referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Štvrtok, 22. februára 2024
Výklad Zjavenia- 7 zhromaždení
Dátum pridania: 06.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kazateľ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 22 432
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 75.4
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 125m 40s
Pomalé čítanie: 188m 30s
 
Kto má uši, nech počuje, čo Duch hovorí zborom.

Táto kniha obsahuje výklad 2.a 3.kapitoly Zjavenia Jána, v historickom obraze cirkvi.
------------------------------------------------------------------

Úvod
Dôvodom k napísaniu tejto knihy bola túžba, aby sa pravda dostala viac na svetlo. Napísalo sa veľa kníh o histórii cirkvi, no väčšina bola ovplyvnená názorom alebo postojom autora. Cieľom tejto knihy je podať históriu cirkvi tak, ako ju vidí Pán Ježiš Kristus. On nie je nikým ovplyvnený ani zaujatý. Jeho oči, ktoré sú ako ohnivý plameň (Zj.1,14), vidia všetko dokonale.
Prvá kapitola Zjavenia Jána je kľúčová pre celé zjavenie.
Je tu jasný dôvod napísania knihy: "Zjavenie Ježiša Krista, ktorému dal Boh, aby ukázal svojim otrokom, čo sa musí onedlho diať". (Zj.1,1)
Zjavenie, grécky APOKALYPSIS, je v doslovnom preklade odkrytie, alebo odhalenie toho, čo bolo ukryté. Ale čo to vlastne zjavenie je? Je to Božie odhalenie pravdy človeku. Keď Peter odpovedal Pánovi: "Ty si Kristus, Syn Boha živého", Pán Ježiš mu na to povedal: "Blahoslavený si Šimon, syn Jonášov, lebo telo a krv ti to nezjavili, ale môj Otec, ktorý je v nebesiach".(Mat.16,16-17)
Peter neprišiel na to sám, ale Boh mu odkryl túto pravdu. Preto sa človek nemôže dopracovať k pravde svojimi schopnosťami, ale mu to musí byť zjavené od Boha (Luk.10,22 a Ján 6,44). Kain sa preto zbytočne snažil priniesť lepšiu obeť než Ábel, jeho obeť nemohla byť prijatá, pretože mu nebolo zjavené, ako má obetovať. Naopak Ábel obetoval presne podľa zjavenia, ktoré mu dal Boh.(Žid.11,4) Každý spasený človek preto musel obdržať od Boha zjavenie k tomu, aby mohol uveriť pravde.
Podstatou prvej kapitoly knihy Zjavenia je zjavenie vzkrieseného Pána, ktorý je tu opísaný ako sudca:" A keď som sa obrátil, uzrel som sedem zlatých svietnikov a uprostred svietnikov podobného Synovi človeka, odeného v dlhé rúcho a prepásaného cez hruď zlatým pásom. Hlavu a vlasy mal biele ako vlna, ako sneh, oči ako ohnivý plameň, nohy podobné mosadzi vo vyhni rozžeravenej a hlas ako hučanie mnohých vôd. V pravej ruke mal sedem hviezd a z úst mu vychádzal ostrý, dvojsečný meč. Tvár mal ako slnce, keď svieti vo svojej sile".(Zj.1,12b-16) Pán Ježíš stojí uprostred zborov, On je stredobodom všetkého diania, od Neho všetko závisí, jeho rúcho a zlatý pás predstavujú sudcu. Podobne boli oblečení anjeli v Zj.15,6 , ktorí majú priniesť súdy.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.