referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Stručné dejiny učenia katolíckej cirkvi
Dátum pridania: 19.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kazateľ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 163
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.5
Priemerná známka: 2.87 Rýchle čítanie: 22m 30s
Pomalé čítanie: 33m 45s
 
Na začiatku uvediem Ježišove posledné slová na tejto Zemi:

Matúš 28:19-20 "A tak iďte, čiňte učeníkmi všetky národy krstiac ich vo meno Otca i Syna i Svätého Ducha učiac ich zachovávať všetko, čokoľvek som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skonania sveta. Amen."

Ďalej:

Matúš 24:35 "Nebo a zem pominú, ale moje slová nikdy nepominú."

Ak dôsledne čítame všetky listy Apoštolov, evanjelistov prvého storočia, nezistíme žiadne odklony od pôvodného Kristovho učenia. Oni zotrvávali vo všetkom, čo Ježiš prikázal a tak učili i nástupcov. V r. 90 po Kr. v Jamnii boli uzákonené knihy Sv. Písma Starej Zmluvy najvýznamnejšími učiteľmi spomedzi Židov. Koncil v Laodicei r. 363, ako prvy, nie celkom uspesny pokus a koncil v Kartagu 397 sa uzniesol na 27 knihach NZ, ktore dodnes uznavaju všetky konfesie; Koncil v Hippo r. 419 priniesol rovnake uznesenie ako koncil v Kartagu. Tento kánon platí aj dnes – samozrejme, bez nánosov tradície a dogiem, ktoré cirkev pridala behom stáročí. Pôvodný text katolíckeho Svätého Písma, dáva nám ešte vždy čisté učenie Kristovo. Všeobecná kresťanská cirkev zotrvala v pôvodnom neporušenom učení zhruba do 4. stor. po Kristu. Cirkev niesla znamenia, o ktorých sa dočítame v Sk. Apoštolov. Tieto dnes už celkom postráda. V dejinách sa dočítame, že cisár Konštantín Veľký vydobil kresťanom slobodu náboženského vyznania zákonným nariadením roku 313- ale až vtedy keď symbol kresťanstva použil na posvätenie vojny. Jednej noci sa mu sníval sen v ktorom sa mu zjavil kríž a počul hlas: „V tomto znamení zvíťazíš“. Potom sa kríž otočil dole hlavou a premenil sa na meč. Podivné je, že toto katolícka cirkev považovala za zjavenie Božie. Vieme však, že aj ten menej vzdelaný človek vie, že kríž dole hlavou je symbol satanizmu. Konštantín Veľký dal svojmu vojsku na štíty namaľovať kríže a v mene Ukrižovaného šiel zabíjať. Takto bolo zneužité meno Ježiša Krista na vojnu – zabíjanie, hoci Ježiš sám sa radšej podrobil smrti, než by mal ktokoľvek zahynúť. Kresťanmi sa stávali ľudia, ktorí sledovali módne trendy, ale osobne s Kristom nemali nič spoločné a ich vnútro sa nezmenilo. Cirkev, namiesto toho aby získavala učeníkov, začala získavať členov. Takto by to ani Kristus, ani Apoštolovia nerobili!

Samotný Konštantín žil ako pohan a nechcel učiniť pokánie počas celého svojho života. Uveril síce, že Ježiš je Boh, ale až na smrteľnej posteli sa nechal pokrstiť.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.