali zaoberať rôzne občianske združenia a mládežnícke spolky. To že rodičia nemajú čas na deti pramení i v súčastnej ekonomickej situácii, kedy je práca veľmi dôležitá a pri tom sa zabúda na to, čo asi naše deti robia, keď sme v práci. Badať tu i narušenie výťahov a blízkych kontaktov medzi nimi. A ovplyvniť množstvo a využitie voľného času dospelých, aby sa mohli venovať svojim deťom je pre nás otázne. Čo je preto prioritou pre občianske združenia a spolky?
Vytvoriť priestor pre tieto deti a mládež, postarať sa o ich duševný rozvoj, poskytnúť im možnosť prejaviť sa a pripraviť pre nich aktivity, aby svoj voľný čas naplnili plnohodnotne.

Od roku 1948 boli akékoľvek prejavy náboženského života stíhané. Až po revolúcii sa mohli naplno rozvíjať svoju činnosť. Takýchto spolkov je v súčasnosti dostatok a sú orientované rôznymi smermi. Najväčšie zastúpenie majú nábožensky orientované skupiny, spoločenstvá a združenia. Združenie DOMKA
Združenie DOMKA je dobrovoľníckou mládežníckou organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou. Je členom Rady mládeže Slovenska (RmS). Má 33 samostatných stredísk. V nich je združených viac ako 4500 detí a mladých ľudí. DOMKA patrí medzi najväčšie slovenské mládežnícke organizácie - ak nie počtom členov, tak určite počtom a kvalitou aktivít. Združuje totiž ľudí, ktorí sú ochotní a schopní dávať, deťom a mladým ľuďom a najmä tým, o ktorých okolie javí záujem. Disponuje obrovským dobrovoľníckym potenciálom. Jej úlohou a poslaním je starať sa o tento potenciál.
Na pomoc sa rozhodli vybrať a investovať do ľudí, ktorí sú ochotní robiť práve pre mladých. Poskytujú im možnosti pre ich osobnostný rozvoj, potreby pre ich aktivity. Vzdelávajú ich, trénujú, motivujú. Ovocie je zrejmé: stovky dobrovoľníkov sú v pravidelnom kontakte s okolo ôsmymi tisíckami mladých ľudí. Podieľajú sa na formovaní aktívnej, zodpovednej a kvalitnej mladej generácie. Pri ich práci úzko spolupracujú s Ministerstvo školstva SR, Ministerstvom kultúry SR, Maticou Slovenska, NAFYM, s rôznymi nadáciami a firmami a samozrejme aj s tretím sektorom.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.