referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Konštantín
Nedeľa, 19. septembra 2021
Abrahám
Dátum pridania: 11.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ifcat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 433
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Abrahám, často označovaný ako „otec našej viery“, si toto pomenovanie zasluhuje aj z historického hľadiska. Od neho sa totiž odvíja historické jednobožstvo (monoteizmus). Všetky náboženstvá, ktoré veria v jedného Boha (kresťanstvo, židovstvo, islam), zdedili vieru od Abraháma. No toto by sa nikdy nebolo stalo, keby ho Boh nebol povolal ...
Povolanie Abraháma považujem za veľmi zaujímavú udalosť. V Biblii sa slová Boha obmedzujú len na pár riadkov, poslúchnutie Abraháma (alebo vtedy ešte Abrama) dokonca na jednu jednoduchú vetu: „A Abram odišiel, ako mu Pán rozkázal.“ (Gn 11), no skrýva sa za tým nepredstaviteľne dramatická situácia. Abrahám má odísť zo svojej krajiny, od svojho príbuzenstva i z otcovského domu. Božie požiadavky sa stupňujú, ale takisto sa stupňujú aj prisľúbenia. V Abrahámovi budú teda požehnané všetky pokolenia zeme. Pravda, ak Boha poslúchne .. Abrahám si určite uvedomoval, čo to znamená odísť, a nevedieť pritom kam. A navyše, už samotná cesta do neznáma bola v tých časoch dosť nebezpečná. Tu však Abrahám urobil krok viery a dôvery v Boha a Boh mu to mnohonásobne odplatil. Opustil relatívnu istotu a zázemie, ktoré mal, a vydal sa na cestu cez púšť. Púšť ho akoby „prinútila“ modliť sa, rozprávať sa s Bohom, odovzdávať všetko do Božích rúk. Na púšti by človek sám neprežil a tak si Abrahám mohol uvedomiť veľkosť Boha. Viera v tohto jediného a najvyššieho Boha by nemohla byť zachovaná medzi polyteistickými, modloslužobnými pohanskými náboženstvami a Boh ju takto skrze Abraháma zachraňuje. Jeho úlohou bolo previesť svoje stáda na nové pasienky. Možno v tom vidieť istý obraz: Abrahámove stáda – to je Boží ľud a nové pasienky – to môže byť hociktoré z Božích prisľúbení, dokonca aj to posledné – nové nebo a nová zem. Lenže tak, ako sa nezaobišiel Abrahám bez úplnej dôvery pri prechode cez púšť, nezaobídeme sa bez nej ani my, keď sa budeme chcieť dostať na „nové pasienky“. No keď spravíme prvý krok, Boh nám vyjde v ústrety a urobí z nás nových ľudí, ako to urobil s Abrahámom zmenou jeho mena. Nové meno znamenalo nového človeka s novým životom v požehnaní. Na Abrahámovi je zaujímavé aj to, že ako prvá historicky doložená postava sa rozprával s Bohom. Napr. Noe Boha len počúval, ale Abrahám sa s ním rozprával, diskutoval, dokonca vyjednával v otázke zničenia Sodomy a Gomory.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Sväté Písmo. Trnava: SSV, 1995., Ilustrovaná príručka k Biblii. Slovenská biblická spoločnosť, 1999., Kustic, Ž.: Klúčik k Biblii. Trnava: Dobrá kniha, 2000.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.