referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Večera Pánova - duchovné spoločenstvo s Pánom
Dátum pridania: 18.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kazateľ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 377
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.4
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 30m 40s
Pomalé čítanie: 46m 0s
 
Úvod
Uctievanie Boha je tým spoločenstvom, ktoré existuje v pravom súlade medzi Stvoriteľom a stvorením - človekom. Pred pádom neboli žiadne prekážky vo vzťahu medzi Bohom a Adamom. Boh hovoril s Adamom, vysvetlil mu jeho povinnosti, dal mu pokyny týkajúce sa jeho životného prostredia a stvoril mu vhodnú pomoc. Adam mal len vonkajšie obmedzenie: „ale zo stromu poznania dobra a zla nesmieš jesť, lebo v deň, keď budeš z neho jesť, istotne zomrieš.“ Pri páde sa vzťah medzi Bohom a Adamom prerušil Adamovým hriechom.

Biblický model pravého uctievania
Boh prevzal iniciatívu pri obnovení vzťahu medzi Stvoriteľom a stvorením, ktorý bol prerušený jediným Adamovým skutkom vzbury. Božie prevzatie iniciatívy v sebe zahŕňa aj negatívnu stránku, keď človeku ukazuje, čo je neprijateľné, aj pozitívnu stránku, keď mu dáva zasľúbenie, ktoré naplní pomocou svojej milosti skrze vieru. Pri uvedení toho, ako sa obnovenie medzi Bohom a človekom udeje, Boh sa v prvom rade zaoberá hriechom, vymeriava trest, zasľubuje obnovenie vzťahu medzi sebou a človekom a potom začína pôsobenie, ktoré o tisíce rokov naplní zasľúbenie. Zasľúbenie obnovenia alebo spasenia je uvedené v 1. Mojžišovej 3:15: „ Položím nepriateľstvo medzi teba a ženu, medzi tvoje potomstvo a jej potomstvo; ono ti rozmliaždi hlavu a ty mu schvatneš pätu.“ Po tomto zasľúbení Boh zahajuje činnosť, ktorá v čase vzkriesenia Ježiša Krista dokonale naplní zasľúbenie obnovenia vzťahu medzi Stvoriteľom a jeho stvoreniami. Prvým božím činom po zasľúbení je zabiť zvieratá, aby urobil odev pre Adama a Evu: „A Hospodin učinil Adamovi a jeho žene obleky z kože a zaodel ich.“ Týmto Boh postavil model toho, ako sa uskutoční obnovenie, pretože tento čin z Božej strany je predzvesťou obete krvi Ježiša Krista: „ani nie s krvou kozlov a teliat, ale so svojou vlastnou krvou a vydobyl večné vykúpenie.“

Tým, že Boh prevzal iniciatívu, ukazuje, že človek sa nemôže priblížiť k Bohu svojím vlastným spôsobom; Adam s figovým listom, Kain s obeťou obilia a Nádáb a Abíhú s obeťou neposvätného ohňa sú príkladom. Boh ustanovuje model toho, ako naplní svoje zasľúbenie spasenia. V celom Písme je zjavné, že Boh rozvíja prijateľný spôsob uctievania pre svoj ľud. Keďže myšlienky človeka sú len zlé od jeho mladosti (1. Mojžišova 6:5, 8:21), Boh sa vždy približuje k človeku so svojou milosťou skrze vieru.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.