referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emília
Utorok, 24. novembra 2020
Svätý prorok Ezechiel
Dátum pridania: 12.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christian
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 537
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Sväty prorok Ezechiel pochádzal zo židovského mesta Sarina z kmeňa Léviho. Spolu s Izaiášom, Jeremiašom a Danielom patrí medzi veľkých prorokov Starého Zákona. Žil za panovania babylonského kráľa Nabuchodonosa II., ktorý kráľoval v období rokov 605 – 562 pred Christom. Tento babylonský vládca zaútočil na Jeruzalem a odviedol mnoho Židov do zajatia. Medzi zajatými bol aj tridsaťročný prorok.
Raz mal tento prorok videnie: otvorili sa mu nebesá, zo severu zavial silný vietor a privial svetlý oblak, v prostriedku ktorého sa pohyboval plameň a naokolo bolo jagavé svetlo. Na tomto oblaku sa ukázali čtyri zvieratá sťa roztavená meď. Každé zviera malo čtyri tváre. Tvár človeka, leva, býka a orla. Okrem toho mali štyri krídla a ľudské ruky. Pri týchto zvieratách boli ešte čtyri kolesá. Nad týmto obrazom sa týčila akoby krištáľová klenba, na ktorej bol svetlý trón. Všetko sa prelievalo jagavými a pestrými farbami.
Podľa exegézy svätých otcov veľkolepý prestol predznamenával príchod Syna Božieho cez Prečistú Bohorodičku. Štyri zvieratá symbolizujú štyroch evanjelistov. Kolesá zosobňujú celý svet, ktorému čoskoro bude zjavená blaha zvesť o Božom Synovi.
Boh prizval Ezechiela na službu proroka podajúc mu zvitok so slovami, aby ho zjedol. Keď to urobil, tak sa naplnil Svätým Duchom a začal správne chápať Božie slová. Boh dal prorokovi príkaz, aby sa zdržal slov a bol ticho. Taktiež mu zjavil budúcnosť židovského národa. Prikázal mu, aby si oholil hlavu a tretinu vlasov nech spáli, tretinu nech poseká mečom a tretinu nech pustí do vetra. Toto bolo predzvesťou toho, že mnohí Židia zomrú na choroby, móry a hlad, ďalší zomrú od nepriateľského meča a ďalší sa porozutekajú po celom svete.
Aj keď Židia navštevovali svoje chrámy, aj keď sa obracali k Jehove, predsa sa v príbytkoch živého Boha objavili pohanské sošky a bôžikovia. Národ začal smilniť s cudzimi bohmi. . Aj keď prorok Ezechiel bol vo väzení v Babylone, v Jeruzaleme pôsobil prorok Jeremiáš, ktorý tiež vyzýval Židov, aby sa prinavrátili k Bohu, lebo ich postihne trest. Prešiel čas, keď sa Hospodin nahneval a povedal Ezechielovi, aby verným kajúcnikom dal znak na čelo, aby nezomreli s hriešnikmi lebo prišiel čas trestu.
Prorok predpovedal aj nešťastie, ktoré postihne susedné národy, ktoré sa tešili z prehry Židov a radovali sa ich zajatiu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Biblia. Liptovský Mikuláš : Tranoscius, 1978., GUBIK, M.: Pravoslávny kalendár 2002. Prešov : Metropolitná rada Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, 2001.ISBN 80-968-134-4-7, ROSTOVSKIJ, D.: Prorok Jezekiil. In: Žitija svjatych - ijuľ,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.