referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Život svätého Kozmy je úzko spojený so životom sv. Jána Damaskina
Dátum pridania: 12.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christian
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 759
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Život svätého Kozmy je úzko spojený so životom sv. Jána Damaskina, vynikajúceho kresťanského skladateľa a teológa 8. st., pamäť ktorého Cirkev slávi 4. decembra.
Svätý Kozma pochádzal z Jeruzalema. Skoro osirel a do svojej ho prijali Jánovi rodičia, ktorí patrili ku majetným obyvateľom Damašku. Kozma bol veľmi pobožný a skromný. Keďže bol vychovaní spolu s Janom a rodičia medzi nimi nerobili rozdielov, získal dobré vydelanie. Vzdelaval ich jeden mních, ktorý sa tiež volál Kozma, ktorého z rabského zajatia vykupili Jánovi rodičia. Práve od neho sa chlapci naučili Božím pravdám a vďaka nemu tak dokonalé poznali Písmo. Keď sa Kozma naučil mnohým kresťanským pravdám a jeho duch zvíťazil nad rozumom, odchádza do jedného monastiera a prijíma tam mníšstvo. Bol to monastier svätého Savy Osväteného v Palestíne, neďaleko Jeruzalema.Svojím životom sa pre nás stal príkladom a tak ako hviezda na nebi, tak aj on zažiaril v Cirkvi Christovej. Často chodieval do púšte a tam sa zapodieval prácami Jána Damaskina. Ján jeruzalemský hovorí, že aj svätý Kozma tak ako Damaskin, bol preniknutý hlbokou láskou ku duchovným piesňam. Pre Cirkev zložil ľúbozvučné piesne, ale aj svojimi dobrými skutkami sa stal citarou samotného Hospodina. Keď na Cirkev prišla doba ikonoborectva, tak prepodobný Kozma priviedol a ovplyvnil svätého Jána Damaskina k tomu, aby obhajíl uctievanie svätých ikon a napísal ako sa majú správne uctievať ikony. Pri tejto namahavej práci namierenej proti ikonoborcom, Jánovi pomáhal práve svätý Kozma. Práve tento svätý Kozma Maijumský (Svätohradec) ozdobil cirkevné bohoslužby prekrastnými duchom naplnenými tropármi a kánonmi. počas Lazarovho vzkriesenia, strastného týždňa a poniektorých Hospodských sviatkov môžeme v chrámoch počuť piesne, ktorých tvorcom je svätý KOzma. Okrem toho od svätého Kozmy sa nám zachovali aj nádherné kánony sviatkov Uspenija Bohorodičky, Roždestva Christovho, Vozdviženija Kresta Hospodňa, Stritenija Hospodneho, Bohojavlenija, Preobraženija, Päťdesiatnice. Nikifor Kalist udáva, že práve svätý Kozma začal písať tzv. tripisnici (spojenie troch piesni) na znak Svätej Trojice. Svätý kozma Maijumský je aj autorom hymny na počesť Presvätej Bohorodičky Čestnijšuju Cheruvim. Raz sa svätému Kozmovi zjavila samotná Bohorodička s radostnou tvárou a prihovorila sa mu týmito slovami: ,, všetky tvoje piesne sú pre mňa príjemne, ale táto je najpríjemnejšia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Minea októbrij, Kragujevac 1983 s. 204 - 218, Žitija svjatých ........., s. 278 – 281, Mirkovič, L, Pravoslávna liturgika, Prešov 1994 s. 172, Biblia, Liptovský Mikuláš 1978 s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.